Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kıs kısabildiğini Ver verebildiğini!

Yazının Giriş Tarihi: 17.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 18:16

Büyük ısrarlar sonucu ekonomi yönetiminin başına geçen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve yeni AKP ekibinin, önceki dönem için üstü örtülü dile getirdiği “rasyonel olmayan dönem”in yarattığı hasar bir bir ortaya çıkmaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB), Resmi Gazete’de yayımladığı 2023 yılı bilançosu da bunu çarpıcı şekilde ortaya koydu.

Buna göre TCMB, geçen yıl 818.2 milyar TL zarar etti. Dolar karşılığı bugünkü kurlarla 37 milyar.

Oysa banka, 2022’de 72 milyar lira, 2021’de ise 57.5 milyar lira kâr elde ederek Hazine’ye destek vermişti. TCMB’nin 2023 yılı toplam aktif büyüklüğü ise 6.9 trilyon lira oldu. Bu bilançoya ilişkin TCMB Olağan Genel Kurul toplantısı 30 Nisan’da Ankara’da yapılacak.

Anımsanacağı gibi yerel seçimlerden hemen önce olağanüstü genel kurul yapan banka, bu yıl itibarıyla genel kurulların nisan ayında yapılmasını karar altına almıştı. Bu durum “Zararın görülmesi geciktiriliyor” yorumlarına neden olmuştu.

NEBATİ DUYURMUŞTU! 

Uzmanlar, daha çok kur korumalı mevduat (KKM) hesapları nedeniyle oluşan bu zararın etkisiyle TCMB’nin genel kurulda Hazine’ye kâr payı aktarımı yapmasını beklemiyor. Anımsanacağı gibi KKM sistemi, dolar kurundaki büyük yükseliş nedeniyle dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından 20 Aralık 2021’de uygulamaya sokulmuş, büyük destek görmüştü. Yeni ekonomi yönetimi ise bu sistemden çıkmak için en önemli adımı 2024 yılı itibarıyla TL dönüşümlü KKM hesaplarının açılmasını engelleyerek verdi. Görülen o ki; Merkez Bankası zararının çok büyük bölümü Kur Korumalı Mevduttan (KKM) geldi. Dünyanın en pahalı iktisadi deneyinin faturasını şimdi Türk halkı pahalılık ve aşırı enflasyon olarak ödeyecek. Faizleri bu aşamada indirmek mümkün olmayacak ve zarar giderek artacak.

Gözlerimdeki ışıltıya bak’ sözüyle gündeme gelen sayın Nebati’nin topluma dayattığı irrasyonel kararlar, Merkez Bankası’nı tarihinde ilk kez abandone etti. Bakın şimdilik nakavt demiyorum. Daha son raund gelmedi. Anlayacağınız, yanlış ekonomi politikasının sonucu çok ama çok ağır oldu. Şimdi borçlanma daha da artacak.

TEDBİR VE TASARRUF

Önümüzdeki dönem daha önce duyduğunuz ancak ne hikmetse bir türlü uygulanamayan tedbir ve tasarruflar yürürlüğe girecek. Ev sahipleriyle ilgili vergi uyarılarıyla başlayan sürecin içinde ‘ilginç olanlar’ var.

Bence ‘servet aktarımı bitirilmez ise’ Türkiye ekonomisi durgunluğa girer ve yabancı para birimleri tavan yapar. 

KASA KAZANMALI

Öncelikle kayıt dışı paranın üzerine gidilmeli ve vergi kaçağı sona erdirilmeli. Vergi afları ile istisnalardan behemahal vazgeçilmeli, partizanlık bitmeli.

İkinci olarak devlette tasarruf dönemi üstünkörü önlemlerle değil, güçlü biçimde uygulanabilmeli. Uçak, otomobil ve kiralık araç saltanatı mutlaka sona ermeli.  Şaşaalı törenler, abartılı geziler, 5 yıldızlı otellerde eğitim ve konferanslar en azından bir süreliğine ertelenmeli, 1 kişinin işini 5 kişi yapmamalı.

Bir başka önerime gelince; Savunma sanayi yatırımları haricinde ve aciliyet kodlu olanlar dışında herhangi bir yatırım yapılmamalı, gereken ne ise yerel yönetimler eliyle halka aktarılmalı, sosyal devletten ödün verilmemelidir. Bir eli yağda bir eli balda olan kesimlerden artı yüzde 15 vergi alınmalıdır.  

Kara ve deniz tünelleri, uzun ve bölünmüş otoyollar, havalimanları, asma köprüler, hidroelektrik santrallar, devasa GES projeleri aksi bir görüş yoksa ertelenmelidir.  Üretime dayalı reel sektöre, yeşil enerjiye, çevreye ve  tarıma yönelik yatırımlara öncelik verilmeli, Dünya Bankası’nın Türkiye’nin kullandığı 17 milyar dolarlık yatırım kredisini 18 milyar dolar daha yükselterek 35 milyar dolara yükseltmesindeki ana yatırım alanları dışında ‘halka şirin görünme sevdasına’ yatırım ve harcama yapılmamalı, yapanlar  teşhir edilmelidir.

KARARLI OLUNMALI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşekin eli rahatlayana kadar’, bir kurtuluş reçetesi oluşturulmalı, mümkünse ‘iş bilmez, kalem tutmaz ekipten’ kurtulmanın yolları bulunmalı, ‘son Türk Devleti’ daha fazla zaafa uğratılmamalıdır.

Dil bilmeyenin büyükelçi olamayacağı gerçeğinden hareketle ekonomide de doğru hamleleri zamanında yapamayan, vatan topraklarını satılacak meta olarak gören, ender bulunan madenleri ona buna peşkeş çekenler oldukları mevkileri boşaltmalıdır.

10.000 TL ile geçinme savaşı verenlerin yanında yöresinde olacak, davranışlarıyla ‘insanlığı ve merhameti tartışılmaz yöneticilere’ alan açılmalıdır.

Halk 3-4 yıl zorlanacak ve planlarını buna göre yapacaksa eğer Şimşek ve ekibinin mutlaka sonuç alması gerekir.

Türkiye bu aralar Chery ve Volkswagen’i Türkiye’de yatırıma ikna etmeli, Elon Musk ve Bill Gates’e bedava sanayi arsası vermelidir. Tarımı da es geçmeyin.

Paramız yok ama bari aç kalmayalım!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.