Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bozbey, çok çalışacak Yılmaz, denetleyecek!

Yazının Giriş Tarihi: 15.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.04.2024 10:07

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir ‘ilk’ gerçekleşti; 47 yıl sonra CHP’li Mustafa Bozbey’in başkanlığında toplandı. 106 meclis üyesinden sadece CHP’li Harmancık Belediye Başkanı Haşim Ali Arıkan mazeretli olarak katılamadı. BUSKİ’nin sattığı suya yüzde 25 indirim yapılması ile ‘Dükkan tabelalarındaki yabancı isimlerin kaldırılması’ kararı’ oybirliğiyle kabul edildi. İlk iki karar, uzlaşı kültürünün yerleşmesi açısından çok önemliydi. 

Meclis’teki AK Parti’nin grup sözcülüğünü Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, CHP’nin sözcülüğünü ise Av. Yücel Akbulut yaptı. İlk toplantı olduğu için tüm üyeler kendilerini tanıttı ve iyi dileklerini sundu; ancak sıra MHP’li üye Alparslan Karaaslan’a geldiğinde CHP’li üyeler masalara vurarak protesto ettiler. O sırada Karaaslan etrafına baktı ve sandalyesini arkaya doğru sinirle itti. Sanırım kendisi, ömrü hayatında bir ‘ilk’ yaşadı. Hatırlatayım; (Alparslan Karaaslan, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın mazbata töreni sırasında Meclis’in CHP’li yedek üyesi 76 yaşındaki Zülfikar Bal’a ‘zafer işareti yaptığı’ gerekçesiyle kafa atmış ve yaralamıştı.) Bu konu ile ilgili olarak açılan davalar olduğunu biliyorum. Bakalım zaman ne gösterecek?

AKP GRUBU 7’DE DİRETTİ

AKP Grubu, gelecekle ilgili ilk sinyalleri de verdi.

Başkan Mustafa Bozbey komisyonların 9 kişiden oluşmasını isterken, AK Parti Grup Sözcüsü Oktay Yılmaz 7 kişi olması konusunda deyim yerindeyse ‘ayak diretti.’

Yılmaz, ‘Karacabey Belediye Meclis komisyonlarında bir İYİ Partili, bir AK Partili, bir CHP’li temsilci’ olduğunu, sayının 3’ten 4’e çıkarılmasını, MHP’li bir ismin komisyonlara alınmasını istedi. Bu sırada Bozbey “Konu Büyükşehir’in konusu değil. Karacabey çözüm bulmalı” diye konuştu. Haklıydı,

Karacabey Belediye Başkanı Fatih Karabatı da bu öneriye ‘hayır deyince, İYİ Partili hiçbir isim Bursa Büyükşehir komisyonlarına giremedi. Komisyonlar varılan uzlaşma sonucunda 3 AK Partili, 3 CHP’li, 1 MHP’li üyeden oluştu.

EL ELE OMUZ OMUZA

Meclis Toplantısı’nın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in bir uzlaşı aradığını, hizmet etmek için meclis üyelerinden ‘ılımlı yaklaşım’ beklediğini söyleyebilirim.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Bursa’yı geleceğe taşıyacak önemli kararları hep birlikte alacaklarını belirten Başkan Bozbey, “Yeni dönemde yapacağımız çalışmaların kentimizi güzel günlere taşıyacağına inancım tam. Bunu birlikte uyum içinde çalışarak başarabiliriz. Bize düşen halkın tercihine saygı duyup, burada uyum içinde bu kent için hizmet üretmek. Farklı dünya görüşlerine sahip olabiliriz, farklı siyasi görüşlere de sahip olabiliriz ama eminim ki buradaki herkesin tek amacı var o da kentimize ve ülkemize hizmet etmektir. Bu nedenle Meclis'te yer alan bütün partilerin burada uyum içinde çalışacağına kesinlikle inanıyorum” diye konuştu.

BAŞKAN VEKİLLERİ

Birinci başkanvekilliğine Oktay Yılmaz 58 oyla, ikinci başkanvekilliğine yine 58 oyla Alper Taban seçildi.

Divan katipleri Armağan Elçin ve Ahmet Alper Aydın oldu.

Encümen üyeleri ise Bülent Kandemir, Ali Sait Adiloğlu, Armağan Elçin, Ali Zeybek ve İsmail Şenol.

İHTİSAS KOMİSYONLARI

1-Plan Bütçe Komisyonu: İbrahim Türkan, Ali Çil, Sinan Kahraman, İsmail Şenol, Yalçın Işıkyıldız, Mustafa Orkun Gazioğlu, Hakkı Rıza Göksu.

2-İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Recep Çohan, Metin Tunçel, Görkem Kaya, Şahin Biba, Samet Uslu, Ecehan Mertoğlu Tan, Mehmet Öksüz.

3-Çevre ve Sağlık Komisyonu: Numan Çakır, Osman Yıldız Adem Yılman, Zafer Milli, Gökhan Metin, Haşim Yoldaş, Hasan İnce.

4-Eğitim, Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu: Ataerk Şanlı, Yunus Kaya, Emel Duman, Fuat Alparslan, Ömer Faruk Temiztürk, Yusuf Konat, Yücel Erim.

5-Ulaşım Komisyonu: Hakan Arslanoğlu, Osman Şahin, Tahammül İlhan, Alparslan Karaaslan, Şükrü Aksu, Mustafa Orkun Gazioğlu, Mehmet Aydın Saldız.

6-Hukuk Komisyonu: Yücel Akbulut, Nilsu Sertaslan, Hakkı Rıza Göksu, Armağan Elçin, Haldun Filizli, Ahmet Alperen Aydın, Murat Tunç Bircan.

7-Sosyal İşler ve Turizm Komisyonu: Vahap Aka, Murat Dönmez, Yalçın Işıkyıldız, Kevser Öztürk, Mahmut Tamer Hersek, Arif Kamil Özen, İbrahim Özmen.

8-Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu: Halide Serpil Şahin, Zehra Arslan, Fatma Zehra Höcük Sürücü, Berna Işıkdoğan, Kıvanç Horoz, Gökçe Güney, Murat Tunç Bircan.

9-Engelliler Komisyonu: Hande Apaydın, Sinan Nergiz, Zeynel Üngör, Zehra Aslan, Mehmet Akif Kılıç, Ramazan Ay, Hasan İnce.

10-Tarım, Hayvancılık ve Orman Komisyonu: Onur Uslu, Mehmet Aydın Saldız, Selahattin Külcü, Coşkun Korkmaz, Selim Yavuz, Nafiz Kaya, Mustafa Arslan.

11-Doğal Afet ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu: Hamit Şenocak, Fatma Zehra Höcük Sürücü, Abdullah Çelebi, Fatih Vardar, Mustafa Orkun Gazioğlu, Recep Çohan, Mehmet Öksüz. 

12-Hava Kirliliği Önleme Komisyonu: Osman Şahin, Faruk Türe, Mahmut Tamer Hersek, Zafer Milli, Sedat Ökten, Ali Haydar Efe, İbrahim Özmen. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.