Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tasarruf dedikleri ‘ejder’dir yedikleri

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 22:25

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte “Kamuda Tasarruf Paketini” nihayet açıkladı. Şimşek’in açıkladığı tasarruf paketi, kamu kurumlarında harcanacak kalemlerin bir nebze olsun kısılmasını içeriyor. Halkın gözüne gözüne batan 13 uçaktan, yolcu inmeyen havaalanlarından, dolara bağlı mecburi ödemelerden ve ‘ejder meyvesinden’ söz edilmiyor.

Pakete göre;

Kamuya taşıt alımına sınırlama getirilecek. Yabancı menşeili araç kullanımına son!Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek.Yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getirilecek.Kamuya 3 yıl boyunca sadece emekli olanların yerine yeni personel istihdam edilecek. Kamuda enerji verimliliğine geçilecek. Yenilebilir enerji öne çıkacak. (GES projeleri patlar.)

6-Kamu kurumlarının ajanda, takvim, plaket ve eşantiyon türü hediyeleri vermesi yasaklandı. (Matbaacılar ve reklam ajanslarının gelirleri düşecek.)

7-Kamu alımları DMO aracılığıyla yapılacak. (Belediyeler bu karardan epeyce etkilenir.)

8-Mobilya, tefrişat ve ofis donanımı gibi demirbaş alımları 3 yıl süreyle durduruldu.

9-Makina ve teçhizatlar ekonomik ömrünü tamamlamadan elden çıkarılmayacak.

10-Harcama disiplini çerçevesinde deprem ve zorunlu harcamalar hariç mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde ise yüzde 15 kesinti yapıldı.

11-Fiziki ilerlemesi yüzde 75'in üzerine olan yatırım projeleri ile deprem riski nedeniyle gerekli olan yatırım projeleri hariç diğerlerine ödenek ayrılmayacak.

12-Gıda arzını artıran projeler, yeşil ve dijital dönüşüm ile OSB liman ve demiryolu bağlantı projeleri bitirilecek.

13-Zorunlu haller dışında kamu yatırım programına yeni proje alınmayacak. (Belediyelere gereken ve bekleyen kredi garantileri sanırım verilmez artık.)

Bakan Şimşek’e göre; İktidarın ve özellikle ekonomi yönetiminin en önemli önceliğihayat pahalılığı.

Sürdürülebilir büyüme için düşük ve tek haneli enflasyon rakamlarını yakalamaları, geniş anlamda ‘toplumun fakirliğine son vermeleri’ gerekiyor.

Ancak zengin ile fakir arasındaki uçurum giderek büyüyor. Toplumsal huzursuzluk her gün biraz daha artıyor, gençlerin yurtdışı hayalleri hiç bitmiyor.

YENİ PAKETLER GELİR

Çalışan sayısı 32 milyon 580 bin olan Türkiye’de 16 milyon emekli her gün ‘en ucuz market ve pazar’ peşinde ayakkabı eskitiyor. Elinde bir poşetle eve dönüyor.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım tedbirler eksiksiz uygulanırsa eğer; 1 yıl içinde 100 milyar TL kasada kalacak. Bütçe açığının 2 trilyon 700 milyar TL olarak öngörüldüğü yerde 100 milyarın esamesi okunmaz.

Bence yeni önlemler çok kısa sürede devreye girecektir.

TEŞVİKLER UNUTULDU

Açıklanan paket, anlayabildiğim kadarıyla oldukça yetersiz. Yine de önemli bir adım olarak görüyorum. Asıl tasarruf alanları var ve fark edilmiyor olabilir! Hatırlatalım; Çeşitli kesimlere verilen teşviklerden behemahal vazgeçilmeli. Bütçeye yük olan bir başka konu garantili ödemeler. Garanti verilerek yapılan köprüler, yollar, hastaneler, havaalanları hepsi birer karadelik. Hele hele dolara bağlı ödemeler deliği büyütüyor. Bu tip ödemeler TL’ye çevrilmeli ve iç boçlanma senetlerinin itfası 2026 yılı olarak açıklanmalı.

Garantili ödemeler ve vergi aflarına dair önlem alınmadığı müddetçe kamuda tasarruf politikasının enflasyonu düşürmeyeceği çok açık. 2024’te sadece kurumlar vergisi istisnası 600 milyar liranın üzerinde. Bunların yanında, 2024 bütçesinde savunma harcamaları 1,2 trilyon lira. Oradan da kesinti yapılabilir.

Kaynaklarımızı heba etmeden, akılcı yaklaşımlarla sorunlarımızı çözebiliriz. Aksi halde AB’den uzaklaşan, Şanghay Beşlisi’ne boyun eğen, petro-dolara bağımlı, Putin’den ve Biden’dan randevu bekleyen bir ülke oluruz. “Borç alan emir alır” sözünü lütfen unutmayın.

Türk, anlatılanlara inanırsa sorun kalmaz.

İmkansız olanın sadece zaman aldığı bir ülkede, yapmanız gereken tek şey; Halka doğruları söylemek olmalı. Algıyı bırakın ve örnek olun. Artık ‘ballı süt için ve ejder meyvesi yemeyi bir süre erteleyin. 2 bin 500 kişilik ‘koruma’ ile gezmeyin, milletvekilleri de gönüllü olarak maaşlarının yarısını ‘Deprem Bölgesi’ için bağışlasın.

Olağanüstü durumlarda normal kararlar alınmaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.