Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İbrahim Burkay, bombaları patlattı

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 19:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 19:55

Neredeyse aradan geçen 10 yılın ardından, salı akşamı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın meclis toplantısına gittim.

Son 10 yılda BTSO Meclisi’nin üye yapısında çok fazla değişim olduğunu da gözlemledim. Sermaye gerçekten de çok akışkan ve çok hızlı el değiştiren bir şey. Bu tür toplantılara uzun bir ara verdiğinizde, bunu görmek daha kolay oluyor.

Neyse, imtihan dünyası diyelim ve asıl mevzuya gelelim.

TEKNOSAB Lojistik Park

Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ileri teknolojili yatırım hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen TEKNOSAB’da, Güney Marmara’nın en büyük lojistik merkezini hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.

170 milyon dolara mal olacak TEKNOSAB Lojistik Park Projesi’nin, bölgede iki farklı lokasyonda planlandığını dile getiren Burkay, bu yatırım için oluşturulacak fona katılımda önceliği ve imtiyazlı ortaklığı BTSO üyelerine vereceklerini açıkladı ve salonda büyük bir alkış koptu.

Fon ile finansman modeli

TEKNOSAB Lojistik Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kuracaklarını ilan eden İbrahim Burkay, BTSO üyelerinin bu fon bünyesindeki TEKNOSAB Lojistik Park AŞ’ye yatırım yapacaklarını ve lojistik merkezinin inşaatından ve işletmesinden bu şirketin sorumlu olacağını açıkladı.

BTSO üyelerinin tamamına önemli yatırım fırsatları sunacaklarını ve 55 bin üyenin faydalanacağı bir iş modeliyle start verecekleri projeyi 30 ayda tamamlayacaklarını ifade eden Burkay, BTSO üyelerinin pasif gelire sahip olmalarını sağlayan bir yapıyı ortaya çıkaracaklarını söyledi.

BB Solar GES için hücre üretecek

Sözlerinin devamında, yeşil dönüşümün küresel ekonomide önemli fırsatlar barındırdığına ve yenilenebilir enerji alanındaki büyüme oranlarının yüzde 6 binlere ulaştığına dikkat çeken İbrahim Burkay, 2 yıl önce BB Solar şirketini kurduklarını hatırlattı.

Bursa’da hücre ve modül yatırımı için 12 farklı iş modeli üzerinde çalıştıklarını açıklayan Burkay, ilk etapta 2 GW olmak üzere toplamda 5 GW’lık bir yatırım planladıklarını, bu projeye de yatırım fonu modeliyle önceliği BTSO üyelerine vereceklerini söyledi ve salondaki ikinci alkış tufanı koptu.

Burkay’ın BTSO vizyonu

İbrahim Burkay’ı uzun zamandır canlı dinlememiştim. Başkan kürsüye ve konulara çok hakimdi. Yaklaşık 1 saat süren sunumu ve konuşmasında hem kendinden çok emindi, hem de çok rahattı.

Bazıları tarafından TEKNOSAB sürecinde işlerin dar bir çevreyle yürütüldüğü iddiasıyla suçlanan Burkay’ın, BTSO’nun tamamına ve üstelik gücü nispetiyle tanıdığı bu iki yatırım fırsatı bugüne kadar görülmüş bir girişim değil.

Eğer bu projeler başarılabilir ve hedeflenen büyüme ve kar marjları yakalanırsa, toplantı salonundaki Osman Fevzi Efendi’nin büstünün yanına, İbrahim Burkay’ın büstü de konulur.

Başkana bir de uyarım var. Uğraştığı projelerin büyüklüğünü, kendi işlerinin ve BTSO’nun yoğunlunu anlıyorum fakat bazı konularda çok sessiz kalıyor.

Burkay, basına çıkmayı çok sevmiyor, gündeme gelen eleştirilere, yazılı ya da sözlü cevap da vermiyor.

Başta Soğuksu meselesi olmak üzere, bazı konulardaki iddialara cevap vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Olmadı Mustafa Başkan!

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’ı, Bursa Haber TV’deki programımda ağırlayacaktım. Basın danışmanı Kübra ile teyitleşmemize, Yüksel Baysal ile yaptığımız programın sonunda bir sonraki programda Mustafa Işık’ı ağırlayacağımı duyurmama rağmen, meslek hayatımın en kötü çalımını yedim.

Benden, başkanın sağlık kontrolü olduğu için programı bir sonraki haftaya ertelemem rica edildi.

Çarşamba günü yapılacak program için salı akşamı aranmama ve o haftayı mecburen boş geçmeme neden olmasına rağmen, ‘sağlık sorunudur, olabilir’ dedim ve programı erteledik.

Bu hafta yapacağımız program için pazartesi günü garip bir teklif aldım.

Kübra Hanım, bana yazılı olarak; başkanın ilçede işlerinin olduğunu, başkanın açık havada program yapmayı daha çok sevdiğini, ‘buraya gelebilirse, programı burada çekelim’ dediğini iletti.

Doğal olarak reddettim ve programı iptal ettik. Elbette yapacak bir şey yok ancak bu başkanlar, dünyanın en önemli işini sadece kendilerinin yaptığı hissiyatına nereden kapılıyor onu bilmiyorum!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.