Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘İflas ve yağma’

Yazının Giriş Tarihi: 04.05.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 14:19

Bursa Büyükşehir Belediyesi başkanlarından 3’ü İnegöl doğumlu. BESAŞ’ı Bursa’ya kazandıran CHP’li Mustafa Eroğlu, suikastle yaşamını yitiren rahmetli Hikmet Şahin ve son olarak CHP’li Mustafa Bozbey’e kaybeden Alinur Aktaş’ın kenti yönetme çabalarını herkes yakından biliyor.

Köftesi, mobilyası, tarım alanları ve ülkede tanınan markaların üretim yeri olan İnegöl’de önceki akşam olağanüstü ve beklenmedik gelişmeler yaşandı.

İFLAS VE GERİSİ

Baş harfi A olan bir mobilya firmasının önüne TIR’lar, kamyon ve kamyonetler yanaştı. Lüks araçlarından inen ve kendilerinin alacaklı olduğunu iddia eden kişiler ve yönlendirdikleri yaklaşık 300 kişi bir anda mobilya mağazasının içine girerek; satılmak için sergilenen ya da başka kentlere sevk edilmek üzere hazırlanan tüm mobilya setlerini dışarıya çıkararak yüklemeye başladılar.

Tam bir yağma görüntüsüydü. Olacak şey değil. Hani ABD’de elektrik kesildiğinde bir takım kişiler alışveriş merkezlerine ve semtlerindeki marketlere girerek ne varsa alıp evlerine götürürler ya; işte öylesi bir durum vardı.

Bursa’da ilk defa böylesi bir karmaşa ile karşılaştım. Doğal olarak şaşırdım ve ‘Neden böyle olduk?” diye sordum kendi kendime. Adaleti sağlayacak güç merkezinde bir zafiyet yaşanmaya başladığına da örnekti olup bitenler. Herkesin kendi adaletini sağlamaya başladığı bir Türkiye’de istenmedik başka gelişmeler de olabilir. Ürktüğümü söylemeliyim.

SORUŞTURMA ZAMANI

Grup ‘işine devam ederken’ ihbar üzerine olay yerine çok sayıda polis sevk edildi, ekipler mağazadaki eşyaları yağmalamak isteyen kişileri engelleyip, TIR’ları durdurdu. Bu arada ‘alacaklı olduklarını’ söyleyen bazı kişilerin mobilyaları alarak uzaklaştıkları da belirtiliyor.

Cumhuriyet Başsavcılığının olayla ilgili olarak soruşturma başlattığını da buraya not edelim.

Bursa-Ankara karayolu İnegöl girişinde faaliyette bulunan koltuk firması henüz bilmediğimiz nedenlerle iflas etmiş, çalışanlar maaş almadan çalışıyor, tedarikçiler de alacaklarını tahsil edememiş olabilirler. Nedeni ne olursa olsun ‘yağma’ yapamazsınız.

Ticari olarak, iş dünyasının gelenekleri içinde yasal yollara başvurmanız gerekir. Savcılık kanalıyla alacaklarınızın ödenmesini istersiniz. Dava açar ve delillerinizi gösterirsiniz. Hukuk gereğini yapar ve siz alacaklarınızı ‘devletin göstereceği gün ve saatte’ tahsil edersiniz. Belki uzun bir yol gibi görünüyor ancak başka türlüsü sizi deyim yerindeyse ‘eşkıya’ yapar.

Şöyle düşünün; Her alacaklı kendi adaletini sağlamak için alacaklı olduğu eve, mağazaya, markete, bakkala, kasaba, terziye, çiçekçiye, köfteciye, balıkçıya ya da restorana girip oradaki eşyaları yükleyip götürmeye kalkışırsa neler olur neler. Silahlar konuşur, halkın huzuru kalmaz ve art arda ölüm ilanları görmeye başlarız.

Devlet, düzenleyici yasa ve kurallarıyla vardır. Siz devletin yapacağı işleri yapmaya kalkarsanız eğer; sonunu getiremezsiniz. Güçlülerin adaleti işlemeye başlar. Yanına 3-5 kişi toplayan herkes mafyanın bir kolu olarak iş dünyasını resmen haraca bağlar. Mafya lideri ne derse yapmak zorunda kalırsınız. Yok oluşu izlersiniz.

Şimdi aklıselimle düşünün ve ‘devletin göstereceği yolu’ izleyin. İnegöl’ün geçmişten geleceğe olan yolculuğuna kara leke sürdürmeyin. Dijital dünyada hemen hemen hiç birşey kaybolmuyor ve 50 yıl sonra da olup biten ne varsa çocuklarınızın hatta torunlarınız önüne gelecektir.

ÖNLEMİNİZİ ALIN

İktidarın ‘sıkı para politikaları’ ve yeni uygulamalar nedeniyle pek çok işletme iflasa sürüklenecek ya da konkordato ilan edecek. Eğer erken seçim kararı alınmaz ise 4 yıl boyunca önümüze sandık gelmeyecek. Seçimin ‘yumuşatıcı’ etkisini bir kenara koyan ekonomi yönetimi, bir süredir sert kararlar alıyor.

Taze para girişi sağlayıncaya kadar kredi kanallarında tıkanma, ithalatta azalma, ihracatta pazar kaybı gibi sorunlar yaşanacak. Vize almak zordu daha da zorlaşacak.

Bugünden tezi yok; gayrimenkullerinizi elden çıkarın, otomobillerinizin sayısını azaltın, lüks olan ne varsa hemen vazgeçin. Otomasyona hazırlanın, yeşil üretime yönelik yatırım yapın, elemanlarınızı koruyun ve eğitin.

Halka açılacak işletmeler daha fazla gecikmesin.

Çığ çok büyük ve önüne geleni altına alacak.

O’na göre!

İnegöl’de olay olmasın, kimsenin burnu kanamasın!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.