Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zamanın eli ‘Blockchain’

Yazının Giriş Tarihi: 24.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 11:12

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun finansal desteği ile uygulanmakta olan, Türkiye'de AB Bilgi Merkezleri Ağı'nın desteklenmesi projesi kapsamında 1997 yılından bu yana BTSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bursa AB Bilgi Merkezi farkındalık çalışmalarını sürdürüyor.

Adı geçen ‘Merkez’ tarafından düzenlenen 'Blockchain Teknolojilerinin Endüstriyel Kullanımı' programı, BTSO Ana Hizmet Binası'nda geçtiğimiz günlerde düzenlendi. Yoğun ilgi gören etkinlik, ‘Bursa’da değişimin ayak sesleri’ olarak görülmeli ve yeni nesil işlerde atak olanların rekabette on adım öne geçeceği unutulmamalı.

1-

Programın açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Batmaz, dünyanın tarihinde hiç olmadığı kadar büyük bir hızla dönüştüğünü söyledi. Bu süreçte ekonominin de kabuk değiştirdiğini kaydeden Batmaz, "Teknolojik devrimlerin en önemli özelliği çok hızlı bir şekilde gerçekleşme eğilimidir. İnternet veya cep telefonu kullanımı bunun en çarpıcı örneğidir" dedi.

2-

Bir an geriye gidelim; 1950, 60 ve 70’li yıllarda doğanların evlerinde cilt cilt ansiklopediler, romanlar, şiir ve araştırma kitapları mutlaka olurdu. Ses mecmuasından ‘giysi örnekleri’ çıkar, kadınlar singer marka ayaklı makinelerde elbise dikerlerdi.

1980 ve sonrasında doğanlar ise yine kitap aldılar ama teknolojik gelişmelerden etkilenerek önce birer cep telefonuna sahip oldular. Dizüstü bilgisayarlar, o anki sağlık durumunuzu gösteren kol saatleri, kulaklıklar, uydu telefonları, uzaktan kumanda edilen beyaz eşyalarla tanıştılar. Şimdilerde vücudun darbe almayacak en uygun yerine takılacak çiplere kadar geldik. Robotların elinden yemek yedik, hatta onları ABD’de askere bile aldık!

3-

Para yerine plastik kartlar var artık. Banka şubesi yerine ATM’ler, fotoğraf makinesi yerine gelişmiş cep telefonları, kağıt bilet yerine PNR kodları, kitap yerine PDF dosyalar, cerrah yerine uzaktan kumandalı robotlar, hisse senetleri yerine yine adınıza kodlanmış sistemler, 2 saniyede iban numaralarına giden ödemeler, hemen her konuda sizin için özelleşmiş e-devlet uygulamaları zamanın görünmeyen elleri olarak eskileri şaşırtıyor.

4-

Yeni dünya düzeninde asıl büyük sorun güvenlik. Sanal dünyanın hacker gerçeğini gözardı etmemeniz gerekiyor. Ülke kodlarını elinde tutan dev özel şirketler, işletim sistemi ve arama motoru gibi olmazsa olmazları planlayan çılgın yazılımcılar dünyayı yönetiyor. İşte blockchain teknolojisi bu aşamada yepyeni olanaklar sağlıyor.

5-

BTSO’da düzenlenen etkinlik bu anlamda oldukça önemliydi. Son 22 yıldır Avrupa Birliği fonlu araştırma ve geliştirme projeleri yaptıklarını belirten TAGES CEO'su Leyla Arsan, AB'nin Blockchain teknolojiyle ilgili yürüttüğü bir AR-GE fonu olduğunu belirtti. Arsan "AB'nin en önemli iki başlığı var. Bunlardan birini regülasyonlar, standartlar diğerini ise etki oluşturmaktadır. Topluma fayda sağlayacak, etki oluşturacak ve herkesin aynı düzeyde gelişimini sağlayacak şekilde standartlar, regülasyonlar geliştirerek Blockchain ile ilgili projeler yapılıyor. Bu hedef doğrultusunda müthiş bir AR GE ve inovasyon fonu var" dedi.

6-

Ülkelerin yerine şehirlerin yarıştığı bir ekosistemde blokzincir teknolojisi (blockchain) göz ardı edilemez. İstanbul Blockchain Woman Derneği Başkanı Ayşegül Şensoy da yaptığı konuşmada; eğitimdeki hedeflerinin blokzincir teknolojisinin kullanım amaçlarını, alanlarını ve endüstrideki yerini anlatmak olduğunu belirtti. Şensoy, “Bursa bir üretim şehri. Blok zincirinin ilk kullanım alanlarını finans sektöründe gördük. Fakat regülasyonlarla beraber çalışma alanları genişliyor. Biz Bursa başta olmak üzere üretim alanlarında da bu teknolojiyi yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.
7-
Siber güvenlik alanında çalışan bir DePIN projesi olan DATS Project kurucularından olan Cevdet Babacan ise; siber güvenlik ürünlerini, Blockchain entegrasyonu yaparak daha spesifik ve özelleştirilmiş bir hale getirdiklerini ifade ederek, “Yapay zekanın kullanımı ile birlikte çok farklı boyutlara ulaşan endüstri 4.0 böylelikle daha kolay likiditeye ulaşma, daha geniş tabana yayılma gibi konularda gerçek dünya varlıklarının kullanımını artırdı. 8 milyar dolarlık bir piyasaya erişildi. Blockchain teknolojisinde risk ne kadar büyükse o kadar getirisi de yüksek oluyor” diye konuştu.
8-

İstanbul Blockchain Woman Derneği Yönetim Kurulu Üyesi akademisyen Burcu Sakız da Blockchain teknolojisinin ana fikir olarak kripto piyasasında güven sağlamak olduğunu dile getirdi.

İş dünyası zaman geçirmeden blockchain hakkında bilgi alacağı kişilerle; örneğin Bursa’da Ayben Günak’la tanışmalı ve geleceğe hazırlanmalı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.