Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AK Partiye ANAP benzetmesi

Yazının Giriş Tarihi: 18.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 16:20

Siyasette sular durulmuyor. Her ne kadar liderler partilerine hakim olabilme ve elde edilen sonuçlarla ilgili en iyi ve en doğru analizleri yapabilme adına uğraş verseler de vatandaş arasında, 22 yıldır tek başına iktidarda olan AK Parti’nin siyasi ömrüne süre biçilmeye başlandı.

Her şey için daha çok erken diye düşünüyorum.

Ama, halkın beklentileri ile seçim öncesinde verilen sözlerin tutulmayışı, iktidar ile seçmenler arasındaki uzaklaşma ve yeni tercihlerin masaya yatırılması halinde, böyle tartışmaların başlaması gayet normal. Zaten, tarih tekerrürden ibaret denilen sözler her zaman doğru çıkıyor. Seçmenlerde, iktidar kim olursa olsun, kendilerine yardım ve destek olmayan, beklentilerine cevap vermeyenlere vakti, zamanı geldiğinde gerekli dersleri bir güzel verebilme gücüne sahip.

Ki, seçmenler bu güçlerini daha çok mahalli seçimlerde kullanıyor.

Mahalli seçimlerde, bazen aday bazlı kazanımlar oluyor. Buna en son seçimlerde Bursa için Yenişehir ile Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerini örnek verebilirim.

İktidar açısından da Yıldırım örneği dikkate değer. İyi analiz edilmeli, aday ile seçmenler arasındaki ilişkilerin çok iyi hafızalara yer edilmesi gerekiyor. Demek ki, vatandaş kendisine tepeden bakanlara değil, sürekli yanlarında olup, dertleriyle dertlenenlere her zaman destek veriyor.

Seçmenlerin siyasetçilere yönelik uyarı mesajlarını mahalli seçimlerde vermesinin önemi, siyaset bilimcilerine göre, “bakın siz iktidardasınız. Güç elinizde. Ama, bizim isteklerimizi yerine getirmiyorsunuz. Toplumun beklentilerinden uzaklaştınız. Bu nedenle, biz size mahalli seçimlerde belediye başkanlıklarını vermeyeceğiz. Kazanma umudu olan kişilere destek olup, onları deneyeceğiz. Genel iktidara hazır olup olmadıklarını kontrol edeceğiz. Bu arada, sizlerinde siyasi mesajları çok iyi algılayıp, kontrol etmenizi ve halkın istek, beklentilerine göre hizmet etmenizi bekliyoruz. Bu sandıklarda uyarılarda bulunduk, genel seçim sandıklarında da gerekeni yaparız” uyarıları, hem iktidar hem de muhalefet için çok önemli.

Gelelim, 1989 seçimlerine.

O dönemlerde, 12 Eylül sonrasında tek başına iktidara gelen Turgut Özal’ın Anavatan Partisi (ANAP) iki dönem yapılan seçimleri sürekli kazanıyordu. Yani, 1983 milletvekili seçimlerini silip süpürmüştü. Yine, 1984 mahalli seçimlerde, Belediye başkanlıklarını silip süpürmüştü. 1987 milletvekili seçimlerinde yine seçmenlerin güvenini kazanmış ve silip süpürmüştü.

Ama, tarihler 27 Mart 1989 tarihi gösterdiğinde, seçmen bu kez frene bastı ve “artık yeter!” diye, Anavatan Partisini uyardı. Ülkedeki belediyelerin nerede ise yüzde 70’ini muhalefete teslim etti. Bugünkü seçim sonuçlarına benzer sonuçlar çıktı sandıklardan.

Sonra, iktidar 1991 yılında erken seçim kararı aldı. Bu seçimlere de bugün ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar etki etti. Tencere, tava tıkırtıları eşliğinde gidilen seçimlerden muhalefet güçlü çıktı. Tek başına iktidar ve sürekli seçim kazanan Anavatan Partisi ana muhalefet partisi bile olamadı.

Ben geçmişte yaşanılan bu olayları, mahalli seçimler öncesinde, halkın ekonomik durumları, çarşı-pazardaki sıkıntılar, hatta isyanları köşemde yazmıştım. Özellikle de bu seçimlere büyük etki ettikleri ortaya çıkan emekliler konusunda iktidarın daha dikkatli hareket etmesini sağlama adına, gazetecilik adına uyarma görevlerini fazlasıyla ifa ettim.

Ama, iktidar bütün söylemlere rağmen, bu konularla ilgili gerekli önlemleri almadı. Halkın, emeklilerin ve seçmenlerin gönüllerini kazanma yerine, “erteleme, öteleme” seçeneğiyle hareket etti.

Aslında, AK Parti’nin böyle davranışlarını eski seçimlerde de görebiliyoruz. Mesela, 3 bin 600 memur göstergesi konusunda. Esnaf Bağkurları için çalışma gün sayısının 9 binden 7 bin 200 güne indirilmesi konusunda verilen vatlar 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve TBMM genel seçimlerinde de ötelenmişti. Seçimleri de kazanmıştı. Mahalli seçimlere girilirken ise çözüm yerine, bunların gündemden düşürülmesi için uğraşıldığı havası hakim oldu vatandaşlarda.

Neticede, denize her oltasını atan balık tutamaz misali, bu kez seçmenler “bize ne verdin de oy istiyorsun?” sorusuna takılıp, iktidara ince bir uyarı gönderdi sandıklardan.

Peki, bu seçim sonuçları ve 1989 seçimleriyle ilgili Anavatan Partisi’nin yaşadığı iktidardan uzaklaşma olaylarını bu kez de AK Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi yaşayabilir mi?

Olmaz, olmaz diye bur kural yok. Her an her şey yaşanabilir.

Şu anda ülkemizde erken genel seçim kararı yok. Belediyeler daha yerine yeni oturmaya başladılar. Birkaç ay, eskiyi kötüleme veya enkaz edebiyatı devam eder. Tıpkı, bizim Bursa Nilüfer’de CHP’li belediyenin yine CHP’li yeni belediye başkanına geçmesi, ama seçim öncesinde ve seçim sonrasında maaşları ödemekte güçlük çekmesinde ortaya çıkan tablo gibi, benzer çok tablo var ülkemizde.

Kendi deneyimlerime göre baktığımda ise, vatandaşların AK Parti’den henüz tam anlamıyla vaz geçmedikleri, bekledikleri hizmetlerle ilgili adımların atılması gerektiğine dair sabırla beklediklerini görebilmek mümkün.

AK Parti mevcut kadrolarıyla bunu başarabilir mi?

Asıl mesele burada. Senelerdir aynı kişilerin aynı konularla ilgili politikalar üretip, halkın seslerine kulak tıkayıp, kendi isteklerine göre iktidarı dizayn eden uygulamalar devam ederse, AK Parti çok şey kaybeder.

Değişim, sadece üç beş ilçe yönetimi veya il yönetiminden değil, genel merkezde ayak direten, halkın isteklerine kulak tıkayan kadrolarında en kısa zamanda uzaklaştırılması hem ülkemiz hem de AK Parti iktidarı için çok iyi olacak gibi gözüküyor.

Beklenti, merkezden yerele hem hizmet hem de fikir, kadro değişimi yapılması. Aslında, seçmenlerin beklentisi AK Partinin 2002 yılındaki gibi halka tercüman olan hizmetlere imza atması. Bürokrasinin esaretinden kurtulması.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.