Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emekli ordusu ‘iktidarı sarstı’

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 23:23

31 Mart 2024 Pazar günü, yani iki gün önce Mahalli İdareler Seçimi gerçekleşti ve anket firmalarının dahi tam olarak doğru tahmin edemediği sonuçlar alındı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ve Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) büyük başarı elde ettiği seçimin ardından yapılan değerlendirmelere yakından bakınca; ‘boş tencerenin’ bir kez daha iktidarı sarstığını hatta bazı yerleşim yerlerinde nakavt ettiğini (Onlar ayakta dimdik olduklarını söyleseler de) rahatlıkla görüyorum.

Kaleler birer birer düşüyor.

Sayıları 16 milyonu bulan ve ağırlıklı olarak 10 bin TL ve biraz üzerinde maaş alan emekli ile banka ya da herhangi bir kredi kuruluşuna sürekli borcu olan vatandaşımız, 22 yıl boyunca desteklediği iktidara tıpkı ilk kadın hakemimiz ‘Lale Orta’ gibi sarı kart gösterdi.

Türk halkının, mevcut iktidara ‘faullerine devam edersen kartın rengi kırmızıya döner’ mesajı çok açık.

Ankara verilen mesajı anlamış mıdır ya da değerlendirmeye alınmış mıdır bilemiyorum ancak; ‘Sosyal Belediyecilik’ dehası olan CHP’li iki isim; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın attığı ve atacakları adımlara çok daha yakından bakılması gerekiyor artık.

Dünyanın en değerli arsaları İstanbul ve Ankara’da olduğu halde ve de imara açılacak araziler orta yerde dururken ekiplerini halkın hizmetine ve rahat yaşamlarına katkı sunacak alanlara yönlendirmeleri öyle kolayca, bir çırpıda verilen bir karar olmamalı. Her ikisi de hizmet siyasetini benimsemiş değerli başkanlar. Demek ki sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerine de saygı duymalıyız. Çünkü her ikisini buldu ve kamuoyunun önüne çıkardı.

BURSA DEĞİŞİMİ DESTEKLEDİ

Bir önceki yazımda size ‘CHP’den 1977 yılında belediye başkanı seçilen İnegöl doğumlu rahmetli Mustafa Eroğlu’ndan söz etmiştim. 12 Eylül askeri darbesine kadar geçen süre olan 2 yıl 9 ay boyunca görevini sürdürebilen Eroğlu, Bursa’da bir ilke imza atarak BESAŞ Ekmek Fabrikası’nı hayata geçirdi, derin izler bıraktı.

İki gün önce gerçekleşen seçimlerde de bir ilk yaşandı. Bursa’da 47 yıl sonra Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’den Mustafa Bozbey oldu. Kentte büyük coşku yaratan seçimin ardından yaptığı konuşmada ‘herkesin ve her kesimin’ başkanı olarak elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Bozbey, bir ara “Büyükşehir Belediye binasının önüne bir TIR getirildi ve bazı evraklar taşınıyor” dedi. Emniyet teşkilatını ve devlet yetkililerini göreve davet eden Bozbey’in ‘devr-i sabık’ yaratacağına kesin gözüyle bakıyorum artık. Bu şikayet boşuna yapılmış olamaz.  

Bir başka anlatımla AKP’li başkan Alinur Aktaş’ın geçmiş tasarrufları, imzaları ve kararları bazı medya kuruluşları kanalıyla Bursa’ya aktarılacaktır.

BUSKİ’deki yolsuzluk gündeme taşınacak, üzeri kapatılmış ihaleler, bazı geziler, hediyeler, 1/100.000’lik planların geciktirilmesi, tarihi yerlere harcanan paralar, varsa şişirilmiş kadrolar, reklam ve ilana harcanan rakamlar, Ankara ziyaretlerinde kimlere nelerin götürüldüğü gibi ayrıntılar halka anlatılacaktır.

YURTTAŞ BELEDİYECİLİĞİ

Yerel seçimler, demokrasinin beşiğidir. Toplumcu belediyeler olmazsa umut örgütlenemez. Kültür ve sanata “heykel belediyeciliği” diyenlerle, yeşili savunmak yerine betonu savunanlarla şehirler istenen refah seviyesine ulaşmaz, ulaşamaz. Belediyecilik, sadece asfalt dökmek, yol yapmak değildir. Kuşkusuz altyapı önemlidir ancak belediyecilik de en önemli olan sosyal konulara dokunmaktır. Yurttaşların gereksinimi neyse ona odaklanmaktır. Halka dokunabilmektir belediyecilik.

Seçim sonuçlarına baktığımda; İmamoğlu’nun sürekli gündeme getirdiği “İstanbul ittifakı” söylemi, Ankara’da oluşan “Mansur Başkan ittifakı” söylemi, Büyükerşen’in yıllarca Eskişehir’de yarattığı “siyaset üstü ittifak”, son seçimde işe yaramış görünüyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Eskişehir, Antalya, Muğla gibi mevcut büyükşehirleri koruyan CHP, Bursa, Balıkesir, Manisa gibi büyükşehirleri de alarak iktidara adeta meydan okudu. 11 olan büyükşehir sayısı 14’e yükseldi. Bir anlamda 2023’ün rövanşını 2024 ile sağlayıp 2028’e giden süreçte motive oldular.  

22 yılı aşkın bir süredir tek başına yasama ve yürütme erkine sahip olan AKP/Erdoğan iktidarı, bu sefer kaybetti ve Türkiye geneline bakıldığında CHP’ye geçildi.

74 yıl aradan sonra Kütahya’da CHP kazandı. 47 yıl aradan sonra Bursa’da büyükşehir el değiştirdi. Şanlıurfa ve Yozgat’ta Yeniden Refah Partisi kazandı.

KATILIM DÜŞÜK

Seçimlere 34 siyasi parti katıldı. 207 bin sandık kuruldu ve 61 milyon 441 bin 882 seçmenden 48 milyon 256 bin 117’si oy kullandı. Geçerli oyların sayısı ise 46 milyon 046 bin 101. Katılım bence düşük; Yüzde 78.11.

NOT: Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybeden AKP’li Alinur Aktaş bu akşam saat 21.30’da medya kuruluşlarının temsilcileriyle buluşacak. Bakalım neler söyleyecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.