Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Son 26 gün ve CHP

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 18:11

Seçim sath-ı maili içindeyiz. Anlatılan, söylenen, dedikodusu yapılan, vaat olarak sunulan, SÖZ verilen ne varsa tarihe not olarak düşmek için buradayız.

Yaptığım sondajlara göre AKP’de, adayların performansları çok yakından değerlendiriliyor. Parti içinde yapılan çalışmalara göre, “CHP, Hatay ve Antalya’da AKP’nin gerisinde. Ancak Bursa ve Balıkesir’de CHP önde.’

AKP kurmaylarının ifadesine göre; Bursa’da CHP’nin şu an için önde olmasının en önemli nedeni’ Yeniden Refah Partisi adayı Sedat Yalçın. Yalçın, 5 yıl AKP il başkanı olarak başarılı bir grafik çizmişti. Sağ gelenekten gelen, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletinden yana olan cumhuriyet sevdalısı seçmen oylarının Sedat Yalçın’a kayacağını tahmin ediyorum. Hüda-Par’ın yarattığı travmayı atlatamayan bir kitle olduğunu da görüyorum.

2019 yerel seçimlerinde de AKP’nin o dönemde adayı olan, mevcut belediye başkanı Alinur Aktaş’ın, CHP’nin o dönemde de aday olarak açıkladığı Mustafa Bozbey karşısında seçimleri yalnızca yüzde 2.59’luk oy farkıyla  kazandığını unutmayalım. Sedat Yalçın’ın alacağı her oy, CHP’nin karnesine artı puan olarak geçer. Eğer CHP Osmangazi adayı Erkan Aydın da devreye girerse Bursa’da yeni bir tarih yazılır. BESAŞ’ı Bursa’ya kazandıran CHP’nin atacağı her adım artık çok değerli.

Eşi Bursalı olan CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in bir gün arayla iki kez geldiği Bursa’nın üzerine titrediği belli. Mustafa Eroğlu’ndan sonra ilk kez Büyükşehir’i yönetmeye aday bir partide herkese büyük iş düşüyor. 

ÖZGÜR ÖZEL NE DEDİ?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi'nde düzenlenen ‘Bursa Çözüm Toplantısı ve Belediye Başkanları Aday Tanıtımı’na katıldı geçen hafta. Özel, “Bursa’da bir büyük zaferin arifesindeyiz. Gün sayıyoruz, geçen sefer o biraz önce şarkıda da duyduğumuz o yarım kalan hikayenin tamamlanması için, bu şarkının yarım kalmaması için Bursa sokaklarındaki heyecanı görüyorum. Önüme ölçümler geliyor. Anketlere bakıyorum, keyifleniyorum, geliyoruz, kazanıyoruz, Bursa bizi bekliyor” dedi.

BAOB’un içi de dışı da hınca hınç doluydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, belki de bugüne kadar yaptığı en iyi konuşmayı yaptı. Dışarıda dev ekrandan izledim. Yeşiltaş’ın “Büyükşehir Belediyesi’ne ait Atatürk Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde hangi günü talep ettiysek ‘dolu’ diyenleri sizlerin vicdanına bırakıyorum” sözleri doğrudan engellemeyi yapanları hedef aldı. Durmadı; “30 Ağustos milli bayram değildir, ormancılık gününden farkı yoktur’ diyen bir belediye başkanını Bursa hak etmiyor” dedi. AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın kırdığı cevizler kolay kolay unutulmuyor.

BOZBEY HAZIR

Yeşiltaş’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, 20 yıllık Nilüfer Belediye Başkanlığı’nı en büyük referansı olarak gösterdi. Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Nilüfer’deki hizmetlerini tüm kente yayacağının altını çizdi. Akıllı, planlı ve uygulanabilir projelerini 17 ilçede de hayata geçireceğinden bahseden Bozbey, projelerini sıraladı.

MEGA PROJE

Mega projesinin, sağlıklı, umutlu ve mutlu çocukların kentini inşa etmek olduğunu söyleyen Bozbey, Bursa’nın gelişmişlik sıralamasının 2017 verilerine göre yıllar içerisinde 5’ten 6. sıraya, eğitimde 11’den 14. sıraya düştüğünü ve sağlıkta da 10 basamak geriye gidildiğini açıklayarak “Hedefimiz; sosyo-ekonomik düzeyi 5. sıraya, eğitimi 11. sıraya, sağlığı 16. sıraya geri getirip Bursa’nın kaybettiğini yerine koymak” dedi. Bursa sürekli kaybeden kent konumundan bir an önce kurtulmalı.

5G BAĞ SİSTEMİ

Bozbey, hedef politikaları dahilinde oluşturdukları 5G sisteminin açılımını ‘Gelişen, Güçlenen, Güvenli, Geçinen ve Gülümseyen Bursa’ olarak yaptı. “5G teknolojisi nasıl mobil ağlar ile dijital bağlar kuruyorsa biz de kentimizde herkese ulaşabilecek ağları, hiç kimseyi dışlamayacak bağları kuracağız” diye konuşan Bozbey, 2050 vizyonunu ortaya koydu.

Kentsel dönüşüm, yeniden yeşil Bursa, fuar-kongre-gümrük-e-ticaret-depolama ve Ar-Ge Merkezi, meydan projeleri, ulaşım, yeraltı açık-kapalı otopark sistemleri, tarım ve kırsal destekler, spor merkezleri, afet-koordinasyon ve afet müdahale planı, gençlere ve esnafa yönelik projeler, eğitim ve engelli hizmetleri alanları öne çıktı.

Bence en önemli gelişme ‘Bursa Planlama Ajansı.’ İçinde akademik oda temsilcileri ve üniversitelerin de olacağı Bursa akademik kurulu’ da kent için çalışacak.

26 gün sonra yeni belediye başkanları belli olacak.

Hak eden kazansın, artık yüzler gülsün.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.