Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bozbey’e kredi vizesi Alinur Aktaş’a ‘ibra’

Yazının Giriş Tarihi: 18.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 16:18

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından oluşan Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 2024-2029 dönemi 1. Olağan Toplantısı 2. Birleşiminde, Başkan Mustafa Bozbey’e kredi bulma ve şirketlerde istediği kararları alma yetkisi verirken, eski başkan Alinur Aktaş’ın 2023 yılı faaliyet raporunu da ibra etti. Faaliyet raporunun oylaması öncesi Bozbey koltuğunu Yıldırım belediye Başkanı, AK Parti Grup Sözcüsü ve Başkanvekili Oktay Yılmaz’a bıraktı. Bozbey de oylama sırasında Yılmaz’ın koltuğuna oturdu.

İbra ile Aktaş, geriye dönük harcama kalemlerinden ve iddia edilen hızlı harcamalardan sorumsuz hale geldi.

Ancak Başkan Bozbey’in deyimiyle ‘2024 yılı bütçesinden ilk 6 ayda harcayacağı rakamı ilk 3 ayda yapmış olması’ ile ilgili denetim raporu çıktığında, Meclis üyelerinin alacağı kararları ve Bozbey’in tavrını merak ediyorum. Bakalım kime ne kadar ödeme yapılmış, kim erken ödeme almış, ‘kimler kimlerle yol yürümüş’ o zaman belli olacak.

MAZERETLİLER

Bozbey birleşimin başında yoklama aldı; Bekir Aydın, Karacabey Belediye Başkanı Fatih Karabatı ve Gizem Arda’nın salonda olmadıkları anlaşıldı. Mazeretleri oybirliğiyle kabul edildi.

Daha sonra bir önceki birleşimde verilen önergelerdeki “Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Birliği’nin adı ‘Bursa İli Hayvancılığı Geliştirme Birliği’ olarak düzeltildi ancak ‘Tarım’ sözcüğü bir anda uçuverdi. Sanırım Başkan Bozbey söylemeyi unuttu. Mutlaka düzeltilmeli.

ÖNERGELER

İkinci birleşimin ana konuları, 4 madde üzerinden görüşüldü. Önergelere bakacak olursak şöyle; 

Plan ve Bütçe Komisyonunun, Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden yatırımlar ile yapılacak olan kamulaştırma ve yatırım projelerinin finansmanında kullanılmak üzere İller Bankası AŞden kredi kullanılması” ile ilgili yazısına tüm taraflar ‘Evet’ verdi.

Daha sonra belediyenin nakit ihtiyacının giderilmesi amacıyla hazırlanan önergeye geçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonunun, Büyükşehir Belediyemizin devam eden yatırımlar ile yapılacak olan kamulaştırma ve yatırım projelerinin finansmanında kullanılmak üzere yurt içi bankalardan ve finans kuruluşlarından kredi kullanılması ile ilgili raporuda oylandı ve Mustafa Bozbey’e gereken yetki sağlanmış oldu.

Sıra şirketler ve iştiraklerle ilgili maddeye geldiğinde “Eyvah” dedim. Ama beklediğim gibi olmadı; AKP grubu bu maddeye de ‘Evet’ dedi. Bozbey’in eli rahatladı.

Hukuk Komisyonunun, ‘Belediyenin veya bağlı kuruluşlarda sahip olduğu veya ortak bulunduğu şirketlerin olağan veya olağanüstü genel kurullarında belediyenin ve bağlı kuruluşu temsil etmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanı’na yetki verilmesine, Belediye Başkanı’nın katılamayacağı kurullarda ise vekâlet vereceği Başkan Vekilinin yetkilendirilmesine’ maddesi de Bozbey’in istediği gibi geçti.

Bu aşamada ‘e-kent’in behemahal denetlenmesini istiyorum. Çünkü 6 nisan 2024 günü Şehreküstü’ndeki otomatlardan üzerinde Cumhuriyetin 100. Yılı’ logosu olan Bursakart aldım. 50 TL’lik yükleme için kredi kartımdan para ödedim ancak ‘kontör yüklenmediğini’ metro girişinde öğrendim. Telefonuma baktım, harcamalar bölümünde ‘-50 TL’ yazıyordu. Bu konuda hemen harekete geçilmesi gerekiyor. Aksayan bir yan var veya yanlış bir yazılım olmalı!

TABELALAR

Bu arada ‘Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığının, 2023 Mali Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili yazısı da gündeme geldi. Hatırlarsanız Meclis’te ‘yabancı dildeki tabelaların kaldırılması oybirliğiyle kabul edilmişti. Bu konu hakkında MHP Grubu Sözcüsü İsmail Şenol,Sadece Çarşamba’da değil, Nilüfer‘de de bulunan İngilizce, Fransızca gibi tabelaları da kaldırmanızda arkanızdayız” sözü salonda çalkalandı. İleriye dönük işbirliklerinin temel biraz daha sağlamlaştı. Bozbey’in “Markalar dışında kalan tabelaların tümü değişecek” sözünü duydum.

Bu arada Meclis’te sanırım bir ilk yaşandı.

AKP Grubunu oluşturan üyeler, eski başkan Alinur Aktaş döneminde hayata geçirilen projeleri birer birer saydılar. Kimseden itiraz gelmedi. Bİr anlamda gövde gösterisi oldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, “Israrla kentsel dönüşüm yapılmadı, yenilenme yapıldı dedim. İleriki süreçte nasıl planlama yapılacağını, nasıl kentsel dönüşümün gerçekleştirileceğine bu meclis karar verip yaşama geçirecek” açıklaması önemliydi. Yeni bir anlayış ve ‘yoğurt yeme şekli’ ile tanışmak isterim.

NOT:

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı öncesinde gerçekleştirilen lokma dağıtımı sırasında sarfedilen  sözlere takıldım. Turan Sancağı Teşkilatı ve kendisini ‘Gazeteci’ olarak tanıdığımız Necmi İnce tarafından organize edilen ‘gereksiz eylemde’ eski başkan Alinur Aktaş’ın belediye başkanlığının sona ermesi davul-zurna eşliğinde kutlandı. Olmamalıydı! Gazeteci taraf olabilir ama böylesi bir eylemin içinde bulunmaz, bulunmamalı!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.