Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Durmayan zamlar

Yazının Giriş Tarihi: 28.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.04.2024 18:21

Ülkemizde hayat pahalılığı giderek artıyor. Alım gücünün giderek zayıfladığı bu günlerde, bugün aldığınız ürünü yarın aynı fiyata alamıyorsunuz. Serbest piyasa ekonomisinin getirdiği bu başı bozukluk her nedense giderilemiyor.

Basit örnekler verelim halkımızın her alanda tükettiği çay mesela, kahvehane ve çay ocaklarında 5 lira veya 7,5 lira aralığında seyrediyor. Kafe veya kent meydanı civarı 15- 20 lira bunu abartılı buluyorum. Kültürpark çay bahçelerinde 20 lira bunu olağan karşılıyoruz artık çünkü Kültürparkta geçmişten gelen bir gelenek bu tarz fiyatlar.

Ramazan ayında bir Ankara seyahatinde oldu, büyük bir kafede oturup sohbet ediyoruz, saatler geçiyor iftar saatini bekliyoruz, bu esnada Üçer, dörder çay içtik.

Bir müddet sonra gözüm fiyat listesine takılıyor gözlerime inanamıyorum.

Çay cam bardakta 125 lira.! "Yuh" diyorum artık semt kahvesinde 5 lira olan çay bir kafe de 125 lira mahallemizde ki kahvede ve orada 25 çay içip ödediğiniz paraya burada ancak yalnızca bir adet çay içebiliyorsunuz.!

Çay örneğini verdik ve bunu tepeden tırnağa her ürüne uyarlanmış bir zam furyası var. Denetim yok, varsa da göstermelik cılız bir hareket. Sanırım bu işi sonunda yine halk çözecek, nasıl yapılacak bilmem ama altta bir Arjantin örneği verebiliriz.

Arjantin'de enflasyonu bahane eden bir yumurta satıcısı, yumurta kolisinin fiyatına 0 zam yapmıştı.

-"Artık daha fazla para kazanmanın zamanı geldi." diyordu. O sabah hüzünlü bir yüz ifadesiyle iş yerini açsa da aslında çok mutluydu.

Zengin olamamasının nedenini hep dürüst olmasına bağlamıştı ama artık o güzel günler çok yakındaydı.

Fakat yine de yaptığı zamdan dolayı üzgünmüş gibi yapmalıydı. Çok geçmeden her hafta bir koli yumurta alan müşterisi yine iş yerine gelmişti. Yaşlı kadın fiyatı görünce gözlerine inanamadı. Sebebini sorunca:

-"Toptancılar zam yaptı efendim. Malum enflasyon da var, biz de haliyle fiyatları arttırdık." dedi.

Yaşlı kadın bu duruma çok kızmıştı ve usulca koliyi tezgaha bıraktı.

-"O zaman kalsın, ben yumurta yemeden de yaşarım. Yeter ki Arjantin bu zamdan etkilenmesin." dedi.

Satıcı onun bu hareketi karşısında büyük bir kahkaha atmak istese de üzgünmüş gibi davranmaya devam etti.

Lakin kadının bu cümlesi nasıl olduysa ülkede yayıldı ve kimse o hafta yumurta almadı. Ertesi gün yumurta toptancıları hem zam yapmaya devam etti hem de fiyatlar biraz daha artsın diyerek ürünlerin çoğunu soğuk hava depolarında stokladılar.

Takip eden günlerde durum değişmemişti, fiyatlar artıyor ama tüm Arjantin halkı sanki aralarında anlaşmışlar gibi yumurta almamakta ısrar ediyordu.

İkinci hafta toptancılar homurdanmaya başlasa da "Nasıl olsa bu zamlara alışacaklar ve mecburen yumurtaları gelip alacaklar!" dedi.

Üçüncü hafta ülkede yumurta perakendecileri iş yapamadığı için yavaş yavaş kepenk kapatmaya başladı ve bunu toptancılar takip etti.

Derken ülkede iflas etmeyen toptancı neredeyse kalmamıştı. Çiftlik sahipleri paralarını alamadıkları için onlar da hızla konkordato ilan etmeye başladı.

Artık hepsi pişman olmuş ve aralarında bu durumu nasıl düzelteceklerini konuşmaya başlamışlardı.

En iyisi bir televizyon kanalına çıkıp Arjantin halkından özür dilemek dediler ama sonuç değişmemişti.

Ülkede ne grev ne de isyan vardı ama halk öylesine kenetlenmişti ki kimse bu özrü kabul etmedi ve yumurta almamaya devam etti.

Beşinci Hafta toptancılar şu kararı aldı:

"Hatamızı fark ettik ve özrümüzü kabul etmeniz için de yumurtaları zamdan önceki fiyatın da yarısına indirme kararı aldık. Bizleri affetmelisiniz çünkü tavuklar ölmek üzere!"

Bu bir gerçek hayat hikayesidir.

Bu günlerde şekerin ve yağın fiyatı ne zaman yükselse aklıma hep Arjantin halkı geliyor.

Acaba orada tavuklar hala yaşıyor mu?

"Yeterki Anadolu bu zamdan etkilenmesin" demenin zamanı gelmedi mi?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.