Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BUMKAD’ın çabaları kadını öne çıkarır

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 17:33

Türkiye, sanayileşme ve teknoloji alanında hızla ilerleyen bir ülke olarak nitelikli iş gücüne her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Ancak, son yıllarda işverenlerin sıklıkla dile getirdiği bir sorun var: İyi yetişmiş personel eksikliği.

1-

Nitelikli personel eksikliği, Türkiye işgücü piyasasında çözülmesi gereken acil bir konu.

Türkiye’deki işveren, özellikle sanayi, teknoloji ve hizmet sektörlerinde nitelikli personel bulmanın zorluklarından yakınıyor. Sanayi odaları ve işveren sendikalarının dile getirdikleri şikayetler, işverenlerin ara personelden beklentilerini net bir şekilde ortaya koyuyor. İşverenler, özellikle ara personelin işlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için gerekli teknik bilgi ve becerilere sahip olmalarını bekliyorlar.

Diğer taraftan, yeni mezunların iş tecrübesi eksikliği, işverenler için büyük bir sorun. İşveren, eğitim kurumlarından mezun olan bireylerin staj ve uygulamalı eğitimlerle desteklenmiş olmalarını istiyor. Ancak bu noktada işverenlere de seslenmek isterim; ‘Size de büyük iş düşüyor, yetiştirmek için biraz çaba harcayın.

2-

Yapılan araştırmalar, nitelikli ara personel eksikliğinin Türkiye’nin ekonomik gelişimini olumsuz etkilediğini gösteriyor. TOBB, TİSK ve diğer sivil toplum kuruluşları ile akademisyenler tarafından yapılan çok sayıda araştırma, nitelikli ara personel eksikliğinin üretim verimliliğini düşürdüğünü, rekabet gücünü zayıflattığını, gelecek projeksiyonlarını etkilediğini ortaya koyuyor.

3-

Nitelikli ara personel eksikliği, yalnızca iş dünyasını değil, aynı zamanda genel olarak toplumu da etkileyen bir sorun. Bu bakımdan, mesleki eğitime yönelik algı ve nitelikli ara personel eksikliği gibi önemli sosyoekonomik sorunların çözülmesi için kapsamlı ve uzun vadeli stratejilerin belirlenmesi ve bu süreçte tüm aktörlerin sorumluluk alması gerekiyor.

4-İYİ Kİ KADINLAR VAR

Dünyayı her anlamda kurtaracak olan kadınların iş dünyasında daha aktif olmasını her zaman istedim. El attıkları her işte başarılı olduklarını görüyor ve onlar adına kıvanıyorum. Davetli olduğum halde katılamadığım ‘Bursa Mühendis Kadınlar Derneği (BUMKAD) toplantısından gelen bilgileri edinince çok sevindim. Nitelikli kadınlarımızın 'Mühendislikle Güçlenen Dünya Zirvesi’ hazırlığı yaptıklarını öğrendim.

5-

BUMKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ülfet Öztürk, Başkan Yardımcısı Funda Geyimer, Genel sekreter Gizem Ersezen Nar, Sayman Sıla Altun, Yönetim Kurulu Üyeleri; Ayşe Köksal, Gökçe Yurdakul İleri, Demet Deniz Oral, Şehnaz Uysaltürk ve Elif Kuş, Bursa’yı ‘kadın mühendislerle daha yaşanabilir kılmanın’ yollarını arıyor olmalılar. BUMKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ülfet Öztürk, 22 Temmuz 2019 tarihinde kurulan derneğin, kadın mühendisleri yetkin kılmak adına çaba harcadığını, bilgi ve deneyim paylaşımları yaptığını, genç kadınları mühendis olmaları konusunda teşvik ettiğini her platformda dile getiriyor. Nitelikli kadın sayısı arttıkça işverenin de sorun olarak gördüğü ‘eleman konusu’ kendiliğinden çözülecek.

6-

Türkiye'nin tek kadın mühendis derneği olan BUMKAD, 2024 yılı içerisinde adını TÜMKAD (Türkiye Mühendis Kadınlar Derneği) olarak değiştirecek. Demek ki; başka kentlerde şubeler açılacak, konfederasyona gidiş hızlanacak.

Dernek, ‘Kutup Yıldızım, Dönüşüm Bugün ve Toplum 5.0’ projeleriyle toplumda farkındalık yaratmayı başarmış bile.

KUTUP YILDIZIM

Türkiye'nin tüm üniversitelerinden 3. ve 4. sınıf kadın mühendis adaylarının başvurusu kabul ediliyor. 6 ay süren mentörlük sonunda kariyer yolculuğu başlıyor. 3 yılda 100 kadın mühendis adayının hayatına dokunmuşlar.

DÖNÜŞÜM BUGÜN

Belirli nedenlerle işlerinden ayrılmış kadın mühendisleri tekrar işbaşına getiren yararlı bir ‘eğitim tasarımı.’ Profesyonel koçlar ve tasarlanan simülasyonlarla kadınlar günümüz teknolojisi ile tanışıyor ve işbaşı yapıyor.

Projenin paydaşları; TOFAŞ, Borusan Boru, DANİSDER (Bütünsel Gelişim Derneği), Kırpart, Step Mühendislik, ELTEK Engineering, Bamesa Çelik, Sage-Diniz, ESPERTO Danışmanlık, FAVEO Danışmanlık, BBI Danışmanlık ve Nilüfer Belediyesi İnovasyon merkezi.

TOPLUM 5.0 -

10-17 yaş arası çocuklara yetkinlik kazandırmayı amaçlayan 6 haftalık bir eğitim programı. Cumartesi günleri tam gün süren eğitimler ile gençlere yol arkadaşlığı yapıyorlar. Proje paydaşları; Nilüfer Belediyesi İnovasyon Merkezi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursa Şubesi ve Habitat Derneği.

11 kadın mühendis adayının 1 yıllık bursunu ‘Tiyatro’ ile karşılayan mühendis kadınları kalpten tebrik ediyorum.

Kadınlar güçlendikçe ‘ara eleman’ da sorun olmaktan çıkar!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.