Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Paradan para kazan ‘Yan gel yat Osman!’

Yazının Giriş Tarihi: 21.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 15:39

Kur Korumalı Mevduatta (KKM) hesabı olanlara aktarılan para miktarı, dudak uçuklatacak kadar büyük. 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Hazine ve Merkez Bankasının yükü, 48 milyar doları bulmuş durumda.

Hiç bir iş yapmadan, hiç bir riske girmeden üstelik vergi istisnalarından da yararlanarak zenginliğinize zenginlik katabilir, 3 aylık aşk gemisi turlarına yazılabilir, bize ‘Yunan Adaları’ diye lanse edilen adalarda uzo eşliğinde sirtaki oynayabilirsiniz.

Kulağa bayağı hoş geliyor doğrusu.

Babasından kalan ev ve arsaları satarak elde ettiği 1 milyon doları 23 Eylül 2021 tarihinde KKM hesabına yatıran bizim Osman abinin sırtı artık yere gelmez!

Şöyle bir bakalım; Dolar, 2021 Eylül ayından önceki iki buçuk yılda yüzde 56, 2021 Eylül ayından sonraki iki buçuk yılda ise yüzde 275 arttı. 8 Lira 83 kuruştan, 32 lira 50 kuruşa kadar geldi. TL resmen tuş oldu. Üstelik yüzde 275’lik artış, Merkez Bankası’nın 818 milyar lira zarar etmesinin temel nedeni olan KKM’ye rağmen yaşandı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘local society-Yerel halk’ olarak anlattığı Türklerin bundan haberi olmaması için çok uğraştılar ama paranın kokusu çabuk yayıldı! Herkesi derinden etkiledi.

FAİZLER YÜKSELDİ

Öncelikle Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık para ve banka istatistiklerine bakmamız gerek. 5 Nisan ile sona eren haftada bankacılık sisteminin toplam mevduatı 17 milyar 521 milyon 689 bin lira azalışla 15 trilyon 905 milyar 636 milyon 683 bin liraya geriledi.

Bankalarda toplam mevduat tutarı gerilese de faiz oranları yukarı yönlü seyretmeye devam etti. Bankalarda faiz oranlarının yükselmesi mevduat yatırımı yapacak olan mudiler için bir fırsat oluşturuyor. ‘KKM’den çıkın gelin’ istiyorlar ama ‘güven’ vermeleri şart. 

Akla “Peki şu anda bankalarda ortalama mevduat faizleri ne kadar oldu?” sorusu gelmeli. “Şu anda 1 milyon TL parası olan bir kişinin aylık mevduat kazancı ne kadar oldu? Altın, döviz, borsa ve mevduat arasında seçim yapılmak gerekirse portföylerde ağırlıklar ne olmalı?” diye de sormalıyız.

Osman abi de yanıt bekliyor. 

TCMB’nin politika faizi yükseliyor, faizlerin yükselmesi ile birlikte mevduat faizleri de yükseliyor. Şu anda aylık faizler yüzde 55-58 bandındayken, 3 aylık faizde oran yüzde 58.5 seviyelerine kadar çıkıyor. Daha uzun vadelerde daha yüksek faiz oranı olması gerekirken, bankalar 6 ay ve yıllıkta oranlarını yüzde 53’e kadar geri çekiyorlar. Buradan açıkça görüldüğü üzere bankalar yatırımcıların mevduatlarını kısa vadeli olarak değerlendirmelerini teşvik ediyorlar. 1 ay ve 3 ay olarak değerlendirmelerini teşvik ediyorlar.

AYLIK YATIR ELLEŞME!

Bu oran faizin ana paraya eklenmesi ile tekrar değerlendirilmesi durumunda faiz getirisi yaklaşık yüzde 75’lere kadar yükseliyor.

Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranı (yüzde 50) politika faiz oranıdır. Bu oranın üzerine çıkma ve altına inme konusunda bankalar kendi stratejileri doğrultusunda kararlar verirler.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 olarak belirlese de gerek mevduatta gerekse de kredide çok daha yüksek oranlar karşımıza çıkar. Her banka için farklı oranlarla karşılaşmanız sizi şaşırtmamalı.

Biz Merkez Bankası’nın ikinci çeyreğin sonuna kadar faiz artışı yapacağını, piyasanın buna ayak uyduracağını ve faizlerin bir miktar daha yükseleceğini öngörmüştük. Kısa vadeli yatırımlar en yüksek getiriyi sağlar.

En yüksek mevduat faizi 3 aylık mevduatta karşımıza çıkıyor. 3 ayın sonunda mevduat sahibi 139 bin 700 TL getiri elde ediyor. Aylık olarak bu 46 bin 560 TL’ye denk geliyor. Mevduat faizleri cazip fırsatlar sunuyor, ilerleyen süreçte bu tutar daha da yükselir.

BORSA, DÖVİZ, ALTIN, MEVDUAT

Yatırım sepeti içerisinde 4 yatırım aracı da bulunmalı. Burada riski en yüksek olan borsadır. Riski yüksek olduğundan getirisi de diğer yatırım araçlarına göre yüksek olur. En az riskli yatırım aracı da mevduat. Dövizi değerlendirdiğimizde gerek Merkez Bankası gerekse finans kuruluşları tahminlerine baktığımızda en düşük getiri sağlayacak yatırım aracı olarak görünüyor.

Altın için güvenli liman yorumu yapmak çok da abartılı olmaz. Riski seven yatırımcılar için sepetin yüzde 40’ının borsa, yüzde 30’unun altın, yüzde 20’sinin mevduat ve yüzde 10’unun döviz olarak oluşturulması daha cazip bir yöntem olarak görülebilir.

YATIRIM ZAMANI

En yüksek getiriyi beklerken en yüksek zararın da elde edilebileceği mutlaka göz önünde bulundurun. İyi bir mali okur-yazar değiseniz eğer; yatırım araçlarından uzak durmanızı bilhassa öneriyoruz.

Riski sevmeyen yatırımcılar için sepeti şöyle oluşturmak daha doğru; Yüzde 40 mevduat, yüzde 30 altın, yüzde 20 döviz, yüzde 10 da borsa.

Osman abi KKM hesabını bozarak dövize ve altına girdi.

Elbet vardır bir bildiği.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.