Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğretmen tahtaya yazdı Bursa’nın sınavı başladı

Yazının Giriş Tarihi: 07.03.2024 09:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 09:31

Öğretmen, sendika başkanı, İYİ Parti Milletvekili, İYİ bir baba, İYİ bir insan ve Büyükşehir İYİ Parti Belediye Başkan Adayı olan Selçuk Türkoğlu’nun Bursa için düşündüğü projelerin hayata geçmesi halinde, kentin silueti değişecek, sokaklar daha güvenli hale gelecek, Bursa ilk kez toprağın altında ilerleyen metro ile tanışacak; toprak, su ve hava kalitemiz uluslararası standart değerlere biraz daha yakınsayacak.

Euro Park Otel’deki toplantıda Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan bir temizlik işçisinin çalışma yeleğini giyerek sunum yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu, eğer seçimi kazanırsa makamına devamlı yelekle gelecek ve belediye birimlerinin harcamaları her ay kamuoyunun gündemine taşınacak.

Yeşil, yaşanabilir, katılımcı ve akıllı şehir Bursa” konseptiyle sıraladığı yenilikçi bakış açısını beğendik. 100’e yakın proje ile Bursa’yı imar ve ihya edeceklerini ifade eden Türkoğlu’nun dirençli kent, bilimsel kentlileşme, ulaşan Bursa ve sosyal belediyecilik’ gibi temel konuları öne çıkardığı anlatımında ‘sığınmacılar’ ayrı bir başlık altında özel olarak yer aldı. Onları yakından takip ettiği çok açıktı. Sayılarını 280 bin olarak veren Türkoğlu, yabancı dilde tabela istemiyor ve haksız rekabete yol açan uygulamalara kökten karşı.

Sunumdan özet yapalım;  

HEDEF 2050
AKP adayı, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın çalışmasını başlattığı ancak bir türlü hayata geçiremediği 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı konusunda kararlı sözler eden Türkoğlu, ilk olarak ‘kentin anayasası’nı tüm kent dinamikleriyle birlikte hazırlayacak. Bu öylesine önemli ki; Bursa burada alınan kararlarla gelecek yüzyıllara yelken açacak.

İMAR VE ÇEVRE
Tüm nazım ve uygulama imar planları yapılacak. Hangi alana nelerin inşa edileceği, hangi tesislerin nerede konumlanacağı gibi sorular yanıt bulacak.

Burada bir parantez açmam gerek.

Türkoğlu, artık belli sayıda ‘Tip proje’ yaparak müteahhitlere zorunlu kılmalı. ‘Bursa mimari geleneği’ konusunda akademiadan yararlanmalı. Çarpık çurpuk yapılaşmaya mutlaka son verilmeli. Estetik değerler öne çıkarsa 10.000 yıl sonra geldiğimizde (!) ‘yedi uyurlar’ gibi şaşırmaz, torunlarımızı falan bulabiliriz belki!

İSTEYENE ARSA
Mülkiyeti belediyelerde olan ve de Büyükşehir Yasası ile belediyeye devredilen yapılaşmaya uygun arazilerin uygulama imar planları yapılacak. Buralarda üretilecek arsalar, evi olmayan ancak kendi evini yapmak isteyen vatandaşlara makul fiyatlarla devredilecek.
UYDU KENTLER
Kentin 30-40 kilometre batısındaki TEKNOSAB, Deri ve Tekstil OSB gibi devasa bölgelerin yanına ‘uydu kentler’ inşa edilecek ve böylece binlerce kişinin işyerlerine gidiş-gelişleri ile ilgili trafik sorunu ortadan kalkacak. LOJİSTİK ALANLAR
Yine bu bölgelerde üretilen ürünlerin depolama ve lojistik alanlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Türkoğlu, bu konuda acil eylem planını uygulayacağını açıkladı.

YUNUSELİ TOPLANMA MERKEZİ
Yunuseli Havalanı, “Merkezi Afet Toplanma ve Afet Lojistik Havaalanı” olarak hayata geçecek. Pist 400 metre uzatılarak hafif kargo uçakları için hazır olacak.  Biliyorsunuz olası bir İstanbul depreminde Bursa, ilk harekete geçen kent olacak. Görev emri yazıldı bile.

KİRA DESTEĞİ
Başka evi olmayan dar gelirli vatandaşlara, kendi evini inşa süresince ilave kira desteği geliyor.   
OTOPARK UYGULAMASI
Planlarda yer alan ancak uygulanmayan; her apartmanın altında olması gereken otoparklardan taviz verilmeyecek. Sığınaklar ve otoparklar işyerine çevrilemeyecek.

CEP OTOGARLARI

Şehrin doğusunda ve batısında cep otogarları yapılacak.
Toplu ulaşım 7/24 esasına göre uygulanacak.
ULUSLARARASI MARİNA
Bursa ve İznik’e deniz yoluyla turist getirecek Cruise gemilerinin yanaşabileceği, Marmara bölgesindeki yatların bağlanacağı, sosyal tesisleri olan ve marka ürünlerin satılacağı büyük ticari bir marina yapılacak.

STADYUMUN YERİNE MEYDAN
Kentte elle tutulur bir meydan olmadığını kaydeden Türkoğlu, yıkılan Atatürk stadyumunun yerine 200 bin kişilik “Atatürk Kent ve Kültür Meydanı” inşa edecek.

KAMP MERKEZLERİ
65 yaş üstü dar gelirlileri unutmayan Türkoğlu, onlar için Uludağ ve Mudanya başta olmak üzere 9 ayrı yerde, tatil olanağı sağlayacak.

ÜCRETSİZ ULAŞIM
Öğrenciler, haftanın 7 günü gidiş ve dönüş olmak üzere günlük iki (2) sefer ücretsiz ulaşımdan yararlanacak.  

Türkoğlu, mücadeleci bir aday, umarım istediğini alır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.