Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

New Mudanya New İdea

Yazının Giriş Tarihi: 16.03.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 16:47

CHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Deniz Dalgıç’ın projelerini dinlemek için Montania Otel’in yaklaşık 500 kişilik ‘küçük’ salonundaki yerimizi aldık. Önden 4’üncü sıra gazetecilere ayrılmıştı. 20 sandalye kaşla göz arasında dolunca bazı arkadaşlarımız bu sefer farklı yerlere oturmak zorunda kaldılar. Protokol bölümü 60 kişiye ayrılmıştı. 5 dakika içinde oturacak yer kalmadı.

KİMLER KATILDI

Dalgıç’ın proje tanıtım toplantısına; CHP Bursa Milletvekilleri Hasan Öztürk, Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Mudanya İlçe Başkanı Kurtuluş Furkan Atalay, CHP İl Başkan Yardımcısı Barış Yankı İçöz, Derya Aysel ve çok sayıda Mudanyalı katıldı. Otelin deniz kemarındaki bahçe bölümü ve lobi de partililerle doluydu.

İLK İŞ DÖNÜŞÜM

Başkan Adayı Deniz Dalgıç, Mudanya’yı geleceğe taşıyacak projelerini, “Dirençli ve Güvenli Mudanya”, “Sağlam Altyapı, Konforlu Ulaşım”, “Yeşil Belediyecilik”, “Üreticiye Tam Destek”, “Turizmle Kalkınma”, “Kültür ve Sanat Kenti”, “Sosyal Belediyecilik”, “Ortak Yaşam” ve “Öğrenen Belediyecilik” başlıkları altında anlattı.

Mudanya’da ilk yapılacak iş ‘Kentsel Dönüşüm’ olacağı için dayanıklı binaların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Çok katlı yerine 2-3 katlı villalara öncelik tanınmalı, C-30 beton kalitesi dışında kalan binalar sahipleri tarafından ya da müteahhit eliyle dönüşmeli.   

KALDIRIM VE DEF-İ HACET

Gİdenler bilir; Mudanya’da deniz kıyısı dışında kalan yerlerde kaldırımda rahat rahat yürümek mümkün değildir. Ya esnaf dışarıya taşmıştır ya da daracık yerlerden geçmek zorunda kalırsınız. Başkan adayı Dalgıç, bu konuya özel önem vereceklerini, yanısıra sadece bir yerde olan ‘Def-i Hacet’ sayısını artıracaklarını söyledi ve salondan büyük alkış aldı. Demek ki doğru tuşa basmak gerekiyor. Halkla iletişim kurarken zorlanmayan Dalgıç, “Mudanya’nın pek çok sorunu var. Bu sorunları çözmek için siyasete girdim. Kısa sürede bunları çözeceğiz. Bir Mudanyalı olarak bana dokunuyor. Mudanya’yı değiştirmek, dönüştürmek, geleceği yeniden inşa etmek zorundayız. Sürekli gelişen, öğrenme odaklı bir belediye olacağız. Projelerimize yenilerini ekleyerek devam edeceğiz” dedi.

VAR OLAN KORUNACAK 

Toplantının sunucusu CHP İl Eğitim Sekreteri Burcu Çalhan’ın başkan Adayı Deniz Dalgıç’ın mottosu olan “Var olanı koruyacak tahrip olanı ihya edecek, kaybolanı bulup ortaya çıkaracak” sözlerini tekrar etmesi, salonda büyük heyecan yarattı. Hemen hemen herkes alkışladı. 

Dalgıç, rant odaklarına alan açmayacağını da vurguladı.

SÖZ ağızdan çıktı bir kere. Takipçisi olacağız.

AFET PARKLARI

İçinde enerji, su, barınma gibi kritik ihtiyaçların hazır olduğu afet parkları oluşturacaklarını belirten Dalgıç, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve komşu belediyeler ile birlikte afet odaklı bölgesel planlamayı içeren işbirlikleri yapacaklarını da dile getirdi.

Afet Eğitim Merkezi, Mobil Deprem İletişim Merkezi ve Afet Gönüllüleri Merkezi kurulacak.

TRAFİK

Dalgıç, Mudanya’nın en önemli sorunlarından olan trafik konusundaki çözümlerini, “Altıntaş’ı Ayazma ile bağlayacak Çevre Bağlantı Yolu yapacağız. Kent merkezine otomobil girişini azaltmak için projeler geliştireceğiz. Yeni otopark alanları açacağız. Toplu ulaşımı düzenleyeceğiz. Burada meslek odaları ile birlikte katılımcı bir süreç izleyeceğiz. Yaya ve Bisiklet Ulaşım Planını bir an önce hayata geçireceğiz. Bisikletin ulaşım aracı olması için altyapı ve bisiklet yolu ağını oluşturacağız. Bisiklet parkları yapacağız” diye sıraladı.

YEŞİL BELEDİYECİLİK

‘Yeşil Belediyecilik’ alanındaki projelerini de açıklayan Deniz Dalgıç, Mudanya İklim Değişikliği Planı’nı hayata geçireceklerini duyurdu. Mudanya’nın 45 kilometrelik sahilinden halkın yararlanamadığını kaydeden Dalgıç, deniz suyunun temizliği için işbirlikleri yapacak. Yapay resif oluşturarak hem trolcülüğün önüne geçecek hem de deniz dibi canlılığını artıracak. Fikir uygulanabilir.

BELEDİYE BİNASI

Yeni inşa edilecek belediye ve kamuya ait binalar ile konut alanlarında yeşil çatı, yağmur bahçeleri, su sarnıçları, rüzgar ve güneş enerjisi ile gri su sistemlerini içeren yeşil çözüm uygulamaları yaygınlaştırılacak

ÜRETİCİYE DESTEK

Mudanya’da zeytin, incir ve üzüm gibi önemli tarım ürünleri olduğunu söyleyen Dalgıç, tarımı çok önemsediklerini söyledi. Dalgıç, “Yerel tohum gibi konularda faaliyet yürütecek Tarımsal Kalkınma Konseyi kuracağız. Kırsal ve eko-turizm uygulamalarını destekleyeceğiz” dedi.

Bu doğrultuda tüm köylerde bir belediye personeli görevlendirilecek. Tarım Meslek Lisesi açılacak.

Turizm Platformu oluşturulacak, Mudanya Turizm Master Planı yapılacak, Mudanya Tanıtım Ajansı da kurulacak.

5 bin saatlik sözlü arşivi olan Mudanya’da ‘Mübadiller Müzesi de hayata geçirilecek. Seçime 15 gün kaldı.

Yolunuz ve şansınız açık olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.