Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aktaş, 20 yıldır başkan

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2024 08:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 08:31

6 yıl 3 ayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere İnegöl ile birlikte 20 yıl boyunca iki belediye yöneten Gürcü asıllı Alinur Aktaş, 1 Şubat’ta Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD)’ni ziyaret ederek çalışmalarını ve gelecek planlarını anlattı. Sanayici ve iş insanlarına Beni eleştirenler var... Ama ben nitelikli, katma değerli üretimden yanayım. İHA’lardan, SİHA’lardan, otomotivden bahsediyorum. Fasonculukla, bol işçi üretmekle bir yere gidemeyiz. Bursa’yı gelecek yüzyıllara taşırken dikkatli olmalıyız” dedi.

Salonda hazır bulunan sanayicilerin pür-dikkat kesildikleri anlardan biriydi. Aktaş, kirli sanayiden kurtulmak istediğini söylüyordu, haklıydı. Halen boyahane ruhsatı alanlar olduğunu biliyordu, halen çimento fabrikası kurmak isteyenler sıradaydı ve kimyasal arıtmanın zor olduğunu sağır sultan bile duymuş olmalıydı.

Yeşil Bursa’nın yerinde yeller esmesine yol açan sanayileşme ve beraberindeki kentleşmenin sorumlusu olan kişilerin kulağına kar suyu kaçıran Aktaş’ın sözleri kurşun gibiydi. Hiç bir dahli olmayan konuları çözerken iş dünyasından destek beklemesi kadar normal bir şey de olamazdı. 1970 yılından bu yana hızlanan fabrika yapımlarında tek bir imzası bile yoktu ama Bursa’yı temizleme görevi şimdi O’ndaydı.

Bursa’nın altyapısı için dev ihaleler yapan, ‘Yakın Çevreyolu ile Botanik Park’ ile anılan Erdem Saker ve BTSO Meclis Üyesi, BİSİAD Başkanı İdris Doğrul başta olmak üzere, BUSİAD üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının açılışnda konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, BUSİAD’ın “Sanayi, Tarım ve Turizm ile Gelişen Bursa” vizyon çalışmasına gösterdiği ilgiden dolayı Aktaş’a teşekkür etti. Küçükkayalar,BUSİAD ailesi olarak bu çalışmamızın Bursa Çevre Düzeni Planına yansıtılması için bizler katkı koymaya hazırız. Önümüzdeki dönemde de bu vizyon çalışmamızın ayrıntılarına inmeye başlayacağız” dedi.

1/100.000’lik planı henüz hayata geçiremeyen Büyükşehir Belediyesi için rehber niteliğinde olan çalışmanın ayrıntılarında tarım alanları korunuyor, turizm için ayrıntılar yer alıyor ve sanayi için de gelecek yüzyıllara sarkan gelişmiş bir bakış açısı hemen göze çarpıyor.

BUSİAD Yönetimine destek veren komisyonlar, onlara destek veren uzmanlar ve işin içinde olan mühendislerin ortak çalışmalarıyla ortaya çıkan ‘vizyon belgesi’nin mutlaka incelenmesi gerekiyor. Bursa’nın kent kimliğinde ‘Yeşil, kalite ve temiz’ vurgusu mutlaka olmalı. Marmara Havzası’nın gözbebeği olan Bursa korunmalı.

Yaklaşik 2 saat boyunca ayakta Bursa’yı anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, “BUSİAD Ailesine teşekkür ediyorum. Daha duyarlı, çevreci ve toplumu ilgilendiren konularla alakalı temaslarınız kıymetli. Özellikle sizden aldığım yalın belediyecilikle ilgili ödül benim için anlamlıydı” dedi. ‘Doğru zamanda doğru oranda ve doğru insanlarla’ hizmet üreterek bir yılda 796 milyon TL tasarruf ettiklerini öğrendik. Demek ki yalın üretimi tüm kesimler uygulamalı.

Beş farklı medeniyetin geçtiği bir kentte hemen her yer SİT olunca iş yapmak da zorlaşıyor aslında. O nedenle merkezden uzak yerlerde özellikle Nilüfer, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Gemlik, Gürsu ve İnegöl’de yaşanan gelilmelere yakından bakmak zorunluluğu doğuyor. Kent, doğu-batı aksında büyüyor, Ovaakça, Mudanya arasında kalan alanlar, oturum açısından cazip hale geliyor. Kayapa, Çalı, Ürünlü hattı da en gözde yerler arasında gösteriliyor. Görükle ve yakın çevresinde sanayi alanları ile konut bölgeleri, başta yapılan hatalara benzer hatalara benzerlik gösteriyor. Başkan Aktaş’ın merkez ile ilgili görüşleri hemen hemen hiç değişmemiş; ”Yıkarak güzelleştirmek zorundayım” dedi. Umarım bir gün Fomara’daki TOKİ konutlarına da sıra gelir! Çünkü Bursa’nın siluetine hiç ama hiç uygun olmayan bir kütle orası.

Başkan Aktaş’ın “Herkes yeşil Bursa şehri diyor, herkes tarih şehri Bursa diyor, ama bunu sağlama noktasında bir birliktelik yok. Herkesin farklı bakış açısı var. Ama şehrin 50 yıllık 100 yıllık problemleri de bizi ilgilendiriyor. Bu kadar organize sanayi bölgesini ben kurmadım. Topu üzerimden atmak için söylemiyorum. Bu kadar sanayi bölgesi olmasaydı da Bursa, Bursa olmazdı. Eğer hep beraber, sivil toplum örgütleriyle, siyasi partileriyle, diğer kurum ve kuruluşlarıyla, olayı güncelleyip, işin hakikatiyle yol haritasını doğru bir şekilde koyup, asla ondan siyaset üretmeden, bu doğrultuda ortak bir heyecan duyarsak, hedefe çok daha çabuk ulaşacağımıza, daha doğru adımlar atacağımıza inanıyorumsözlerinin üzerinde durmak gerekiyor.

Demek ki; Yeni Bursa’nın planları biraz gecikecek belki ama ondan sonra ‘BURSA ANAYASASI’ oluşacak ve taviz verilmeyecek. Umalım ve görelim demekten başka diğer olasılıklar üzerinde de durmak zorundayız.

İlk elektrikli otomobil TOGG markasıyla Bursa’da imal edildiğine göre şimdi sıra hidrojenli araçlara geldi. Bu konuda da ileri adımlar atılmalı, TEKNOSAB adres olmalıdır. İLK uzay aracını üretecek girişimciler de Bursa’dan çıkmalıdır. Kıtalararası füze bataryaları burada üretilmeli, otonom araçlar ilk olarak Bursa trafiğinde yol almalıdır. İHA ve SİHA’lara parça üretenlerin ortak hareket ederek görünmezlik zırhını ilk olarak Bursa’da imal etmelerinin önünde bir engel göremiyorum. Yunuseli Havaalanı konuta değil araştırmacılara açılmalı, gençlere Ar-Ge merkezi olarak hizmet vermelidir. Pist, model uçak yapanlara, çam ormanı sporculara, sosyal donatı alanları üniversitelilere, oradaki evler araştırmacılara verilmelidir. Olağanüstü hallerde de toplanma alanı olarak işe yarar. Hatta İstanbul depremi sonrası buradan uçaklarla su ve gıda taşınabilir.

Başkan Aktaş, KOBİ’lere yeni bir alan düşünüyor. KOBİ OSB geliyor demek ki. BTSO’nun da gönlü alındığına göre; sıra ‘Çarşamba semtine’ ve diğer işlere gelecek. Tabii tüm bunlar için önce CHP adayı Mustafa Bozbey’den daha çok oy alması gerek.  Ha bu arada Bozbey ile arasında çok az bir oy farkı var. 

Şunun şurasında 53 gün kaldı.  Bekleyelim, görelim...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.