Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yenişehir’de hedef tarımsal sanayi

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2024 17:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 17:46

Bursa Haber TV’deki ilk programımda Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel’i ağırladım.

Kısıtlı imkânlarla yıllardır verdiği mücadelenin sonunda hedefine ulaşan Özel’in, önümüzdeki 5 yıl için kendisine koyduğu hedefler de oldukça iddialı.

Yeni seçilmiş bir belediye başkanına göre çok hazır bulduğum Yenişehir’in genç belediye başkanından klasik belediye hizmetlerinden ziyade, yatırım, kalkınma ve istihdam gibi projeleri duymak ilçe adına sevindiriciydi.

Özel, Yenişehir’den göçü tersine çevirmek istiyor

Yeni dönemde yapacaklarını anlatırken, en önemli hedefinin Yenişehir’e yatırımcı çekmek olduğunu belirten Ercan Özel, “Yenişehir göç veriyor, nüfusumuz düşüyor, bunu tersine çevirmek istiyoruz. Her türlü avantajına rağmen ilçemiz bakir bir bölge olarak kaldı. Binlerce insanımız çalışmak için Yenişehir dışına gidiyor” diye yakınıyor.

Çok haklı çünkü Yenişehir ilçemiz tarihi değerleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, gerçekten de çok verimli bir ovaya sahip. Üstelik ilçenin devasa büyüklükteki bozulmamış tarım alanlarının önemi de her geçen artıyor.

Havaalanı ve otoban düşünüldüğünde ise, ulaşım için de elverişli bir konumda fakat çiftçilerin refah durumu olması gerekenin çok altında.

Planlı tarım ve sözleşmeli üretim

Yenişehir’in gelişip kalkınmasını birinci hedef olarak belirleyen Başkan Özel, yeni bir organize sanayi bölgesi yeri planlayacaklarını ve buradaki önceliklerinin doğaya ve tarım alanlarına zarar vermeyecek, tarıma dayalı fabrikaların kurulması olduğunu ifade etti.

Özel’in çıkış noktasını da, Yenişehir’de geçmişte yaşanan başarılı bir örnek oluşturuyor.

KOÇ Holding iştiraklerinden Tat Fabrikası’nın faaliyette olduğu dönemlerde Yenişehirli çiftçilerin planlı bir şekilde sözleşmeli üretim yaptığını hatırlatıyor.

Bugün ise çiftçilerin yetiştirdikleri ürünleri pazarlamada sorun yaşadığına dikkat çeken Başkan Özel, “Öncelikli hedefimiz, çiftçilerimizi kalkındırmak, onlara pazar bularak gelirlerini yükseltmek. Tarıma dayalı fabrikalar kurulmasını teşvik edecek, talep oluşturup, yatırımcı çekip istihdam oluşturacağız” diyor.

Lojistik merkezi hedefi

BTSO ile birlikte ilçeye bir lojistik merkezi kazandırıp, havaalanından kargo taşımacılığını da aktif hale getirerek, Yenişehir’i bir lojistik üssü yapmak isteyen Özel, eğer bu dediklerini gerçekleştirebilirse tarihe geçer.

Bunlar yapılabilir ancak bir o kadar da zor hedefler. Başkanın kendi ifadelerine göre, bu konularda Yenişehir’e daha önce çok sayıda yatırımcı gelmek istemiş fakat bu girişimler hep engellenmiş.

Sokak hayvanları sorunu

Her yerde olduğu gibi Yenişehir’de de sokak hayvanları sorunu vatandaşın en önemli gündemlerinden birisi.

Yenişehir’de bugüne kadar küçücük de olsa bir tane hayvan barınağı yapılmamış.

Bu sorunun en öncelikli konuları arasında olduğunu ve ilçeye “Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı” kazandıracaklarını kaydeden Ercan Özel, hem sokak hayvanlarını, hem insanları, hem de evcil hayvanları koruyacak bir çözüm üreteceklerini söylüyor.
Başkan Özel, “Sokak hayvanlarına bugüne kadar yeterli kısırlaştırma yapılmadığı için sayıları çok arttığı için sıkıntı oluyor. Sokaklardaki tüm hayvanları değil, saldırgan olanları toplayacağız ama bugüne kadar olduğu gibi 15-20 köpek bir arada sokaklarda olmayacak. Bir orta yolu bulacağız ve halkımızla birlikte bulacağız” diyor.

Kültürel etkinliklere devam edeceklerini ancak maliyeti çok yüksek konserlerden uzak duracaklarını belirten Özel, Yenişehir’de AVM ve sinema salonu olmadığını, kendi döneminde bu eksikliklerin de giderileceğini ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.