Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Alinur Aktaş, seçim kaygımız hiç olmadı

Yazının Giriş Tarihi: 21.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.03.2024 23:10

Mahalli seçimlere kısa bir süre kala, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhur ittifakı ve AK Parti olarak ne Bursa’da ne de ülke genelinde seçim için herhangi bir kaygı taşımadıklarını açıkladı. Seçim öncesinde 9 ayrı anket yaptırdıklarına dikkat çeken Aktaş, anketlerde hep en yakın rakipten 3-4 puan önde olduklarını söyledi.

Seçimlere yönelik saha çalışmalarına devam eden Alinur Aktaş, gelecek dönemlere ilişkin projelerini açıklayıp halkla el ele kol kola yol yürümeye devam ettiklerini, seçimlerden sonra da aynı yolda yürümeye devam edeceklerini ifade etti. Muhalefetin son günlerde, emekliler üzerinden emekli maaşları üzerinden mahalli seçimleri genel seçim havasına sokmak istediklerini yönelik ifadeleri de hatırlatan Aktaş, Bursa’da kayıtlı 2 milyon 388 bin 995 seçmenden 709 bin seçmenin emekli olduğunu belirterek, 14 mayıs ve 28 mayıs sandık sonuçlarının, emeklilerin kime destek olacağını zaten açıkça gösterdiğini ifade etti.

Teravih namazından sonra basın mensuplarıyla bir araya gelip, seçim öncesi gelişmelerle ilgili soruları cevaplandıran Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, isim vermeden rakiplerini eleştirirken, deyim yerinde ise hem nalına hem de mıhına vurdu.

CHP adayının 20 yıl Belediye Başkanlığı yaptığı Nilüfer ilçesinde, bir dönem il başkanlığı yapmış olan kişinin, şimdi ilçe Belediye başkanlığına aday gösterilmesiyle beraber, söylem değişikliğine gidildiğini hatırlatan Aktaş, “ne diyor başkan adayı, Nilüfer’de yeni bir defter açıp, halkın isteklerine göre belediye yönetimine ihtiyaç var. CHP, bu ilçede 25 yılda ne yaptı? Neden böyle bir söyleme ihtiyaç duyuldu? Geçmişin baş faili şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı adayı. Yanınızda duruyor…” diye cevap verdi.

Aktaş, yine aynı partinin yönetimindeki Nilüfer Belediyesi’nin Büyükşehir adayının, senelerdir ilçe belediyesine ait olduğu söylenilen, sonra aniden ailesine ait olduğu açıklanan vakfın kaçak inşaatına 44 milyon lira ceza kestiğini belirterek, “bunlar kendi aralarında anlaşamıyorlar. Tencere fokur fokur kaynıyor. Kapağı bastırılıp seçim öncesinde kargaşa çıkmasına engel olmaya çalışıyorlar ama her şey halkımızın, Bursalıların gözleri önünde oluyor. Vatandaşlarımız her şeyin farkındalar…Seçim beyannamesinde 10 bin öğrenciye burs verileceğini söylüyor. Biz, Büyükşehir Belediyesi olarak zaten hem üniversite öğrencilerimiz hem de lise, meslek lisesi öğrencilerimiz için 10 binden fasla burs veriyoruz. Nilvak olarak bugüne kadar kaç öğrenciye burs vermiş? Bilgi sahibi olan var mıdır?” açıklamasını yaptı.

Seçim çalışmaları sırasında, yüz yüze geldikleri vatandaşların kendilerine yönelik ne gibi istek ve söylemlerde bulunduğuna dair soruları da açık yüreklilikle cevaplandıran Aktaş, “halkımız, ekonomi, hayat pahalılığı, emekli maaşlarının düşük kalması, ulaşım ve trafik sorunlarından söz ediyor. Ayrıca, kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılmasını istiyor, bekliyor. Eleştiri var ama tepkiler öyle ters değil. Sorunların çözümünü yine AK Parti ve Cumhur ittifakından beklendiği ifade ediliyor. Biz, Bursa ile ilgili projelerimizi anlatıyoruz. Geçmişte yapılanları anlatıp, gösteriyoruz. Geleceğe yönelik planlamalarımızı anlatıyoruz. Gördüğümüz ilgi ve alaka bizleri umutlandırıyor” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm konusunda şimdiye kadar Bursa genelinde 2 binden fazla bina yıkılıp, yerlerine yenilerinin yapıldığını belirten Aktaş, “Yıldırım Değirmenönü ve Karapınar’da hazineyi ait toplamda 66 dönüm arazi Büyükşehir Belediyesine kazandırdık. Ayrıca 35 dönüm araziyi daha alıyoruz. Bu arazilerin bir bölümü yeni yolların açılması için kullanıldığı. Büyük bölümü ise kentsel dönüşüm çalışmaları için değerlendiriliyor. Yapılan işler ortada. Bursa’nın pek çok sorununun kentsel dönüşümle çözümlenmesi için planlama çalışmalarını tamamladık. Alt yapı yatırımlarını tamamlıyoruz. Böylece, yeşil alan, yolların genişlemesi, kamu hizmet alanları için yerlerin açılması mümkün” açıklamasını yaptı.

Kentsel dönüşüm konusunda Bursa’da senelerdir konuşulan Altıparmak ile Çarşambapazarı arası içinde Akademik Odalarla beraber,bölgede bulunan Aktarhüssam, Ahmetpaşa, Şahabettinpaşa, Hocahasan, Selimiye, Çırpan mahalleleriyle ilgili planlama çalışmalarını başlattıklarını açıklayan Alinur Aktaş şu açıklamayı yaptı;

“Bu bölge bizim için onur meselesi oldu. Suriyelilerle ilgili Çarşambapazarı ve Millet Mahallesinin bir bölümünde Getto şikayetleri var. Sayın valimiz, Emniyet Müdürümüzle beraber asayiş meselesini çözümlemeye başladık. Hırsızlık olaylarında büyük ölçüde azalma oldu. Sorunların çözümü büyük ölçüde kentsel dönüşüme bağlı. Gettolaşma, kentsel dönüşümle çözümlenir. Bölge haklıda zaten dört gözle kentsel dönüşümü bekliyor.

Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşümle ilgili Bursa halkına 100 bin yeni konut yapma sözü verdik. Bunun planlaması tamam. Deprem riski taşıyan, Orhangazi, İznik, Gemlik ve Mudanya ilçelerimiz kentsel dönüşümle ilk önceliğimiz olacak. “

Aktaş, kentsel dönüşüm konusundaki planlama ve projelerini açıklarken, birde rakibine göndermelerde bulundu, “kentsel dönüşüm adı altında yüzde 0.50 ek ilave getirilmesini fırsat bilip 5 katlı binaları 7-8 kat olacak iken 12 kat hatta 15 kata çıkarıp, yapılanma izni verenler gibi rantsal dönüşümü teşvik etmeyeceğiz. İzin vermeyeceğiz. Halkın menfaatine olan projelere destek olmayı dün ve bugün olduğu gibi yarında destekleyeceğiz.”

Bu arada, Bursa’daki kayıtlı Suriyeli sayısının 170 bin olduğunu, toplam kayıtlı sığınmacı sayısının ise 230 bin olduğunu öğrendik. Bu kişilerin ise seçimlerde oy kullanma haklarının olmadığını, uluslar arası kanunlara göre, misafir sayıldıklarını bir kez daha tekrarlayalım.

Bazıları iddia ediyor, “Suriyeliler oy kullanacak. AK Parti Suriyelilerin oyları ile seçimleri kazanacak” diye. Bu söylemlerin aslı, astarının olmadığını bir kez daha öğrenmiş olduk.

Cumhur ittifakı ve AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş’ın 2024-2029 seçim dönemine ait projelerini daha önce düzenlenen lansmanda yaptığı açıklamalarıyla sizlere aktarmıştık.

Şimdi ise yeni bilgiler ve yeni ayrıntıları öğrendik. Bazı satır başları şöyle;

Kentsel dönüşümde başlatılan projeler hızla tamamlanırken ilave 100 bin konut yapılacak. Yeni dönem, kentsel dönüşüm dönemi olacak.

Bursa’nın hem doğusunda hem de batısında iki ayrı KOBİ Organize Sanayi Bölgesi planlandı. Böylece, kent içindeki sanayi türü üreticiler ile çevreye olumsuz etki yapan işletmeler, bu KOBİ bölgelerinde toplanıp, halka hizmet verecek.Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile gerekli ön mutabakat imzalandı.

Kentin doğu, batısı ve Kuzeyi olmak üzere üç ayrı lojistik merkez kurulacak. Böylece, işletmelerin nakliye sorunları çözümlenecek.

Çınarcık barajı ishale hattı, temeli atıldı. 6 ayrı ihale ile işe başlanıldı. Bursa’nın 2060 yılına kadar içme ve kullanma suyu sorunu çözümleniyor.

Yunuseli Havalimanı 750 dönüm arazi, Bursa halkının menfaatleri doğrultusunda hizmet verir hale getirilecek. Burasının mülkü zaten hazineye ait. Belediye, Jandarma, Emniyetin kullanma hakkı var. Bir bölümüne Orduevi yapılması, Tophane’deki orduevinin buraya taşınması, Bursa kalesindeki Bey sarayının yeniden inşa edilmesi için projeler hazırlandı. Büyükşehir Yunuseli Havalimaında Teknofeast, araba sporları , motor sporları ile ilgili yarışmalar ve etkinlikleri düzenleyip, burasının hem hava uçuş eğitimleri hemde kentin etkinlik merkezi haline getirilmesini sağladı.

Ulaşım, Kestel-Yıldırım Gökdere arasındaki Güney Çevre yolu açılmasına yönelik çalışmalar bu yıl sonunda tamamlanıyor. Yolun büyük bölümü açıldı. Nilüfer Gökdere arasındaki bölgesi içinde hem kamulaştırma hemde planlama çalışmaları tamamlanmak üzere.

Kent merkezinde yapılacak olan yeni yolların ve bulvarların açılmasıyla trafikte rahatlama olacak. Raylı sistemle ilgili Gürsu ve Çalı merkezli raylı sistem projelerin hizmete girmesiyle de raylı sistem ve metro ağları ulaşımda soluk aldıracak.

Turizm ve tarihi dönüşüm; Reyhan, Kayıhan, Hanlar Bölgesi planı içinde Çarşıbaşı projesiyle yılların hayali gerçekleşti. Şimdi, bu projenin çarşı içinden Kayıhan bölgesine, Gökdere’ye kadar olan bölümü için ikinci etap çalışmalar başlayacak. Sonrasında ise Yeşil ile Emirsultan arasında tünel yol projesi dahil, Hisar bölgesi ile tarihi Bursa dokusunun birbirleriyle bağlantı yapılması çalışmaları var.

Sıcaksu ve termal yatırımları; Bursa’nın Sırameşeler Sıcaksu semtinde belediyeye ait 25 bin metrekare, özel sektöre ait 8 bin metrekare (Eski Tolon fabrikası) kamuya ait alanlarla beraber, eski Veteriner Fakültesi, Tübitak binası ve Acil servis merkezi dahil toplamda 64 bin metrekare, turizm imarı verilmiş alan mevcut. Bu bölgeye turizm ve termal yatırımcılar bekleniyor.

Çekirge Hüsnügüzel tarihi otel ve parkının imar problemleri halledildi. Burası da en kısa zamanda yeniden eski günlerine kavuşturulacak.

Aile ve engellerine, dez avantajlı vatandaşlara yönelik sosyal politikalar ve yardım, destekler artarak devam edecek. Ana kucağı ile çalışan anne ve babaların çocuklarına yönelik sorunları büyük ölçüde çözümlendi, en aza indirilmesi için çalışılıyor. Evde bakım, ailelere sosyal ve psikolojik destek merkezlerimizin sayısı artacak.

Büyükşehir Belediyesinin, ilçe belediyeleriyle iş birliği içinde eli ve hizmetleri kentin bütün cadde ve sokaklarında hissedilir oranda olacak.

Çöplük meselesi; Hamitler kent atık depolama merkezi, kullanım sürece dolduğu için yeşil alan, millet bahçesi olarak hizmet verecek. Kayapa’nın üstündeki Kuruçeşme mahallesi sınırları içinde yeni yapılacak olan katı atık ayrıştırma merkezimiz, 100 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak, etrafına koku ve kötü atıklar saçmayacak, modern bir tesis olacak. Birilerinin dediği gibi çöplük değil, modern ayrıştırma tesisi yapıp, çöplerin ekonomiye değer katacak hale getirilmesi için çalışıyoruz. Bursa’nın her bir köşesi gibi Kayapa’da bizim için değerli. Konut alanları ve yapılaşma, yerleşim alanlarından taş ocağı hafriyat kamyonlarının geçmesi ve katı atık taşıyan kamyon ve araçların buraları kullanmadan merkeze ulaşması için yeni yol çalışmasını başlattık. Yaşam alanlarına hiçbir rahatsızlık vermeyecek.

Kayapa toplu konut bölgesindeki dere ıslahı çalışmasını başlattık. Yine, bulvar ve yeni yolların açılması yeni çalışma dönemi için planlandı. Görükle, Kayapa ulaşım sorunu içinde kavşak projemiz hazır. Birilerinin “burası çöplük olacak” diye saldırılarda bulunup, yalan yanlış ve hatalı bilgilerle halkı galayana getirmesine asla izin vermeyiz. Yollar yapılıp, tesis düzenlenip işletmeye alındıktan sonra bu sözleri söyleyip, halkı kışkırtanların ne yapacağını çok merak ediyoruz.

Kayapa bizim için gözbebeğimiz gibi değerli. En büyük hizmet ve hizmetleri biz yapıyoruz. Yapacağız.

Alinur Aktaş ile Teravih sonrasında başlayıp, sahura kadar devam eden görüşmelerimiz sırasında aldığımız notlardan bazıları böyle.

Bursa adına, bizimde “çok iyi olur. Keşke olsa” diye merakla beklediğimiz planlama ve projelerin +en yetkisi ağızdan birer ikişer açıklanıp, detaylanmasıyla mutlu olduk.

Aktaş’ın seçimle ilgili olarak söylemleri ise kalıcı olması için, gelecekte hatırlanması için şöyle yazılıyor;

“Bursa’nın belli başlı sorunları var. Hepimiz biliyoruz. Çözüm yolları, kaynak, planlama, projelendirme ve nihayetinde işe başlanıp bitirilmesine yönelik boş vaatleri bir kenara bırakıp, gerçeklerle yüzleşerek hizmet edilmesi gerekiyor.

Ben, seçimlerle ilgili olarak herhangi bir endişeye kapılmadım. Çok rahatım. Sırtımda küfe yok. Yapılan çalışmalara bakıyoruz, Bursa için yararlı mı? Diye.

Bir hayalimiz var, düşüncelerimiz, hedeflerimiz var; bu şehrin çocukları, Avrupa hayali kurup, ben kapağı yurt dışına nasıl atarım diye düşünmekten vaz geçip, yaşadığı şehrin gelişmesi, modernleşmesi adına fikir ve proje üretmeye başlaması, bizim en büyük başarımız olacaktır. “

Evet, seçim öncesinde en son viraja girilirken, adayların söylemleri ve halkla buluşmaları epey hareketlendi. Beşinci dönem için yeniden Belediye Başkanlığına aday olan Alinur Aktaş, 5’i bağımsız 22 tanesi de partili olan adaylar arasında yarışı kazanmak için çalışıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.