Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘İşler de azalmışken’ yeni yatırımlar geldi

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 14:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 14:39

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 55 bin üyesiyle ‘Türkiye’nin en büyüğü’ olmaya devam ediyor. Odanın zaman zaman ‘sanayi’ ve ‘ticaretolarak ayrılması tartışılsa da iş insanları’ bu konuda henüz konsensüs sağlamış değil. Bence hacimli kalmaları menfaatleri gereği daha doğru. Bir bakan geldiğinde önce sanayicilere sonra da ticaret erbabına sözler vermek zorunda kalacaktı. Şimdi Ankara-Bursa arasında ilk sırada BTSO var ve bilebildiğim kadarıyla Bursa’yı hiç kırmadılar. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ‘muteber işadamı’ olarak her yerde ayakta karşılandı, verdiği raporlardaki istekleri hayata geçti.

1-

135 yıl önce 6 Haziran 1889’da kurulan BTSO ve üyeleri; geçen yıllar boyunca sanayileşmenin de temellerini attı kentte. Birinci ve ikinci sınıf olmayan (!) tarım toprakları üzerinde; 17 OSB, 6 ıslah OSB, küçük sanayi siteleri, ülkenin en büyük OSB’si TEKNOSAB, Kestel Soğuksu Köyü’nde ‘İleri Teknoloji OSB’ (Yolda), KOTİYAK, Deri OSB, TOSAB, Gemlik Serbest Bölgesi, Asil Çelik, Cargill, DÖKTAŞ, TOFAŞ, Oyak-Renault, Karsan, TOGG, GUHEM, MESYEB, Özdilek, Sönmez sanayi tesisleri, yüzlerce tekstil fabrikası, SÜTAŞ ve Eker gibi gıda devleri, Gemlik Gübre, Bursa Çimento ile hemen her sektörden binlerce işletme yükseldi. İçilebilir su kaynakları Uludağ’da berrak akarken indiği ovada kirlendi.

Yenilebilir balık nesli yok oldu!

2-

28 Mayıs 2024 akşamı bambaşka şeyler duyduk. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ileri teknolojili yatırım hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen TEKNOSAB’da yeni lojistik merkez kurmayı planladıklarını açıkladı. Yetmedi; sürdürülebilir yeşil enerjinin kalbi olan ‘Hücre Teknolojisi’ için çok ortaklı üretim modeli geliştirdiklerini açıkladı.Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ modeliyle tüm BTSO üyelerinin yatırım yapabileceği ‘Lojistik Merkezler’ için yaklaşık 170 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Hücre üretimi ile Bursa’nın teknolojik dönüşümü de başlayacak.

3-

TEKNOSAB Lojistik Park Projesi Bursa’ya 30, Bandırma Limanı’na 75, Gemlik Limanı’na ise 50 kilometre mesafede olacak. ‘Yük Trenleri’ ile entegre olarak çalışacak olan sistem, Bursa’ya yakın üretim merkezlerinin de lojistik sorunlarını çözecektir.

TEKNOSAB’da şu anda 8 fabrika faaliyette. 1 yıl içinde sayı 30’a çıkacak. 50 bin kişinin çalıştığını, her gün binlerce ton ürünün bölgeden ihracata gittiğini düşünecek olursak lojistik yatırımı büyük bir fark yaratacak.

4-

Yeni bir iş modeliyle kurgulanan sistemi anlatan Burkay’ı dinleyelim; “Bu kapsamda TEKNOSAB Lojistik Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kuruyoruz. Bu fon, aynı zamanda TEKNOSAB Lojistik Park AŞ paylarına yatırım yapacak. TEKNOSAB Lojistik Park AŞ, lojistik merkezinin inşaatı ve işletmesinden sorumlu olacak. Yatırım Fonu’nda 5 ana pay grubumuz olacak. Öncelikli olarak TEKNOSAB yatırımcıları ve BTSO organ üyesi iş insanlarımız, imtiyazlı paylara (A ve B) ve yatırım olanağına sahip olacak. Diğer paylar ise (C, D ve E) imtiyaz içermeyecek ve Türk iş dünyasına, emeklilik fonları, nitelikli yerli ve yabancı yatırımcılara ihraç edilecek. TEKNOSAB Lojistik Park Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile toplamda 262 bin 600 metrekarelik alanı barındıran yaklaşık 170 milyon dolar seviyesinde bir yatırım gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.

Proje, 30 ayda tamamlanacak. BTSO’nun 55 bin üyesi için uzun vadede oldukça büyük kar getireceği bugünden belli.

5-

Alanında dünyanın en iyisi olan DELOITTE danışmanlık firmasıyla çalışan BTSO, yeşil dönüşümün küresel ekonomide önemli fırsatlar barındırdığının da farkında. Konvansiyonel sektörlerde büyüme oranlarının sınırlı düzeyde kaldığı gerçeğinden hareketle yola çıkan Oda, yenilenebilir enerji alanındaki yüzde 6 binli büyüme rakamlarını yakalamak istiyor.

İki yıl önce BB Solar şirketini kurduklarını dile getiren Burkay, enerji altyapısının temeli olan hücre ve modül yatırımı için hazır olduklarını da açıkladı. İlk etapta 2 GigaWatt (GW) olmak üzere toplamda 5 GW’lık bir yatırım planladıklarını vurgulayan Burkay, uluslararası firmalardan know-how almakta da oldukça mahir.

6-

Üretim tesislerinden biri Bursa’da diğeri ise ABD’de hayata geçirilecek.

Teşvik belgesi çıkar çıkmaz TEKNOSAB Lojistik Park projesinde olduğu gibi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu modeli ile tüm üyeler yatırım yapabilecek.

BTSO yarınlar için akıl ve fikir üretiyor, danışmanlıklar alıyor, finansı da ayarlıyor.

Değişimin fitili ateşlendiğine göre; direnen yok olur!

Bu arada Meclis toplantısında konuşan üyelerden Irmak Arslan, yakın gelecekte dünyanın en büyük fuarcılık şirketi olması beklenen KFA Fuarcılık ile İzmir merkezli bir turizm acentesi ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Burkay’ın Oda’da olan bitenlerle ilgili olarak birim sorumlularından ayrıntılı rapor alma zamanı gelmiş!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.