Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yapay zeka ve senin seçimin!

Yazının Giriş Tarihi: 26.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.03.2024 16:46

Bir dönem AMD'de çalışmış olan Tayvan kökenli Jen Hsun Huang tarafından 1993'te kurulan NVIDIA, Santa Clara, Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketi.

Kuruluşundan sadece 2 yıl sonra 1995 yılında "NV1" isimli ilk ürününü piyasaya çıkaran NVIDIA, Latince'deki "N"-en yüksek derece- ile "Vidia"-görüş- anlamına geliyor.

1999'da ilk GPU'yu piyasaya süren şirket 2002 yılında toplam 100 milyon adet satışa ulaştı ve 2005'te PlayStation 3 için grafik işlemci çalışmalarına başladı. 2007 yılında DirectX 10 ile beraber rakibi ATI'den önce G80 chipsetli 8800 serisi GPU'ları piyasaya sürdü.

Şirket; artık oyun, profesyonel görselleştirme, veri merkezleri ve otomotiv alanında çözümler üretiyor.

Şirketin toplam geliri, 2023 yılı sonu itibarıyla 26 milyar 970 milyon dolar olarak açıklandı.

BÜYÜK GELİŞME

Geçtiğimiz günlerde NVIDIA geliştiriciler konferansı düzenlendi ve sahnede Jen Hsun Huang vardı.

Konferansa 20 bin kişi katıldı ve Huang katılanların sayısını öğrendikten sonra salona dönerek, “Umarım farkındasınızdır, bu bir konser değil” diyebildi.

2022 yılında piyasaya sürülen, OpenAI gibi şirketlerin kendi yapay zeka algoritmalarını geliştirmek ve sunmak için kullandığı Hopper H100 Tensor Core çipleri hakkında dedikodular devam ederken Huang muhteşem bir çip müjdesi verdi. Yeni çipin Adı; Blackwell B200.

ÇİPİN GÜCÜ

Bu çipin gücünü sizlere şu sözlerle açıklamak isterim. Henüz iki yıl önce çıkan, ABD’de rakiplerine ihracı yasaklanan ve yapay zeka modellerinin eğitiminde kullanılan Hopper 100 çipleri bu yeni ürün ile ‘eski’ tanımına kavuştu. Hatta öyle ki NVIDIA'yı, trilyon dolarlık şirket haline getiren ve dünyanın en değerli üçüncü şirketi konumuna yükselten şey Hopper H100 GPU kartlarıydı. Blackwell B200 kartları, Hopper H100 kartlarından 5 kat daha güçlü performans gösteriyor.

Teknik detaylarda yetersiz olduğum için şu kısmı CNBC'den aldım; “Hopper ile karşılaştırıldığında, NVIDIA Blackwell GPU, 128 milyar daha fazla transistör, çip başına 20 petaFlop'a yükseltilmiş 5 kat daha fazla yapay zeka performansı ve 4 kat daha fazla yerleşik bellek sunuyor.” NVIDİA'nın piyasada olan ve günümüzün en güçlü bilgisayar kartlarından biri olarak adlandırılan RTX 4090 kartları saniyede 90 Teraflop işlem gücü sunuyor. Bu değeri blockchain ağlarındaki TPS'ye benzetebiliriz. Saniye başı işlem gücü misali. Blackwell kartları ise saniyede 10.000 Teraflop işleme yükselebiliyor. Bu gerçekten muazzam bir sayı. Öte yandan Nvdia, bu yeni ürün ile H100'e göre maliyeti ve enerji tüketimini 25 kata kadar azaltıyor.

BÜYÜK SIÇRAMA

2023 yılı, teknoloji için bir devrim olarak lanse ediliyordu. 2024'te ise gelecek nesiller için bir devrim başladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Binlerce Blackwell çipinin bir bilgisayarın içine konulduğunu düşünün. Nasıl muazzam hesaplama gücüne ulaşabileceğini anlayabilirsiniz. Amazon şimdiden 20 binden fazla Blackwell çipi sipariş etti bile. Konu sadece yapay zeka ile ilgili de değil aslında. Biraz daha ötesine bakma zamanı.

Şimdi bu çiplerden bahsettikten sonra gerçek bir sanal evrenin yaratılabileceğini hayal edin. Yani geçtiğimiz yıllarda Metaverse teknolojisini inşa etmek için yeterli güce sahip değiliz sözleri tarihe karıştı. Bay Huang, robotların hayatımıza girmesi için gereken hızı yakaladı.

Robotların gelişebilmesi için artık bir yol kaldı. -Hata Yapmalarını sağlamak! Yanlış duymadınız, robotların daha hızlı gelişebilmesi için hata yapmaları gerekiyor. Huang'un açıklamalarına göre, maalesef dünyamızda yeteri kadar hata yapacak yer yok. Bunun için iki yol kalıyor. 1- Nesnelerin İnterneti Teknolojisi (IOT). Nesnelerin interneti teknolojisi tüm verilerimizin IOT teknolojisi üzerinde gezinmesini sağlar. Böylece yapay zeka algoritmaları buradaki verileri toplayarak hata yapmadan bile yeni şeyler öğrenebilirler. 2025 yılında 100 milyar nesnenin internete bağlanması bekleniyor olsa da bu yeterli olmayabilir. Huang burada yeni bir yönteme başvuruyor.

- OMNİVERSE- Metaverse’in ötesinde bir kavram olan omvinerse, çoklu evrenlerin bir kümesi anlamına geliyor. NVIDIA bir sanal sistem kurmayı hedefliyor. Bu sanal sistemin içinde gerçek dünyamızın bir kopyası olacak. Yapay zeka modellerini buraya bağlayarak robotların daha hızlı hata yapmaları sağlanacak.

Apple ve Meta gibi şirketlerin üzerinde çalıştığı metaverse evrenleri artık zor değil. Sadece birkaç yıl içinde bile bu teknoloji tam olarak hayatımıza girebilir. Bu omniverse adını verdiğimiz sistem öyle bir hal alacak ki, artık bizler bile bir ürün üretmek istediğimizde önce omniverse üzerinde inşa edeceğiz. Sanayi için de bir devrim demek.

Dünya değişiyor, ‘gelecek korkutuyor’ gibi sözler kullanmak yerine adapte olmaya çalışın. İlgili beceriler geliştirin veya teknolojilere yatırım yapın.

Tuşlara doğru zamanda basamayanlar ölür!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.