Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

1 Mayıs

Yazının Giriş Tarihi: 01.05.2024 09:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 09:59

Bugün 1 Mayıs, emeğin, dayanışmanın, çalışmanın, alın terinin ve helal kazancın bayram etmesi gereken gün.

Ama, asgari ücret ve emekli maaşlarının geçim endekslerinin altında kalması, 1 Mayısın bayram değil de hak arama ve mücadele günü olarak görülmesine yol açıyor.

Türkiye zor günleri yaşıyor. Ekonomik olarak sıkıntıların yanı sıra siyasi istikrar ve 31 Mart seçimleri sonrasında oluşan tablo, gerçekten ülkemiz ve milletimiz için beklenmedik olaylara imza atılmasına yol açtı.

Gündem çok.

Siyasi Partiler bir yandan seçim sonuçlarını araştırıp, “biz nasıl bu hale geldik?” sorularına cevap arıyorlar. Muhalefetteki İYİ Parti kurucu genel başkanı Meral Akşener, “sandık sonuçlarına göre halk beni istemiyor!” anlamına gelen ifadesiyle parti genel başkanlığından ayrılıp, evine gitti.

İYİ Parti’de İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, partinin yeni genel başkanı seçildi. Parti içinde konuşulanlara göre, Dervişoğlu’nu Meral Akşener ve ekibi destekledi. 31 Mart seçimlerinin siyasi sonuçları ve yol ayrımları böylece başlamış oldu.

Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı ve Cumhur ittifakının en ateşli destekleyicisi Devlet Bahçeli buluştu. Erdoğan, Perşembe günü de ana muhalefet ve 31 Mart seçim sonuçlarına göre kendilerini yerel iktidar ilan eden CHP’nin genel başkanı Özgür Özel ile görüşecek.

Siyaset kurumu, mahalli seçimlerin ardından yeni bir çıkış noktası bulmaya çabalıyor. İktidar, Yeni ve Sivil Anayasa söylemine tekrar dört elle sarıldı. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, siyasi parti liderlerine Anayasa değişikliği için görüşme turlarına başladı.

Bursa’nın yerel siyasetinde ise bekleme dönemi başladı. Yeni belediye başkanları da çalışma kadroları kurmaya başladılar. Belediyelerin hesap kitap meselesi de her ne kadar siyasetçilerin görmezden gelen bakışları altında gerçekleştiği sanılsa da halkın ve kamuoyunun gözlerinden kaçmıyor.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünyadaki ismi, Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü, Türkiye’deki ismi ise Emek ve Dayanışma Günü.

Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 12 Eylül darbesiyle yasaklanan 1 Mayıs kutlamaları, 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir.22 Nisan 2009 tarihinde ise TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

1 Mayısın tarihi gelişmeleri bakıldığında ise karşımıza, 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’ nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlemesi çıkıyor. Dünya tarihinde bilinen ilk işçi eylemi ve direnişi bu olay.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı.

İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanıp, kamuoyuna duyurulmuş.

Tarihi kaynaklara göre ise ülkemizi ilgilendiren 1 Mayıs konusundaki yaşanılanların tarihi özeti şöyle;

Osmanlı Devleti döneminde işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer Selanik’ti ve 1911 yılında burada tütün, liman ve pamuk işçileri, 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu günü kutladılar.

1912 yılında İstanbul’da ilk defa 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti. 1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak “İşçi Bayramı” ilan edildi.

İstanbul Taksim Meydanı'nda 1977'de düzenlenen 1 Mayıs programında, dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in konuşması sırasında meydandakilere ateş açılması sonucu 37 kişi yaşamını yitirirdi, yüzlerce kişi yaralandı. Bu olay da gerekçe gösterilerek 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs, bayram olmaktan çıkarıldı ve kutlanması yasaklandı.

1977 İstanbul Taksim Meydanında yaşanılan bu olaylar, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak yazıldı.

1 Mayıs, yıllar sonra 2008'da "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tekrar resmi tatil ilan edilerek, coşkuyla kutlanmaya başlandı.

Her yıl 1 Mayıs tarihi yaklaştığında, ülkemizde Taksim Meydanı tartışması yaşanıyor. Bazen istenmeyen olaylara sahne oluyor. Meydanda ise çıkarılan olaylarla ilgili olarak yakalananların, gözaltına alınanların, olayları çıkardıkları belirlenip tespit edilenlerin ise işçi ve çalışanlarla ilgili olmayıp, bazı iddialara göre de bölücü örgüt sempatizanları olduğunun açıklanması dikkat çekiyor.

Bu senede yine 1 Mayıs ve Taksim Meydanı tartışması var. Türk-İş kendilerinin Taksim inatlaşmasından yana olmadıklarını, kutlamaları Kartal Meydanında yapacaklarını duyurdu. 1 Mayıs, çatıyma günü olarak değil, çalışanların, işçilerin, bizlerin Birlik, Beraberlik, Emek ve Dayanışma günü olarak kutlanmalı. Kalmalı. Kanlı olayları bir daha yaşamamalıyız.

Ülkemizdeki huzur, güven ortamının zedelenmeden, insanların dayanışma ruhu içinde, milli birlik ve beraberlik içinde 1 Mayıs kutlamalarını, bayram gibi bayram yaşamalarını bekliyoruz.

Yaşayın 1 Mayıs. Çalışanlar, alın teri ile ekmeğini kazananlar olarak hepimize kutlu olsun. Hak, hukuk ve adalet mücadelesinde yeni bir başlangıç ve yeni bir milat olması dileğiyle, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz bizlere, sağlık, mutluluk ve huzur getirsin.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.