Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BUSİAD’ı dinleyin hak vereceksiniz!

Yazının Giriş Tarihi: 23.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 22:58

Bursa genelinde sanayici ve iş insanlarının örgütlendiği toplam 103 dernek olduğunu, ancak hiç birinin TÜSİAD’dan sonra Türkiye’de kurulan ilk SİAD olan ‘Bursa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BUSİAD) kadar bilgi üretmediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

1-

Yanlış bir kararla kapatılan Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) gibi çalışıyor, raporluyor ve Türk toplumunu yarınlara taşıyacak hemen her konuda yol gösterici olarak gerekenleri yerine getiriyorlar.

Kente ve ülkeye dair görüşlerini sivil toplum kuruluşlarıyla (STK), Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bursa şubeleriyle, erki elinde tutan siyasi kişi ve kuruluşlarla konuşuyor, atılması gereken adımları ‘tavsiye’ ediyor, alınması gereken kararlara etki edecek uzun erimli çalışmalarını kamuoyu ile paylaşıyorlar. Bunları yaparken de hiç yorulmuyorlar.

Bir gazeteci olarak ‘Helal olsun’ diyorum.

2-

Farkında mısınız bilemiyorum ama 1960 sonrası Bursa, sanayi yapılarıyla doldu taştı. TOFAŞ ve Oyak-Renault fabrikalarının arka arkaya açılmasıyla otomotiv üssü olduk, ardından Karsan geldi şimdi de TOGG ile bu unvanımız pekişti. Ana sanayii tesislerinin hemen yanıbaşında yan sanayi işletmeleri hayata geçti. Geleneksel olan tekstil ve hazır giyim fabrikalarının sayısını ‘envanter olmadığı için’ tam olarak bilemiyorum. Gıda, makine, plastik, çimento derken yüzlerce işletme açıldı kentte. Küçük sanayi siteleri, mahalle arası fasoncular, dokumacılar, ayakkabıcılar, boyahaneler derken havamızın ve suyumuzun kirlendiğine şahit olduk.

3-

Cargill’i istemedik geldi oturdu, davalar kazanıldı ancak rahmetli başbakan Mesut Yılmaz, ABD Başkanını kıramadı ve yasal düzenlemeler yaptı. Fabrika çatır çatır çalışıyor. İznik Gölü yakınlarında ve Gemlik’te özel endüstri bölgesi adı altında faaliyet gösteren işletmelere sesimiz çıktı ama duyulmadı. Kent merkezine çok yakın bir köyde kurulması için çaba harcanan ikinci çimento fabrikası, kanser riskini artıracak atık oluşturacak Marzinc ve DOSAB’ın kömür kullanarak buhar elde etmeyi planladığı tesis, Bursalılar’ın yoğun itirazı ile engellendi.

4-

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) artık yeşil, dijital ve toplumsal dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğine inanıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, 1960’larda organize sanayi yapılanmasına pilotluk yapan (önayak olan) Bursa’nın, üçlü dönüşüm için öncü rolünü üstlenmeye hazır olduğuna inanıyor.

Reşat Oyal Parkı içindeki BUSİAD Evi’nde düzenlenen basın toplantısında, geçen yıl kamuoyuyla paylaştıkları “Sanayi, Tarım ve Turizmle Gelişen Bursa” vizyon çalışmasının eylem planını duyuran BUSİAD Başkanı Küçükkayalar,Geçtiğimiz yıl, önce kent yöneticilerine ardından meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarına yaptığımız, Sanayi, Tarım ve Turizmle Gelişen Bursa vizyon belgesi çalışmamız çok önemli bir etki yaptı. Özellikle seçim sürecinde tüm adaylardan çalışmamıza övgü aldığımızı da belirtmek isterim. Tüm bu olumlu geri dönüşlerin bize verdiği güçle eylem planımızı hazırladık” dedi. Gururluydu başkan.

5-

Tarım topraklarına bundan sonra sanayi tesisi inşaa edilmesine kesinlikle karşı olduklarını vurgulan Küçükkayalar’ınEtkinliklerimizin ana omurgası elbetteki Sanayi, Tarım ve Turizmle Gelişen Bursa söylemine dayanıyor. Bunu başarabilmek için de elimizde üçlü dönüşüm argümanı var. Yeşil, Dijital ve Toplumsal Dönüşüm. Katma değeri yüksek teknolojiler kullanarak dijital dönüşümü başarmış, yenilenebilir enerji ve döngüsel ekonomi bilincini geliştirerek, Avrupa Yeşil Mutabakatına uyumlu, sürdürülebilir çalışmalar yaparak yeşil dönüşümü hayata geçirmiş, merkezinde insanın olduğu bir anlayışla, eğitim, iş ve sosyal yaşamda fırsat eşitliğini sağlayarak, özgür düşünce, girişimcilik ve toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı politikalar uygulayarak, kültür, sanat, spor ve sosyal sorumluluk projelerini çalışma hayatı ile bütünleştirerek toplumsal dönüşümü sağlamış bir Bursa için el ele verelim” sözlerini tarihe not düşüyorum.

6-

BUSİAD’ın çağrısı tüm kent dinamiklerine. Ovasından yılda 3 ürün alınan, Uludağ’daki su kaynaklarından milyonlarca kişinin yararlandığı, Kazdağlarının ardından en yüksek oksijen oranına sahip hava kalitesiyle öne çıkan Mudanya’yı koruyamayan, endemik bitkileriyle ün salmış, maden zengini, sanatçılarıyla fark yaratan, sıcak mineralli sularıyla sağlık dağıtan, süt ve tatlı markaları dünyaca tanınan, 16 ayrı dil konuşulan, üç üniversitesi olan, insanları mutlu ve huzurlu bir Bursa,

gerçekten yönlendirici ve öncü olarak Türkiye’ye örnek olmaya devam etmeli. Buradan çıkacak mal ve hizmetler tıpkı Merinos kumaşı gibi göz kamaştırmalı, var olan bilgi ve birikim doğru işlere yönlendirilmeli.

BUSİAD, hantal bir kent yerine dinamik, günün koşullarına göre çevik hareket edebilen, değişebilen, kendini yenileyebilen bir kent için elini taşın altına koydu. Sıra; Bursalı paydaşlarda.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.