Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Suçlu bulundu: Memur

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 15:18

Türkiye sağ taraftan bakınca ilginçlikler, sol taraftan bakınca tuhaflıklar ülkesi. Normalleşme ya da yumuşama dediğimiz döneme girerken sarfedilen sözleri dikkate alırsak ‘Her şey yoluna giriyor’ sanıyorsunuz; ancak bazı kararlara bakınca da ‘Hayır kesinlikle olmamış’ diyorsunuz. Örneğin kamuda tasarruf dönemi…

Hazine ve Maliye bakanımız, tasarruf tedbirleri açıkladı, ardından uygulamalara geçildi. Okudukça şaşırıyoruz. Memurun ekonomiyi batırdığını düşünmeye başlıyoruz.

Ne o öyle, lojmanda kalıyorlar mesela. Kendilerine ait sosyal tesisleri var. Evlerine yakın yerden servise biniyorlar. Bunlar birer imtiyazmış da haberimiz yokmuş gibi anlatılıyor. Hepsi birer kara delik olarak sunuluyor topluma. Söylemiyorlar ama hemen ekleyeyim; Memurun güçlü olduğu, bazı ayrıcalıklar sağlandığı uygulamalar, 1917 Ekim Devrimi sonrası başladı. Adına da komünizm dedik! Galiba Türkiye’de adı konulmamış bir düzen vardı ve şimdi bunlar değişiyor. Liberal ekonomik düzen kuruluyor!

Bakan Mehmet Şimşek ve ekibinin hazırladığı tasarruf tedbirlerine göre; Bir daha lojman yapılmayacak, mevcutlar ekonomiye kazandırılacak. Servisler kaldırılacak ya da azaltılacak. Bundan sonra 5 yıldızlı otellerde eğitim falan da verilmeyecek. Zaten ne gerek var, herkes kendi bakanlığının tesisinde eğitilsin.

Di mi ama!

Daha birçok kalem var.

Lüks araçların iadesi ağızda sakız, onlar konuşuldukça konuşuluyor. Sanki milyonlarca memur her gün o araçlara biniyormuş gibi. Memurlar lüks araçlara değil de, sabahın ayazında bekledikleri servislere biniyor ama artık binmesinler. Ülke kurtulacaksa binmesinler!

Ucuza lojmanda kalıyorlar. Kalmasınlar efendim, ne ayıp! Sosyal tesislerde eğleniyorlar. Belki oralardan denize filan da giriyorlardır. Hem de piyasadan ucuza. Yok artık… Hemen ekonomiye kazandırmalı. Bu memurlar kendilerini ne sanıyor olabilirler!

Bilmem farkında mısınız, bir işi çekilir kılan her şeyi iptal etmiş sayın bakan. Geriye tek bir avantaj bırakmış: Maaş almak…

İnsan neden çalışır? İnsan kendini çalıştığı yere nasıl ait hisseder? “Sabah kalktım işe gittim akşam oldu döndüm” yeter mi insana sahiden? Hayatı katlanılır kılan şeylerden tasarruf edilir mi? ‘Tasarruf, kalemleri artık kalemtraşın içinde dönmez olana dek kullanmak, boş kâğıtları arkalı önlü doldurmaktır diyebilir miyiz?

Tasarruf gerçekten lüks araç almamak, yönetim kurullarını yandaşla doldurmamaktır (maaşlarına ‘tavan’ sınırı geldi, bu arada). Tasarruf, ihalede şeffaflıktır ve gerekliliktir. Tasarruf, nereden geldiği belli olmayan bir büyüklük vehmine kapılarak yönetim sarayları yaptırmamak, buna ihtiyaç duymamaktır.

İktidar yanlıları aksini savunuyor ama tasarruf tam olarak itibardandır. İnsan fakir bir evde kürkle oturmaz. Ama bir evde, bir sofrada oturur. Eşiyle dostuyla, muhabbetle oturur. İnsan, yaşamaya çalışır çünkü. Hayattan biraz olsun zevk almaya çalışır. Bakanın tasarrufu, belki iki lüks aracı iade ettirmiş ama milyonlarca memurun hayatını katlanılır kılan ufak avantajlara da kast etmiş durumdadır.

Ne bu böyle azıcık tedbir, azıcık tasarruf?

Sırada vergiler de olmalı.

Cumhuriyetin ilk yıllarında 5 çocuğu olmayandan vergi alındı. Amaç nüfusu artırmaktı. Niyet belliydi.

Orhan Veli’nin ‘Bedava’ isimli şiiri çok önemlidir. Vergi alınacak yerleri açıkça belli eder!

Hem bu şiir insanların hayattan aldıkları azıcık zevklerden bahsediyor, muhakkak ilginizi çeker.

Bedava yaşıyoruz, bedava
Hava bedava, bulut bedava
Dere tepe bedava
Yağmur çamur bedava
Otomobillerin dışı
Sinemaların kapısı
Camek
anlar bedava
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava
Kelle fiyatına hürriyet
Esirlik bedava
Bedava yaşıyoruz, bedava

Bunlar neden bedava?

Di mi ama!

15 Temmuz Şehitler Meydanı’ndaki wc girişi 10 TL oldu. Emsal kabul edilsin ve Türkiye’de her wc 10 TL’ye çıkarılsın. Bu sektörden devasa vergi toplanır.

Çünkü midesine sadece simit ve çay giren binler var artık!

Tasarrufun kralını yapan halk, yönetenlerin attığı adımları izliyor. 4 yıl sonra faturayı kesecekler!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.