Hava Durumu

CHP ve Ayten Bozkaya Derneği

Yazının Giriş Tarihi: 28.03.2023 00:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.03.2023 00:01

Bugün sizlerle Cumhuriyet Halk Partisi Başkanlığının Dr. Ayten Bozkaya Derneğini ziyaretini yazmak istiyorum. Konuya geçmeden evvel, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Turgut Özkan, hem engellilere duyarlı hem de engelli olan bir kardeşi var. Yani annesinin neler çektiğini biliyor. Tabi bu nedenle ki engellileri daha rahat anlayan birisi. Geçtiğimiz hafta Engelliler Federasyonu üyeleri ile Dr. Ayten Bozkaya Spastik Derneğini ziyaret ettiler.

Dernekte spastik engellilerin anneleri vardı. Normal sohbet edildi. Ben bu sohbeti yorum katmadan anlatmaya çalışıcım. Çünkü yorum katınca üzülenler oluyor. Üzülenler olancada ben üzülüyorum. Benim amacım kimseyi kırmak ya da üzmek değildir. Ama doğruları yazınca kırılanlar olabiliyor.

Ben bu konuyu zaman zaman dile getirmiştim. Ama olmadı, yeniden gündeme geldi dil terapistine ihtiyaç var. Hastanede servis var, konulmuş benim haberim yoktu. Yetkilileri kutlamak lazım. Ama servis rampalı değil. Ulaşım görevlisi, annelere yardım etmiyormuş. Doğru yardım etmeyebilir, şoförün hastalığı olabilir ya da hasta olabileceğini düşünüyordur, yardım etmez. Ama rampalı araç alınabilir. Aileler bu konuyu da dile getirse ve yetkililere iletilmesini istedi. Hastane fizik tedavi hastanesi, ama bunun için dernek çok savaş verdi. Bizlerde söyledik, yazdık ama tabi ki bizi dinleyen olmadı. Oradaki bölge halkı içinde hastane kullanılıyor. Hastanenin yoğunluğuna yoğunluk katılıyor. Tabi engelli hastaların gün ve saati kısıtlanıyor. Seçimden sonra hastane yenilenmesi için başka hastaneye gidecekler. Benim bildiğim kadarıyla galiba bu iş hal olmuş Kent Meydanındaki Bursa Valiliğine bağlı Yatırım İzleme Koordinasyon Merkezîsinin yanında olan hastaneye taşınmayı planlanıyor. Peki, arkadaşlar maddenin içinde soruyorum, rahmetli Sakıp Sabancı’nın kendi çocukları için yaptırdığı ve kendileri finansman ettiği, merkez var. Ama koskocaman devlet, hastaneye bundan sonraki zamanlarda nasıl sahip çıkacak bilemiyorum. Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezinoğlu, desteklerini esirgemedi. Tabi o zamandaki il müdürü de desteğini esirgemedi. Şimdiki Sağlık İl Müdürü,  Dr. Fevzi Yavuzyılmaz ne kadar sahip çıkıyor? Osmangazi Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi başkanları ve bunun yanında iş adamı Cavit Çağlar gereken desteği verdi kendilerine teşekkür ediyoruz.

CHP İl Başkanı Sayın Turgut Özkan, anneleri dinledi ve notlarını aldı. Neler yapılacağını yazımı yazmadan önce sormadım. Bununla ilgili bir topladı yaparsa ya da bir basın açıklaması yaparsa bende yeniden sizlerle paylaşırım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.