Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçilmek yetmez halka söz verin! (3)

Yazının Giriş Tarihi: 01.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 18:44

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADDBursa Şubesi tarafından hazırlanan ’Yerel Yönetimler Manifestosu'nun kamuoyuna duyurulmasına karınca kararınca devam edelim bugün.

ADD Bursa Şube Başkanı Gürhan Akdoğan’ın, "Bursa ile ilgili yanlışlar gördüğümüzde uyarmaya devam edeceğiz. Bunda son derece kararlıyız. Yani bu kentte bir şeyler yazdı diye gazeteciler kurşunlanamayacak arkadaşlar. Bedeli ne olursa olsun. Ödemeye hazırız. İstediği kadar mafyalaşsın, istediği kadar yağma ve talanın parçası olsunlar. Biz burada Atatürkçü Düşünce Derneği ve onun bileşenleri, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin bir üyesi olarak söylüyorum; bu kentte bu denetlenebilir şeffaflık yaklaşımı içinde yanlış uygulamalara karşı çıkmaya devam edeceğiz" sözleri son derece önemli.

Akdoğan, Bursa'yı son dönemde pervasızca talan eden rant çetelerine karşı kararlı bir mesaj verdi.

Bursa olarak biz de 31 Mart 2024 Pazar günü sandıktan çıkacak olan belediye başkanlarınınManifesto’yu okuyarak gereğini yerine getirmelerini bekliyoruz.

Akdoğan’ın "2024 yerel seçimleri öncesi çağrımız toplumun geleceği açısından rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede önemli olan ve nitelikli yönetimin gereği olarak seçim sonuçları açıklanmadan, tüm belediye başkan adayları ve meclis üyesi adaylarının mal bildirimlerini, tüm siyasi partiler ile adayların siyasetin finansmanını topluma açık şekilde yapmaları, tüm yerel yönetimlerde parsel bazında imar değişikliğine son verileceğini kamuoyuna taahhüt etmeleriyönündeki çağrısına henüz yanıt verildiğini ne duydum ne de gördüm.

Başkan adayları başta olmak üzere belediyelerde meclis üyesi olmak için isimleri açıklanan kişilerin mal varlıklarını ivedilikle açıklamalarını bekliyoruz.

Etik kurallar, saydamlık ve hesap verebilirlik açısından son derece önemli ve gerekli bir uygulama yasal zorunluluk haline bile gelebilir.

Bir başbakan çıkıp “zenginliğimiz, babaannemizin çıkınından geldi. Oğlanın sünnet düğününde de çok takı vardı’ gibi aklımızla dalga geçen açıklamalar yapılmaz.

ANA HATLARIYLA MANİFESTO

İyi bir yerel yönetimde ana unsur: Hukukun üstünlüğü, Katılımcılık, Açıklık, Saydamlık, Hesap Verebilirlik, Hesap Sorabilirlik, Denetim, Eşitlik ve Etkinlik gibi kavramların yaşama geçirilmesidir.

Öncelikle ülkemizde, “temiz siyaset/dürüst yönetim” temelinde bir “Siyasi Ahlak Devrimi” gerçekleştirilmelidir. Siyasetin kalitesi, yaşam kalitemiz ile doğru orantılıdır. Zira siyasal erozyon çağdaş demokrasinin önündeki en büyük engeldir.

1-Siyasal görevler, bireysel çıkarlar için kullanılmamalıdır. Ticaret ile siyasetin bağı kesilmelidir.

2-Siyaset, basın ve ticaret arasındaki ilişkilerde saydamlık sağlanmalıdır.

3-Siyaset kurumu ve kamu yönetimi, sermaye, cemaat ve çıkar ilişkilerinden arındırılmalıdır.

4-Yerel yönetimlerin sosyal faaliyet ve projelerinde LAİK DEMOKRATİK VE ATATÜRKÇÜ İLKELER doğrultusunda hareket etmeleri, özellikle laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı yapılarla iş birlikleri oluşturmamaları, laiklik ilkesini her alanda dikkate almaları son derece gereklidir.

5-Siyasetin finansmanında şeffaflık sağlanmalıdır. Aksi durum sermaye egemen bir anlayış ile siyasette emeği yok ettiği gibi siyasetin de kirlenmesine neden olmaktadır.

6-Siyasette ve kamu yönetiminde, her türlü yozlaşma ve kirliliğe, etik dışı ilişkilere, tüccar siyaset anlayışına” son verilmelidir. 

7- Rant ekonomisi, imar yetkilerini kullanan siyaseti de kendisine bağlayarak bir kirlenme sürecini başlatmıştır. Çünkü yağmacı ekonomik beklentiler çıkar birliktelikleri ayrıcalıklı imar rantıyla beslenen bir mafya olgusunu da yaratarak giderek siyasetle bütünleşmeye başlamıştır.

8-Bursa’nın başlıca sorunları; Kente İlişkin uzun vadeli planlama, -hava ve gürültü kirliliği, -Gemlik körfezi kirliliği, -İznik Uluabat gölleri kirliliği, -Nilüfer Çayı kirliliği, -toprak kirliliği, -bilinçsiz tarımsal ilaçlama, -OSB’ler,-Sanayi siteleri, -Kent içi sanayi işletmeleri, -Atıkların kural dışı depolanması, -Kent içi ulaşım, -ULUDAĞ, -Bursa Ovası, -Yerel yönetim politikaları, -Arsa üretimi, -Toplu konut politikaları, Kaçak yapılaşma, -Kent demokrasisi, -Kent ve kentli kültürünün gelişmesi, -Yargı kararlarının uygulanmaması.

KAYBEDEN BURSA

Türkiye’de son 40-50 yılda yaşanan değişim, kentlerin geleceğini de şekillendirdi. Bursa, hep büyük bir nüfusa ev sahipliği yaptı; Nüfus çeşitliliği, yoğunluk ve son olarak da kentsel dönüşüm, Bursa’nın kent yapısında köklü değişikliklere neden oldu. “Ben yaptım oldu” mantığıyla yaşanan bu değişimle Bursa, öz kimliğini kaybetmiş bir şehir olarak karşımızda durmaktadır.

Bursa, gözü doymuş ve kente saygı duyan bir başkan arıyor.  O’nu bulun ve oyunuzu kullanın.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.