Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir yiğit geçti devletten

Yazının Giriş Tarihi: 22.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 18:02

1991 yılında işe girdiği BOTAŞ Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ'den 2024 yılı Mayıs ayı itibarıyla emekli olan Makine Yüksek Mühendisi Ferudun Baykara’yı Kalite Birliği Derneği (KALBİR) Yönetim Kurulu’nda tanıdım.

Yaşını göstermeyen, kararlarının arkasında duran, sporcu, tartışılan hemen her konuda fikri olan, inandığı değerler için üreten, cana yakın, ‘koca yürekli’ arkadaşımızın, ağabeyimizin ‘iş yaşamına veda gecesi’ muhteşemdi.

1-

Merkezi Bursa olan KALBİR’in Genel Başkanı Mustafa Karaman’ın yardımcısı Baykara’ya ithaf ettiği ve bir çırpıda yazdığı şiirin bir kıt’asına değinmeden geçemeyeceğim;

Karamanoğlu diyor ki;

Bir yiğit geçti devletten!

Devlet geçse de bu yiğitten!

Ama yiğit, asla geçmedi devletten!

Baykara;

Yiğitlere örneksin.

Sen aslında, "Turan" adlı devletsin.

Başkan Karaman, görüşlerinden asla taviz vermeyen Baykara için söylenecek ne kadar söz varsa 6 satıra sığdırıvermiş. Şiir oldukça uzun; merak edenler ‘sözbursa.com’ adresinden devamını okuyabilirler.

2-

KALBİR, “Milli Ses Ver” sloganı ile Türkiye genelinde örgütlenirken Başkan Yardımcısı Ferudun Baykara hep en öndeydi. Özel okullarda ‘Kalite dersi’ verilirken öğretmendi, sağlıklı yaşam için yürüyüş grupları kurulurken rehberdi, ülkenin ayak basılmamış yeri kalmasın diye gezerken gözlemciydi, sanayici ve iş insanları ‘Kalite nedir?’ diye sorunca anlatandı. O, ülke soğukta kalmasın diye yola çıkan BOTAŞ’ın neferlerinden biriydi. O dağ senin, bu dağ benim diyerek yıllarca ormanların içinde, bozkırın ayazında, kentlerin ortasında çukurlara inen kişiydi. Doğalgaz ve akaryakıt gibi stratejik alanlarda sır saklayan da O’ydu. Birim Amirliği döneminde yüzlerce kilometre boru döşenmesinde başroldeydi. Çok bakan, çok genel müdür gördü, binlerce insan tanıdı ve artık emekli bir ‘bilen’ olarak sosyal hayatın her yerinde olacak, doğruları savunacak.

3-

TSE’de başuzman olarak çalışan Mustafa Karaman’ın başkanlığında çok yol kateden KALBİR’de, Ferudun Baykara ‘başkanın vicdanı’ olarak önemli bir görevi de ifa ediyor. Karadeniz’in hırçın, inatçı, tuttuğunu koparan genci Karaman’ı frenleme görevi Baykara’ya verilmiş durumda. Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un ‘aklından’ yararlandığımız bir gerçek. İş insanı Mustafa Toğuş’un genel sekreterliğinde ilerliyoruz. Şahsım başta olmak üzere; Doç. Dr. İbrahim Öztahtalı, Doç. Dr. Hülya Bozyokuş, Ali Rıza Çakmak, Kadir Yavuzel, Gaye Tokmak, Mustafa Ekin, Pınar Yılmaz, Yıldıray Demirci ve Ergün Türk olarak ülke genelinde 100.000 bayrak dağıttık. Anıtkabir’e iki kez giderek “Vatanın bölünmez bütünlüğü’ konusunda yemin ettik. ‘Türkiye Türklerindir’ dedik. İnsanın kalitelisi üzerine tezler yürüttük. Bilgiyle silahlandık, cephanemizi tarihin derinliklerinde bulduk.

4-

Geceye; Emekli Vali İsmail Demirhan, İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, eski Milletvekili Tevfik Topçu, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Altepe, Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Bursa Platformu Başkanı Resul Yiğit, Sağlık eski İl Müdürü Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar, Dünya Helal Birliği Başkanı Ahmet Gelir, iş insanı Ertuğrul Çelik, KALBİR üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Karaman, sürekli sahnedeydi ama sayın Baykara da hemen hiç oturmadı, konuşmacıları ayakta dinledi.

5-

Başkan Karaman’ın konuşmasındaki bir bölüm ‘sitem’ doluydu. Adresi belli olan sözler şöyle;

Aidiyeti millete, sadakati devlete/ Önem vermedi haram servete/ Üzülme Ferudun Baykara! Seni, fani makamdan uğurlayamadık! Ama sana baki makamı veriyoruz.

Gönüldesin, baştasın, taçtasın, Kalbimizdeki tahttasın.

6-

Ferudun Baykara’ya yazdığı ilk kitabı armağan eden iş insanı Ertuğrul Çelik, çalan oyun havalarıyla da coştu. Ferudun Baykara’yı ilk kez oynarken gördüm. Ağır ağır oynadı, hakkını verdi. Gece, hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi. (Sigara içmek için dışarıya çıktığım için maalesef karelere giremedim...)

7-

Hemen hemen 40 yıl boyunca vatan sevgisiyle cansiperane çalışan Ferudun Baykara’ya bundan sonraki yaşamında huzur, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Eminim, her yerde doğrularıyla karşımıza çıkacak ve her zaman olduğu gibi insan olanlara rehberlik yapacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.