Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emin Varol ve Sırrı Süreyya Önder

Yazının Giriş Tarihi: 19.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 17:38

Emin Varol benim için çok değerli bir isim ve ağabey. Kendisi ile birlikte çalışma imkânımız oldu. Turgut Özal ve Süleyman Demirel ile yıllarca çalışmış ve onların yanı başında birçok tarihi olaya tanıklık etmiş bir gazeteci büyüğümüzdür.

Belki de Emin Varol fotoğraf konusunda da en büyük arşive sahip kişilerin başında gelir Türkiye'de.

Demokrat partide bir nevi Genel Başkan danışmanlığı ve haberlerden sorumlu kişiydi.

Namık Kemal Zeybek ve Gültekin Uysal dönemlerinde çalıştı. Uysal her zaman olduğu gibi kıymet bilmedi ve Emin Varol gibi bir cevheri de kaybetti.

Demokrat Parti Genel merkez ve teşkilat haberlerini Türkiye'ye duyuran Emin Varol gidince, Demokrat parti yazılı ve görsel alandan iyice kayboldu yetim kaldı.

Emin Varol sağlasın VAROLREPORT.COM sitesinde yazdığı köşe yazısını bana göndermiş. Günümüzün enteresan siyaseti açısından bu harika yazıyı siz değerli okurlarımıza paylaşıyorum.

TBMM'nin Meclis baskanı kürsüsünde de otururken 38 kere ağırlaştırılmış müebbet hapisle karşı karşıya olup o'an mecliste milletvekillerini yönetmekle, tutuklanmak arasında kalmak nasıl bir psikolojik savaş ister acaba.?

EMİN VAROL ANLATIMI

Müebbetten döndüğünü, Meclis kürsüsünde öğrendi!

Bir Meclis Başkanvekili düşünün,

“38 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle” yargılandığı davada, hakkındaki kararın açıklandığı gün, meclisi yönetiyor.

Meclis Başkanvekili olarak kürsüye çıktığı andan itibaren kulağı, kendisi hakkında vereceği cezadaydı.

Haklıydı.

Belki de savcının istediği ceza onanacak. Koluna giren polis tarafından Meclis kürsüsünden alınarak, cezaevine konulacaktı.

Bunun örneklerini daha önce yaşamıştı.

Odasından, kulisten koluna girilerek sorguya götürülen milletvekili arkadaşları olmuştu.

Bu hafta Meclis’te nöbetçi başkanvekiliydi.

Teklif edildi mi bilmiyorum. Ama, “müebbet hapisle yargıladığı davada” kararın açıklanacağı saatlerde bir Meclis Başkanvekili arkadaşıyla yer değiştirebilirdi.

Belki de kendisi istemedi. Karar ne olursa olsun Meclis kürsüsünde olmak önemliydi.

Saat 14.00

Bu ruh hali ile her zamanki gibi, koyu renk takım elbisesini giydi, kravatını taktı. 16 Mayıs 2024 saat 14.00’de Meclis Başkanlığı kürsüsüne çıktı.

“Müebbetle yargılanıyordu” ama, milletvekillerinden yaklaşık 3 metre yukarıda Meclis Başkanlık makamında oturuyordu.

Açıklanan karara göre; 43 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder beraat etti.

Saat 16.09

Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, verdiği 15 dakikalık aradan sonra genel kurula döndüğünde, Kobani davasında arkadaşlarına yağdırılan cezalar nedeniyle üzüntülüydü.

Oturumu açar açmaz bunu milletvekilleriyle de paylaştı.

“Değerli arkadaşlar, bir üzüntümü paylaşmak istiyorum. Kobani davasında yağdırılan cezalar, arkadaşlarımın hiçbiri tarafından hak edilmiş bir şey değil. Olan memleketin barış umuduna ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir.

Maalesef, bütün uyarılarımıza rağmen AK PARTİ cenahı bunun farkına varmadı. Bu da AK PARTİ’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir. Çünkü çözüm sürecine ait tüm şeyler kriminalize edilmiştir, cezanın konusu yapılmıştır.”

Önder, daha fazla devam edemedi ve Meclis çalışmalarını yarıda bırakarak, “başkanlık divanı teşekkül etmedi” gerekçesiyle kapattı.

Böylece, yönetmen-sanatçı-oyuncu DEM İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı davada karar açıklanırken Meclis’i yöneten Meclis Başkanvekili olarak tarihe geçti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.