Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Önyargılar

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 23:04

İnsanoğlu her nedense ön yargılıdır ve bu önyargı daima hata yapmasına sebep olmuştur. Kişilerin önyargılı olmasının zararları kendine yansır fakat bu önyargılar devlet veya devlet liderlerinden olursa bu önyargılar felaketlere yol açar. Altta örneklerini verelim.

KİŞİ ÖNYARGISI

Amerikalı bir adam Dakota'da bir restorana girdi. İçeri girer girmez köşede oturan bir Kızılderili fark etti.

Tezgaha doğru yürüdü, cüzdanını çıkardı ve bağırdı, "Garson! Bu restorandaki herkes için yiyecek alıyorum.

Şuradaki Kızılderili adam hariç!"

Böylece garson adamdan parayı topladı ve restoranda Kızılderili hariç herkese bedava yemek sunmaya başladı.

Kızılderili adama bakarak gülümsedi ve "Teşekkür ederim" dedi.

Hiddetlenen adam yeniden garsona bağırdı

"Herkese benden içki ver Kızılderili hariç"

Garson hesabı yapıp adamdan parayı aldı.

Kızılderili yeniden gülümseyerek

"Teşekkür ederim " dedi

İyice sinirlenen adam garsona dönerek Kızılderili'nin neden güldüğünü sorar.

Garson "gayet basit efendim çünkü o bu mekanın sahibidir." der.

TOPLUM ÖNYARGISI

Kristof Kolomɓ'un Amerika kıtasına ayak basması ile şaşıran yerli kabileler, devasa gemileri zırhlı askerleri tüfek ve topļarı görünce toplumsal olarak biat eder ve hayatlarının en büyük hatasını yapmış oldular ne yazık ki.

ĵ soykırımları (İngilizce: American Indian genocides;[a] İspanyolca: Genocidios de indios americanos), Kristof Kolomb'un 1492'de Amerika Kıtası'na ulaşmasından sonraki beş asır boyunca Avrupalılar tarafından kıtanın yerlileri olan Kızılderililere karşı yapılan soykırımlardır.

Doğrudan Kızılderili katliamları gibi katliam ve etnik temizlik yapılması, Kızılderili Tehciri gibi geleneksel topraklarından apayrı başka topraklara tehcir (zorunlu göç) edilip Kızılderili rezervasyonu ile Kızılderili rezervi gibi alanlara kapatılmaları, bağışıklık sistemlerine yabancı olan çiçek hastalığı gibi Eski Dünya hastalıklarının bilinçli olarak Kızılderililere bulaştırılması (çiçek soykırımı ya da smallpox genocide[, Uzun süre Hristiyan misyonerlerince eğitim verilen⁹ Kanada yerli yatılı okulları ile ABD yerli yatılı okulları gibi okullarda ailelerinden koparılan Kızılderili çocuklarının anadilleri dışında eğitim almaları ve anadillerini konuşamamaları (dil soykırımı ve kültürel soykırım ya da linguistic genocide, linguicide ve cultural genocide, culturicide gibi soykırım türleri görülür. Kızılderilileri soykırıma uğratma yöntemleri arasında onların fiziksel imhası, topraklarının gaspedilmesi, kültürel baskıya uğramaları, «imha» (extermination/termination), tehcir ve zorla kısırlaştırma (forced sterilization) görülmektedir. Ekonomik kaynakların kontrolünü elde etmeyi amaçlayan soykırıma faydacı soykırım (utilitarian genocide) denir ve örneklerine günümüzde Brezilya Kızılderilileri ve Paraguay Kızılderililerine (özellikle de Aché) yapılan soykırımlarda rastlanmaktadır. Günümüzde bazı Kızılderili gruplarında işsizlik oranı yüksek olup % 50-70 arasında değişmektedir.

12 Ekim 1492 tarihi Kızılderililer için trajik bir gündür ve o günü Kolomb Günü olarak kutlamak, soykırım, kölelik, tecavüz ve yağma (en:plunder) mirasını kutlamak demektir. Benzer şekilde Şükran Günü kutlamaları ABD Kızılderililerine karşı yapılan soykırımın kutlaması olarak görülmektedir.

ABD'de Kızılderili İşleri Bürosu başkanı Batılıların uyguladığı "etnik temizlik" hareketinde büronun katkılarından dolayı

8 Eylül 2000 günü resmen özür dilemiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.