Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Otomotiv devini ‘Adana’ mı kaptı

Yazının Giriş Tarihi: 07.02.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 16:58

Türkiye’nin üretim havzası olan Marmara Bölgesi’nin en gözde kenti olan Bursa’da kurulu bulunan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kanalıyla yapılan ihracat, geçtiğimiz Ocak ayı (2024) itibarıyla 2 milyar 910 milyon 13 bin dolar olarak gerçekleşerek umutları tazeledi.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçı Birlikleri (OİB) tarafından kayda alınan ihracat 2 milyar 349 milyon 492 bin dolarla ilk sırayı alınca bu alana eğilmek gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Bu arada atılması gereken adımların neler olacağı ve hangi sektörlerin destekleneceği de aşağı yukarı belli oldu.

Otomotiv sektörü hemen öne çıktı.

ÇİN YATIRIMA GELDİ

BTSO’nun eski başkanlarından sanayici ve iş insanı Celal Sönmez’in ‘zamanında girmediği için pişman olduğuotomotivdeki gelişmeler hızlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a BUSİAD toplantısındaBir Çinli otomotiz devinin Bursa’da yer aradığını öğrendim. Size ulaşan bir bilgi, sizinle görüşen bir yetkili var mı?” diye sordum. Gazeteci arkadaşım Nurullah Nuri Yavuz’un bir paylaşımından aparttığım bir soruydu.

Diğer sorum ise “Reşat Oyal Parkı’nda bir özel üniversite kurulmasını planlayanlar var. Bu konuda sizinle temasa geçen yetkili ya da etkililer var mı?” oldu.

Başkan Aktaş yorgundu ve nefeslendikten sonra “Çinli bir şirketin Bursa’da arsa arayışında olduğunu öğrendim. Ancak benimle görüşmediler henüz” dedi. Ya saman altından su yürüttüler ya da arsa birim değerleri karşısında apışıp kaldılar. Bir başka olasılık ise Çinlilerle olan tarihi geçmişimiz, anlaştığımız söylenemez. Ama Bursa’dan giderek orada üretim tesisis kuran sanayicilerimiz var. İpek getirenler var, demiryolu döşeyenler var. Ama Çinliler özel bir halk. Girdikleri yerden çıktıkları görülmüş bir şey değil. Sert oynuyorlar. Onlar da bu sefer Adana’nın yolunu tutmuşlar. Ucuz arsa, kalifiye eleman ve Afrika kıtasına yakınlığı tercih nedeni olabilir. Çukurova, Ortadoğu’nun kapısı bir kent. Ayrıca kentte İncirlik Üssü var. ABD’lilerin cirit attığı bir yerde gövde gösterisi yapmak istemiş olabilirler.

Bu arada Çinli şirketin adını Uludağ Elektrik İş Geliştirme Yönetmeni Tolga Aktoprak’tan öğrendim; ASTRONERGY. Avrupa’da CHINT olarak tanınıyorlar. Firma elektrikli otomobil üretmek için yer aradığına göre, TEKNOSAB içinde bir yer verilebilirdi diye düşünüyorum. Hadi olmadı özel endüstri bölgesi ilan edilen bir yerde (Mustafakemalpaşa ya da İnegöl) fabrika kurulabilirdi. Alman devi Volkswagen de Bursa’ya gelecekti olmadı. Bir direnç olduğunu da düşünüyorum artık. Oysa temiz sanayi tesislerini desteklemeliyiz. Yazılım ekosistemi yaratmalı ve yazılımcıları korumaya almalıyız. Çünkü bundan sonra araçlar yazılımlarla yol alıyor olacaklar.

İPEK-İŞ’E ÜNİVERSİTE

Gelelim Özel üniversite konusuna. Başkan Aktaş bu konuda kendisine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi. Oysa İpek-İş fabrikasının yıkılan alanına örneğin Medipol Üniversitesi gelse, Kültürpark’ı halkla birlikte kullansalar fena mı olur. Gençlerle birlikte parkın kullanılması, çevredeki esnafa da yarar, çay ocakları iş yapar ve park bir yabancı ülkenin pervasız gençlerinden kurtulur. Kültürel etkinliklere katılım artar, Altıparmak esnafı da yeniden eski günlerine döner. Kentsel Dönüşüm kararı alınırken Atatürk Kongre ve kültür Merkezi ile birlikte ada bazlı bir çözüm yerinde olacaktır.

---

UİB VE İHRACAT

UİB’in 2024 Ocak ayı ihracat rakamlarına yukarıda değinmiştim. Ocak ayındaki ihracatı 2.9 milyar dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.6 oranında artarak 36 milyar 626 milyon 766 bin dolar olarak gerçekleşti.

Rakamları değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Baran Çelik, “İhracatta geçen yıl yakaladığımız ivmeyi bu yılın ilk ayında da devam ettirdik. Dünya genelinde bölgesel anlamda yaşanan gelişmeler ile global belirsizlikler nedeniyle dış ticaret beklentilerinin düştüğü göz önünde bulundurulursa, üyelerimizin gayretli çalışmalarıyla sürdürülen ihracat artışı başarının göstergesidir” dedi.

OİB 

Ocak ayında ihracatını 2 milyar 407 milyon 135 bin dolar olarak gerçekleştiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB), geriye dönük 12 aylık ihracatı önceki döneme göre yüzde 13’lük artışla 30 milyar 253 milyon 922 bin dolar olarak açıklandı.

UTİB 

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Ocak ayında 104 milyon 960 bin dolar ihracata imza attı. UTİB'in geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracatı ise 1 milyar 278 milyon 68 bin dolar olarak gerçekleşti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.