Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir zihniyet bin hezimet

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 17:53

Mahalli İdareler seçimlerinin gerçekleştiği 31 Mart 2024 Pazar gününün akşamı, instagramdaki ‘1milyonbursalısayfasının kurucu sahibi olan arkadaşım radyo programcısı ve influencer Vedat Aslanla 2 saat 50 dakikalık canlı yayın yaptık. Sürecin tam ortasındaydık.

Teknik müdürümüz, videographer ve iş ortağı Özcan Kuyucu arkadaşımız elinden geleni yaptı ve 3 kişi sadece 15 dakika ara vererek yayını başarıyla bitirdik.

Anlık izlenme rekoru kırdığımızı (600 tekil kişi) söylemeliyim. Ama ‘boğuk ses’ sorunu yaşadığımızı, programa gelen mesajlardan anlayabildik. Özcan arkadaşımız halen sorunun nereden kaynaklandığını bulma gayreti içinde. Ben de ‘Ne yaparsanız yapın sesimizi kısamazsınız’ modundayım.

Saat 18.15’te yayına girdik, henüz seçim yasakları kalkmadığı için sandık sonuçlarını verip vermeme konusunda kararsız kaldık. Yunuseli Mahallesi muhtar adayı Sevim Erol’un listesinde ‘1. Aza’ olarak yer alan gazeteci-yazar arkadaşımız Tayfun Çavuşoğlu’nun whatsapp’taki ÇGD Danışma Kurulu grubunda paylaştığı bazı sandık sonuçları elimdeydi. CHP’li gençlerden de sonuçlar gelince artık dayanamadım, okumaya başladım. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tüm sandıklarda öndeydi. Görece muhafazakarların ve siyasal islamcıların yoğun olduğu bir mahallede CHP öndeydi. Yayında “Sanırım Bursa’da belediyeler el değiştiriyor” dedim. Bir süre sonra yayın yasağı kalktı ve hem NTV’den hem de TRT’den sonuçları almaya başladık; Türkiye genelinden gelen sonuçlarda da CHP hep önde çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Mersin derken 14 Büyükşehir’de CHP kazandı.

GEMİ YOL ALIYOR

Daha 10 ay önce AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teveccüh gösteren Türk halkı, yerel seçimlerde CHP’nin yelkenlerni şişirdi. Gemi yol almaya başladı.

22 yıl boyunca yapılan her seçimden sonra sahil şeridine sıkışmış CHP’den Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya doğru hızla ilerleyen kırmızı bir gemi var artık. Kaptan köşkünde Özgür Özel’i görüyorum.

CHP, Bursa, Kütahya, Adıyaman, Amasya, Kastamonu, Artvin, Giresun, Kilis, Denizli, Uşak gibi AKP’nin uzun yıllardır hüküm sürdüğü illerde başarısını kanıtladı.

30 büyükşehirin 14’ünü aldı CHP. Var olan 51 il belediyesinin 21’ini aldı. 337 ilçe belediyesi ve 54 belde kazandı. Müthiş bir başarı gösterdi.

CHP’li belediyeler Türkiye nüfusunun yüzde 64’ünü, ekonomik büyüklüğün de yüzde 80’ini temsil eden kentleri yönetecek artık. Sadece İstanbul’un yarattığı gayrisafi milli hasıla bile 100 milyar dolar. Finans kaynakları, sanayi alanları, nüfus yoğunluğu ve ticaret merkezleri kazanılan bu 14 büyükşehirde. Varın gerisini siz düşünün.

En son 1977 yılında Bursa’yı yöneten CHP, 47 yıl sonra bir ilk’e imza atan Mustafa Bozbey ile yola devam edecek. Nilüfer’deki başarısını tekrarladığında kentin çehresi değişecek, insanlar gülümseyecek.

İktidar partisi AKP ise 12 büyükşehir, 13 il (Van’da başkanlık AKP’ye geçti), 356 ilçe, 125 belde belediyesini kazandı.

MHP Türkiye genelinde aldığı yüzde 4.98’lik oy ile 8 il belediyesi kazandı. Cumhur İttifakı sadece MHP’ye yaradı dersek yeridir sanırım.

DEM Parti 3 büyükşehir, 6 il, 65 ilçe, 7 belde belediyesi aldı.DEM yüzde 5.6’lık oy oranıyla 4. parti oldu.

Seçimin en çok sıçrama yapan partisi Yeniden Refah. Aldığı yüzde 6.19 oy oranı ile 1 büyükşehir, 1 il belediyesi, 39 ilçe belediyesi kazandı. Üye sayısını hızla artıran parti, 3. sıraya yerleşti.

İYİ Parti 1 il, 24 ilçe, 4 belde belediyesi kazandı. Türkiye geneline göre 6. sırada görünüyor. Parti kurmayları artık kesin bir karar almak zorundalar.

CHP sadece il belediyelerini kazanmadı. Kazandığı birçok ilde adeta tulum çıkardı. İlçeleri ve belediye meclislerini de aldı. Örneğin İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun eli rahatladı, mecliste çoğunluğu sağladı.

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

BİR ZİHNİYET KAYBETTİ

Türk milletinin alın terini kendilerine hak görerek sınırsızca harcayanlar, müsrifler kaybetti.

Zenginin vergi borcu silinirken vatandaştan ikinci MTV alanlar, alkole ve sigaraya vergi yağdıranlar kaybetti.

Kazdağlarını, İliç’i, Artvin’i, Bursa’yı delik deşik edenler, tarım alanlarına saldıranlar ve kendisini Kaf dağında görenler kaybetti.

16 milyon emekliye 10 bin TL’yi reva görenler kaybetti.

Prof. Dr. Türkan Saylan’a, gazeteci-yazar ve hukuk insanı Uğur Mumcu’ya ve Prof. Dr. Bahriye Üçok’a hain diyenler kaybetti.  

Cumhuriyet devrimlerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e düşmanlık yapanlar, adını anmayanlar kaybetti.

Türk halkı bir kez ayağa kalktı, bak neler oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.