Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yüksek faiz sadece rantçılara yarıyor

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 17:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 17:45

Geçtiğimiz günlerde Bursa Haber TV’de konuğum olan Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, ülke ekonomisine bakış açılarını ve çözüm önerilerini paylaştı.

Yeminli Mali Müşavir olan Ekrem Alfatlı, Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun Büyük Birlik Partisi’ni kurduğu yıllardan beri çizgisini hiç bozmayıp siyasete devam ediyor.

Aradan geçen uzun yıllarda, hep cebinden harcayarak siyaset yapan Alfatlı; BBP Bursa İl Başkanlığı ve genel merkez yönetim organlarında görevler yaptıktan sonra, bugün BBP Genel Başkan Yardımcısı olarak siyasi hayatını sürdürüyor.

Partide önemli bir görevde bulunan Afatlı ile yaptığımız programda, başta siyaset olmak üzere pek çok konuyu konuştuk.

Merak edenler programın tamamını aşağıdaki linkten izleyebilir.

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1208913040476422

YATIRIM VE ÜRETİM DESTEKLENMELİ

Vatandaşın canı çok yandığı için ben programdaki ekonomi başlıklarını ele almayı tercih ettim. Bakın BBP, bugünkü ekonomi politikalarına nasıl bakıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e karşıdan bir cephe açmayıp, yanlış buldukları uygulamaları uygun bir dille izah eden Ekrem Alfatlı, mevcut politikaların, sonuçları itibariyle vatandaşın ve memleketin hayrına olmadığını söylüyor.

Düşük faiz politikasının üretim ayağı daha iyi desteklenerek devam etmesi gerektiğini vurgulayan BBP Genel Başkan Yardımcısı Alfatlı, üretimin mutlaka desteklenmesini ama bu desteklerin de takip edilerek verimli ve gerçek yatırımlara yönlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

SADECE FİNANSLA EKONOMİ OLMAZ

Dış kaynağın yatırım olarak değil de, sıcak para olarak geldiğinde faydasından çok zararı olduğunu, mevcut şartlarda yeni yatırım yapılamayacağını belirten Alfatlı, Türkiye’nin sorunlarının sadece finansla çözülemeyeceğini savunuyor ve bugün tüketim malları ithalatında patlama yaşandığına dikkat çekiyor.

Ekrem Alfatlı, “Şu anda, ‘buraya yatırım yapmayın paranızı faize yatırın’ dedirtecek bir yöntem uygulanıyor. Şu andaki program, dövizi baskılayıp faizi arttıran, yabancı kaynak (sıcak para) girişiyle de rantçılara kazandıran bir program. Bizim kaynaklarımızı üretime yönlendirmemiz lazım. Ekonomiyi genel olarak ele almanız lazım. Siz, ekonomiyi sadece faizle ya da dövizle oynayarak çözemezsiniz” diyor.

FİNANSMAN İÇİN YERLİ ÇÖZÜM

Alfatlı, cari açıktan kaynaklı borçlanma ihtiyacı için de şöyle bir çözüm önerisi sunuyor:

“Doların yatırım aracı olmaktan çıkarılması lazım. Bugün sadece vatandaşın elinde olan para 100 milyar doların üzerinde. Sizin bu parayı kendi milli paranıza çevirmeniz lazım ama bunun için de vatandaşa farklı ve sürekli bir argüman, yeni bir ürün ortaya koymanız lazım. Vatandaşın hem parasıyla dolar almasının önüne geçen hem de parasına getiri sağlayan bir seçenek sunmanız lazım. Yurtdışına borçlandığınızdaki faiz gideri yerine, içerideki vatandaşa borçlanıp o giderin bir kısmını halka verebilirsiniz. Faizden kaçan insanlara yönelik de, milli ve yerli düşünerek, faiz hassasiyeti olan insanları da düşünmeniz lazım. Vatandaşa, devletin çıkaracağı bir fon seçeneği sunar ya da devletin mevcut varlıklarından hisse senedi verebilirsiniz. Onlara sürekli gelir getirecek bir şeyler sunarsanız, insanımız da enflasyon karşısında eriyen parasını korumak için dolar almaktan vazgeçer”

Büyük Birlik Partisi’nin ekonomi yönetimine sunduğu alternatifler özetle böyle ve bu öneriler, ilgili makamlara da iletilmiş.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.