Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AK Parti muhalefeti öğrenebilecek mi?

Yazının Giriş Tarihi: 07.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 18:12

Kurulduğu ilk günden itibaren ülke gündemine yerleşen ve siyasi ömrü boyunca hep iktidarda olan AK Parti, mahalli idarelerde, belediye seçimlerini büyük ölçüde kaybetmesi üzerine, kendi iç sorgulamasını tamamlamak üzere.

Peki, AK Parti, 22 yıllık iktidarı süresince hep yönetimde olduğu için yerel seçimleri kaybettikten sonra muhalefeti öğrenebilecek mi?

Vatandaşın kendi kendisine sorduğu ve eş, dost meclislerinde konuşulan soru bu.

İstanbul, Ankara ve Antalya’da 2019 yılından bu yana muhalefet görevinde bulunan AK Parti’nin bu süreçte yeterli muhalefet ettiğine tanıklık edemediklerini anlatan vatandaşlar, Bursa’da da aynı sıkıntıların yaşandığını ifade ediyorlar.

Mesela, 1999 senesinden bu yana Nilüfer ilçesi kesintisiz olarak DSP- CHP zihniyeti tarafından yönetiliyor. Mudanya 10 yıl CHP tarafından yönetildi. Gemlik aralıklı da olsa CHP tarafından yönetildi.

Geçmiş yıllardaki tecrübelere göre, AK Parti Nilüfer’de deyim yerinde ise bugüne kadar hiç muhalefet yapmadı. Vatandaşların parti merkezlerine kadar gelip şikayet etmelerine, bilgi, belge ve dökümanları vermelerine rağmen, AK Parti yönetimleri, yapılan şikayetlere iddialara karşı hep sessiz kaldı. Mudanya’da da durum aynı. 10 yıldır muhalefet suskunmuş! Gemlik’te son 5 yıl içinde pek çok olay ve sıkıntılar yaşanmasına rağmen, AK Parti’nin, halkın temel sorunlarına dahi sessiz kalması, sanırım bu seçimlerdeki yenilginin habercisi oldu.

Özellikle, Nilüfer ilçesinde vatandaşların yeşil alan talanlarına yönelik şikayetlerine, genel soruşturma açılmasına rağmen, Akademik Odaların bile tepkilerine karşı AK Parti yönetimleri, bu soruşturmalara ve şikayetlere hiçbir zaman müdahil olmadı.

Neticede, bu ilçe başta olmak üzere, AK Parti mahalli seçimlerde sürekli oy kaybetti.

Vatandaşlar, Bursa geneline baktığımızda ise AK Parti’nin özellikle belediye binalarına asılan pankartlara karşı sessiz kalmasına da anlam veremiyorlar. Susmak demek, olayları kabullenmek anlamına geliyor.

Nilüfer ilçesinde geçtiğimiz yıllarda süre gelen ve yaklaşık 20 yıldır AK Partililerle CHP’lilerin hep birlikte imar rantına imza attıkları iddiaları, bu dönemde bakalım nasıl işleyecek?

Yine Nilüfer ilçesinde tek imza ile projelerin onaylanması, inşaat ruhsatlarının verilmesi, görevli memurların kabul etmeyip imza attıkları tamamlanmış inşaatların ise yine tek imza ile yapı kullanma izni verilmesi iddialarıyla ilgili tartışmalar bakalım bu dönemde nasıl işleyecek?

31 Mart seçim sonuçları ve alınan neticeler masaya yatırılınca bu durum apaçık ortaya çıkmış. Kulağımıza gelen bilgilere göre, AK Parti genel merkezi, Bursa’daki bazı kişilere ulaşıp, “Nilüfer ilçesinde neler oluyor?” sorularına cevap aramaya başlamışlar. Galiba biraz geç kalındı.

CHP’lilerin bile kazan kaldırdığı bazı olaylara AK Parti teşkilatlarının hiç mi hiç müdahale etmeyişi ise durumun vahametini ortaya çıkarın durum olarak gözler önüne serilebilir mi?

Bunu zamana göre bekleyip göreceğiz.

Ama, AK Parti içinde ve teşkilat yönetimlerinde olup, Nilüfer ilçesinde iş yapan, yatırım yapan bazı AKP’li müteahhitlerin, projeleri ile bu projelerin tek imzalı mı yoksa belediye memurlarının incelemesinden geçip, memurların imzalarıyla mı yasal hale getirildiği meselesi tartışmaya açılmış.

İnsanların, sermaye sahiplerinin ne zaman nereye yatırım yapacakları, siyasetin seyrine ve yerel yönetimlerin hangi partili olduklarına göre yapılmaz. Değer kazandıran her yer yatırımcı için fırsatların değerlendirilmesi anlamına geliyor. Bursa’nın de özellikle inşaat sektörü açısından sürekli prim yapan, değer katan bir ilçesi olan Nilüfer’e A partisinden, B partisinden iş insanları veya müteahhitlerin ilgi gösterip yatırım yapmaları güzel.

Siyasetle ticareti bir birine karıştırmamak lazım. Allah, herkesin rızkını bir yerden verir. Bazen de rızkı elde edebilme adına, çalışmak, üretmek, proje geliştirmek gerekiyor. Herkes mesleğini her ortamda, gönül rahatlığı içinde icra edebilmeli. Etmeli.

Ama, bazı inceleme konusu yapılan olaylarla ilgili AK Partili müteahhitlerle CHP’li belediye arasında özel muamele uygulandığı iddiaları doğru ise bunun karşılığında da AK Parti teşkilatlarının muhalefet yapmasının engellendiği iddiaları doğru ise siyasetin içinde karma karışık bir durum var demektir. Toplum, bu tür olayları siyasetin etik saymıyor.

Yine, AK Parti’ye yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Bursa’da seçimler sonrasında CHP’li yönetimlerle el ele tutuştukları gözlenen AKP’liler mercek altına alınmış. Özellikle Büyükşehir mazbata töreni sırasında CHP’lilerden çok AKP’li bilinen bazı müteahhitlerin görülmesinin ne anlam taşıdığı konusunda çeşitli yorumlar yapılıyor.

Günler gelip geçiyor. Sayılı günler çok çabuk gelip geçiyor. Bursa adına zaman kaybetmeden, dedikodu üretmeden, ona buna sataşmadan, kentin sorunlarının çözümüne katkı konulacak projeler üretilmesi gerekiyor.

Vatandaşlar, seçmenler 31 Martta tercihlerini yaptılar. Belediye yönetimini CHP’ye, meclis çoğunluğunu ise AK Parti’ye verdiler. Demek ki, ”ortak proje üretip, Bursa’ya hizmet edin” mesajını ilettiler.

AK Parti, Büyükşehir Meclisinde ise” Dakka bir gol bir” denilebilecek bir olay yaşadığı eleştirileri var. Siyasetin emektarlarına göre, eleştiri alan ana konu şöyle; AK Parti meclis gurubu eline geçirdiği iki ayrı kozu yok yere heba etti ve CHP’nin hanesine artı olarak yazılmasına yol açtı. Kent genelindeki Arapça ve yabancı dillerdeki tabelaların kaldırılması meselesinde 2017 yılında karar alındığını unutmuşlar. CHP’ye tam destek oldular. Yine, su fiyatlarındaki indirimle ilgili, çoğunluk oldukları için oranı belki kendi istedikleri rakama yükseltme ve meclisteki güçlerini gösterme imkanını da acemilikle kaçırmışlar.

İşte bu nedenlerle AK Parti’nin Bursa’da etkin ve kamuoyunun doğru haber alma beklentisine çare olup olmayacakları merak ediliyor. Kamu hizmetlerinde süreklilik esastır ilkesine göre de başlatılan ve devam eden hizmetlerin tamamlanmasına yönelik gözetim ve denetleme mekanizmalarını işletip işletmeyecekleri de merak ediliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.