Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘1 Nisan şakası’ taşları oynattı

Yazının Giriş Tarihi: 16.04.2024 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.04.2024 15:10

İsrail’in bile isteye girdiği ve altyapısını oluşturduğu Gazze katliamı ve sonrasında gelişen bombalamaların Dünyayı getirdiği yer, ‘İran ve Suriye’nin topraklarından parçalar koparılarak yeni devletçikler oluşturmaktır.

Türkiye'nin sosyopolitik söylemi de değişmek zorundadır.


Türkiye geçtiğimiz salı günü İsrail'le ticarete kısıtlamalar getirirken, Türk Hava Yolları da bu ülkeye uçuşları askıya aldığını duyurdu. Stratejik ürün ve cihazların satışı durmasına durdu da iç kamuoyu tam olarak tatmin edilebildi mi bilemiyorum.

Böylece Ankara, Gazze'de altı aydır devam eden savaşın ardından İsrail'e karşı ilk önemli adımını atmış oldu. Karar, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Gazze halkına yardım ulaştırılmasını engellediği için İsrail'i kınamasının ardından alınmış olsa da, bu hamlenin siyasi, toplumsal ve uluslararası alanları kapsayan bir dizi faktörün bir araya gelmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ankara’nın sert tavrına karşın İsrail’in elinde kozlar olup olmadığını da zaman gösterecek.

22 YILDA İLK YENİLGİ

Siyasi düzeyde, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mart yerel seçimlerinin muhalefetin zaferiyle sonuçlanmasından bu yana bir dış politika düzlemi üzerinde epeyce düşündüğü (!) anlaşılıyor.

Erdoğan'ın 22 yıl önce iktidara gelmesinden bu yana partisi ilk kez ülke genelinde sandıkta yenilgiye uğradı. Bu durum, yirmi yılı aşkın bir süredir devam eden hakimiyetin ardından stratejilerin yeniden değerlendirilmesine yol açtı. Erdoğan seçimlerin umduğu gibi gitmediğini ve bunun kendisi ve partisi için bir "dönüm noktası" olacağını bence kabul etti. Atacağı her adım artık eski prestijini kazanmak üzerine olacaktır.

EKONOMİ

Türkiye'deki ekonomik kriz AKP'nin oylarındaki düşüşün başlıca nedeni olarak görülse de, hükümetin devam eden Gazze savaşına yönelik tutumunun da bir diğer etkili faktör olduğunu kabul etmeliyiz. Gazze savaşının seçim sonuçlarını ne ölçüde etkilediği net olmamakla birlikte, Filistin meselesi Türk halkının ve ülkedeki siyasi partilerin kalplerinde ve zihinlerinde önemli bir yer tuttuğundan, ülkedeki siyasi ve toplumsal söylemleri etkilediği kesin. İsrail’e kan kusturan Leyla Halit’ten bu yana İsrail’i korkutan kim varsa MOSSAD eliyle yok edilirken susanlar kendisini sorgulamak zorunda.

Köken olarak Cenevizli bir halk olan ancak Araplaşan Filistin halkına yardım edecek, gıda ve su gönderecek ya da İsrail’e ekonomik kısıt getirecek ülkelerin başında Türkiye geliyor gibi dursa da İslam ülkelerinden hemen hemen hiç ses çıkmaması da mutlaka masaya yatırılacaktır. ABD’ye göbeğinden bağlı devletlerin utanma duyguları kalmamış olacak ki; İsrail hakkında tek kelime edemediler. Ölümü kutsallaştıran ülkelerdeki liderlerin, çocuk ölümleri karşısında duyarsız kalmasını içine sindiremeyen Türk halkının yanıtı, AKP’yi hareketi geçirince ‘cola alıp sokağa döken’ ve ‘Yatak örtüsünden kefen giyen’ kara yağız delikanlılar da ortalarda görünmez oldular. DANIŞMANLAR ÇALIŞTI

Erdoğan 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail'e yönelik eleştirilerini oldukça tırmandırdı, retorik bir çatışmaya girdi. Büyükelçileri çağırmak, görüşmeleri askıya almak ve uluslararası sahnede Filistin'i desteklemek gibi çeşitli diplomatik önlemler dikkatimizi çekti. Ankara aynı zamanda BAE ile birlikte Gazze'ye en büyük insani yardım bağışçısı oldu ve iki devletli bir çözüm için garantörlük sistemi fikrini savundu. Bu çabalara rağmen Türkiye'nin attığı adımlar sadece Arap sokakları tarafından değil, İsrail ile ticareti askıya almayı ana kampanya teması haline getiren muhalefet partileri başta olmak üzere içerideki muhalifler tarafından da yetersiz bulundu.

YRP VURDUKÇA VURDU

YRP olarak bilinen muhafazakâr Yeniden Refah Partisi, bir zamanlar AKP'nin müttefiki olmasına rağmen şiddetli bir eleştirmen olarak ortaya çıktı. Hükümeti İsrail ile devam eden ticari ilişkilerini durdurmadığı için ağır bir şekilde eleştiren YRP, AKP'ye verilen her oyun İsrail ordusuna Gazze'de devam eden "soykırımda" kullanması için bir mermi göndermek anlamına geldiğini söyledi. Halk bu söylemi satın aldı. Parti de yerel seçimlerde en başarılı üçüncü parti olarak tarihe geçti.

9 Mayıs 2024 günü ABD Başkanı Biden ile Erdoğan arasında ‘çok ciddi bir görüşme’ var. Bu görüşmenin ardından gelişecek olaylara ve diğer girişimlere odaklanmak gerekir. İran artık hem İsrail hem de ABD için hedef ülke haline geldiğine göre Türkiye’ye çok rol düşer. Buradan başımız ağrımadan çıkabilirsek ne ala yoksa başımız gerçekten belaya girer. Aman diyeyim!

İran’daki 30 milyon Azeri de çok dikkatli olmalı. Aksi halde bölgesel bir savaş kaçınılmaz olur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.