Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yerel seçim sonuçları

Yazının Giriş Tarihi: 07.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 17:10

31 Mart 2024 yerel seçimler hayırlısı ile bitti. Birkaç olayın dışında seçimler demokrasi tadında geçti diyebiliriz. Alına bu sonuçlara göre Ak parti ilk kez bu denli kaybetmiş oldu.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz, Emekli maaşlarının çok düşük kalması seçim sonuçları için çok büyük etken oldu tabi ki.

Bir başka faktör ise Ak parti teşkilatlarının istediği adayların konmayıp Genel merkezin tercih ettiği adayları listelere koyarak teşkilatlar dayatması da bu düşüşün ana etkenlerinden biriydi. Ayrıca mevcut belediye başkanlarının Yeniden aday yapılmaması durumunda bunu fırsat bilip hemen adaylık teklifi yapan Yeniden Refah Partisi de Ak parti için büyük bir tehlike yarattı, sanırım ilerde bu tehlike Ak parti adına daha tehlikeli boyuta gelecektir. Ak parti genel seçimlerde YRP yi ittifaka dahil edip onları TBMM'ye taşıyarak büyük bir hata yapmış oldu, bugün baktığımızda böyle görünüyor, ancak genel seçim de farklı bakılması da elbette doğaldır.

KİM NE KADAR BELEDİYE KAZANDI.

AK Parti Türkiye genelinde kaç belediye kazandı?

AK Parti, 2024 yerel seçimlerinde büyükşehir belediyelerinden 12, İl belediyelerinden 12, ilçe belediyelerinden 359 ve belde belediyelerinden 124 olmak üzere toplamda 507 belediye başkanlığı kazandı.

CHP, 2024 yerel seçimlerinde ise büyükşehir belediyelerinden 14, il belediyelerinden 21, ilçe belediyelerinden 337 ve belde belediyelerinden 48 olmak üzere toplamda 420 belediye başkanlığı kazandı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 2024 Yerel Seçimleri'nde aldığı oy sayısı ve belediye başkanlıkları da netleştmiş durumda.

Kesin olmayan sonuçlara göre; belediye başkanlıkları yarışında CHP,  17 milyon 350’yi aşkın oy aldı. CHP’nin oy oranı ise yüzde 37,74 oldu. Bu oran, CHP’nin 2002’den bu yana ilk kez AK Parti’nin önünde yer alarak seçimlerden birinci parti olarak çıkmasını sağladı.

Yeniden Refah Partisi, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde yüzde 6,19 oyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) ardından üçüncü parti oldu. Parti, Türkiye çapında bir büyükşehir (Şanlıurfa), bir il (Yozgat), 39 ilçe ve 24 belde belediyesi kazandı.

32

DEM Parti 2 milyon 609 bin 802 oy alarak oy oranı Türkiye genelinde yüzde 5,70 oldu. Bu verilere göre DEM Parti, Yeniden Refah Parti’den sonra oy oranı en yüksek 4. parti olarak kayıtlara geçti.

3'ü Büyükşehir 10 ilde birinci parti

Resmi olmayan sonuçlara göre DEM Parti 3’ü büyükşehir 10 ilde birinci parti oldu.

Diyarbakır, Van ve Mardin 3 büyükşehirin yanısıra DEM Parti Ağrı, Hakkari, Muş, Siirt, Dersim, Batman, Iğdır’da kazandı. Bitlis’te 198 oyla kaybetti.

DEM Parti ayrıca 58 ilçe ve 7 beldenin de belediyelerini kazandı.

Bu şekilde resmi olmayan sonuçlara göre DEM Parti 75 belediyeyi kazanmış oldu.

DEM Parti merkezini kazandığı Dersim, Batman ve Iğdır illerinin hiçbir ilçesinde belediye kazanamazken Van’ın tüm ilçelerini, Diyarbakır’da 3 ilçesi dışında tüm ilçeleri, yine Urfa’da 7 ilçeyi kazanarak büyük başarı gösterdi.

Anadolu Ajansı'nın verilerine göre belediye başkanlıkları yarışında İYİ Parti 2 milyon 609 bin 802 oy alarak oy oranı Türkiye genelinde yüzde 5,68 oldu. Bu verilere göre İYİ Parti, Yeniden Refah Parti’sinden sonra 4. parti olarak kayıtlara geçti.

İYİ Parti KAÇ BELEDİYE KAZANDI?

İYİ Parti 1 il, 24 ilçe ve 4 belde kazanarak toplamda 29 belediyeyi kazanmayı başardı.

İYİ Parti HANGİ BÜYÜKŞEHİRLERİ KAZANDI?

İYİ Parti 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde büyükşehir kazanamadı.

MHP 2024 Yerel Seçimlerde Ne Yaptı? MHP'nin seçimlerde elde ettiği başarıya vurgu yapan Yıldız, partinin 8 il, 25 metropol ilçe, 89 ilçe, 98 belde olmak üzere toplamda 220 belediye başkanlığı kazandı, fakat 2019 rakamlarına göre belediye sayısı düşmüş oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.