Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘Hilal olsun Kızılay’a!

Yazının Giriş Tarihi: 29.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 17:25

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,
1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",
1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",
1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve
1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını aldı. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiğini de unutmayalım.

156 yıl önce kurulan Türk Kızılay, Kurban Bayramı'nın bereketini, vekaletle kurban kesim kampanyası aracılığıyla sofralara taşıma kararı aldı. Belki de binlerce kişi, ‘bayramdan bayrama’ et yiyebilecek.

1-

Kızılay Kurban Modeli’, ilk kez ’Hilal Olsun Türkiye’ sloganıyla duyurulduğunda toplumda heyecan yarattı. Et ve Süt Kurumu başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinin işbirliğiyle hazırlanan kavurma konserveler, ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere bu yıl bir kap yemek, bir bardak su dahi bulamayan Gazze’deki çocuklara da ulaştırılacak. Kızılay, 11 kentimizi derinden sarsan deprem sonrasında mağdur olan vatandaşlarımıza da kavurma dağıtacak. Arta kalan 5 kilogramlık kavurma et konserveleri de tüm Türkiye’ye yayılan aşevlerinde sıcak yemeklere lezzet verecek.

2-HİSSE BEDELLERİ

Bu yıl Türkiye başta olmak üzere 19 ülkedeki ihtiyaç sahipleri için toplam 130 bine yakın vekaletle kurban kesmeyi hedefleyen Türk Kızılay, Gazze’ye; Mısır Kızılay’ı yaptığı işbirliği sayesinde gidecek. Bu amaçla “iyilik gemileri” hazırlanmış bile.

Kurban Hisse Bedeli; Yurt içi 11.750 TL, Gazze için 11.750 TL, Yurt dışı için 4.300 TL olarak belirlendi.

Yurt dışında yaşayan ve hisse bedelini döviz cinsinden ödemek isteyenler ise Türkiye ve Gazze için 1 hisse karşılığı 370 Amerikan Doları veya 345 Euro; diğer ülkeler için 135 Dolar veya 125 Euro ödeyecek.

3-

Kızılay, 2024 Kurban kampanyası kapsamında yurt dışında aralarında Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Kosova, Afganistan, Bangladeş, Kırgızistan, Pakistan, Irak, Suriye, Yemen, Çad, Nijer, Somali, Kenya, Sudan, Tanzanya, Uganda, Burkina Faso’ya da konserve gönderecek.

4-BAŞVURU

Hayırseverler vekaletlerini; bankalarda bulunan Kızılay bağış hesaplarına, internet bankacılığı ya da ‘www.kizilay.org.tr’den mobil uygulamaya fast/eft/havale ile hesap numaralarına veya Kızılay’ın 168 numaralı ücretsiz danışma ve bağış hattına verebilecekler.

YÖNETİM

Kızılay Bursa İl Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç’ı tanımaktan mutlu oldum. Hatay doğumlu, Çukurova Tıp Fakültesi mezunu, 48 yaşında ‘genç’ bir bilim insanı. Başkan Yardımcısı Mürsel Durmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Ünsal Barutçu ve Numan Çakır ‘gönüllü olarak çalışıyorlar. Basın toplantısındaki tek profesyonel çalışan ise Semih Aksoy olarak açıklandı.

6-YENİ PROJELER

Yakın gelecekte Bursa’da bir aşevi, ani gelişmelere müdahale için dev bir lojistik merkezi, eğer genel merkez onaylarsa da yine Bursa’da bir su şirketi planlıyorlar. Binlerce aileye yardım eli uzatan Kızılay’da gönüllü çalışanların iyiniyetinden hiç şüphem yok.

Köylerde 5-10 bin liraya geçinebilen insanların kentte 25 bin liraya aç kaldığı bir Türkiye gerçeğinden hareketle; toplumun her kesimine hitap etme çabalarını takdirle karşılıyorum. Ev ev geziyor, istekleri yerinde tespit ediyorlar. Ünsal Barutçu hanımın anlattıkları gerçekten içler acısı. Köylerde yalnız kalmış, kimsesi olmayan yaşlı vatandaşlarımızın görünmeyen gerçekleri karşısında ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar.

Kan bağışı konusu ise can yakıcı. Pandemi ve deprem sonrası kritik seviyelere inen kan stoklarının artırılması gerekiyor. Gönüllü bağışçı olmanızı isterim. Ayda 0.5 litre kan verseniz ölmezsiniz ama ölüm döşeğindeki bir hastayı kurtarabilirsiniz.

KIZILAY’ı hak ettiği yere taşıyalım ve orada korumaya alalım. Hata yapanları da mutlaka yargılayalım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.