banner304

banner193

banner246

banner254

Erden Timur: "Okan hoca rakamsal hiçbir şey konuşmadı"

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, Teknik Direktör Okan Buruk’un maaş konusunda hiçbir şey konuşmadığını söyleyerek, "Okan hocamız, Galatasaray’da yetişmiş çok büyük bir değer. Şampiyonluk yaşamış, çok çalışkan. Sözleşmemiz 1+1. Kendisi ’1 yıllık sözleşme bile yeter’ dedi. Rakamsal hiçbir şey konuşmadı. Profesyonel konu olduğu için 3-4 defa bu konuda zorladım, konuşmadı. Birlikte her şekilde mücadele edeceğiz" dedi.

SPOR 23.06.2022, 13:49
Erden Timur: "Okan hoca rakamsal hiçbir şey konuşmadı"

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, Teknik Direktör Okan Buruk’un maaş konusunda hiçbir şey konuşmadığını söyleyerek, "Okan hocamız, Galatasaray’da yetişmiş çok büyük bir değer. Şampiyonluk yaşamış, çok çalışkan. Sözleşmemiz 1+1. Kendisi ’1 yıllık sözleşme bile yeter’ dedi. Rakamsal hiçbir şey konuşmadı. Profesyonel konu olduğu için 3-4 defa bu konuda zorladım, konuşmadı. Birlikte her şekilde mücadele edeceğiz" dedi.

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, Nef Stadyumu’nda basın toplantısı düzenledi. Mevcut durum ve yapılandırmayı anlatan Timur, "Hedeflerimizden seçim sürecinde bahsettik. Bunun için de gece gündüz ne yapılması gerekiyorsa fazlasıyla yapılacak. Gerçekçi bakış açısı ortaya koymak gayem. 13 tane yabancı oyuncu var. 13 tane de yerli oyuncumuz var. 23 tane altyapı oyuncumuz var. Toplam 46 oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Geçtiğimiz dönem net maaş bütçemiz 27 milyon Euro. Geçtiğimiz yıl 30.7 milyon Euro bonservis için harcandı. Yeni yapılanmaya gidildi. Gençleşme politikasına gidildi. 1 yabancı kontenjanımız var. Gidecekler olacak. Yabancılar ve yerliler içinde 1 yıldan daha az sözleşmesi olanlar var. Çok önemli bir mühendislik yapılması gerekiyor. Yabancı kontenjanının açılması gerekiyor. Hocamızla anlaşma yeni yapıldı. Mümkün olduğu kadar sorumlu davranmak durumundayız. Şu anda kadroda bulunan oyuncularımızın bonservis bütçesi 67 milyon 880 bin Euro. Bunun dışında imza bedelleri de var. O da 3 milyon 291 bin Euro. 71 milyon Euro gibi kadromuzun bedeli var. Pandemiden dolayı gelirler azaldı ama harcamalar artmış durumda. Mevcut durumda ne yapacağız? Sportif direktör değişikliğine gittik. Hocamızla anlaştık. Hocamızın raporuna göre takviye edeceğimiz oyuncular var. Görüşmeler başlamıştı, devam ediyor. Galatasaray’ın parası doğru bir şekilde kullanılacak, iyi kadrolar kurulacak. Bugünü kazanıp, geleceği kaybederek olmayacak şekilde yapacağız. İnce eleyip, sık dokuyacağız. Hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışmalarımız var. Rakiplerimize göre 2-3 ay gecikmeliyiz. Farkı kapatmak için yoğun uğraş veriliyor. Her konuda çok detaylı çalışılıp, kalıcı olarak çözüm üretmek için çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren aksiyonların sonuçları yavaş yavaş gelecek. Bir sıralama düşünmüyoruz. Ana kadroyu herkesi tatmin edecek ölçüde, Galatasaray’ın çıkarlarına uygun bir şekilde takviye edeceğiz" diye konuştu.

"Sezonu pazartesi açıyoruz"

Futbol takımının kamp programını açıklayan Erden Timur, "Sezonu pazartesi açıyoruz. 7-19 Temmuz Avusturya’dayız, Graz yakınlarında olacak. Hazırlık maçları ayarlandı. Hocamız da onayladı. 26-30 Temmuz’da da yine ikinci aşama için Avusturya Innsbruck’a gidiyoruz. Oradaki hazırlık maçlarını ayarladık. En geç 31’inde Türkiye’ye dönmüş olacağız" şeklinde konuştu.

Basketbolda devam edeceğini ifade eden Erden Timur, "Geçen sene başında takımın durumu iyi olmadığı için transfer dönemi zor geçmişti. Basketbolda hızlı aksiyonlar alınıyor. Tüm transferleri tamamladık diyebiliriz. Önümüzdeki yıl hedef de daha da büyüdü. 5 yıllık planlama yapmıştık. Onun içerisindeyiz. Bu transferlerden sonra geçen seneki atmosferi yaşamak için kombine ve locaların satışına başlanacak" açıklamasında bulundu.

Futboldan sorumlu olacağını belirten Timur, "Cenk Bey futbol direktörü olacak. Teknik heyet şu an kuruluyor. Hocamız geldi. Amacımız burada 5 yıllık bir planlama yapmak. Orta vadede planlama yapmadan bir şey yapılacağına inanmıyorum. Önceliğimiz kısmen yapılanma. Büyük ölçüde kadroyu yapmak" ifadelerini kullandı.

"Yazılı olarak henüz bir teklif yok"

Mevcut kadrodaki futbolculara yazılı olarak henüz bir teklif gelmediğini belirten Erden Timur, "Öncelikle sporcularla görüşeceğiz. Gitmek isteyenle bu değerlendirilebilir. Galatasaray’da oynamanın oyuncunun hayalini süslemesi lazım. Soru işareti ile kalmak olmaması lazım. Öyle bir şey olursa ve gerçekten Galatasaray’ın çıkarları uygun rakamlar olursa değerlendirme olur. Kimse gitmek istemiyorsa kimse de gitmeyecek. Kadromuzda tutmak istediğimiz isimler anlamında söylüyorum. Sözel olarak konuşmalar var. Oyuncularla konuştuktan sonra gündeme gelebilir" açıklamasında bulundu.

Arda Turan’ın futboldaki yapılanmada görev alma durumunun olup, olmamasının sorulması üzerine Timur, "Arda ile zaten hep görüşürüm. Galatasaray’ın sporcu anlamında en kariyerli futbolcusu. Çok değerli ve içten bir kardeşim. Yapılanma ile ilgili esas önceliğimiz kadro. Çok değerli bir scout ekibimiz var. Bugün konsantrasyonumuz çok büyük oranda kadro yapılanması. Gecikmiş durumdayız" diye cevap verdi.

"Torrent yüzde 5 indirim yapabileceğini söyledi"

Teknik Direktör Domenec Torrent ve Sportif Direktör Pasquale Sensibile’nin sözleşme fesihleriyle ilgili soruya ise Erden Timur, "Salı günü akşamı başkan böyle bir göreve düşündüğünü bana söyledi. Altyapı ile ilgilenmek ile ilgili bir şeyim vardı. Çok büyük bir sorumluluk. Eski yönetici görüşüp onunla görüşmesini istedik. İlk başta görüşme talebimize ‘Menajerimle görüşün’ karşılığı geldi Torrent tarafından. Sonra yüz yüze görüşme isteği konuşuldu. Burada geldiler, görüştüler. Bu süreci bu şekilde yönetmeseydik tazminat her sözleşmede insanların hakkı. Her ne kadar tazminat tanımlasan da, tanımlanmasan da. Bir indirim bekledik. Sensibile bu anlamda indirim yaptı. Onla karşılıklı anlaşarak bu ilişkiyi sonuçlandırdık. Torrent sadece yüzde 5 indirim yapabileceğini söyledi. İndirim olursa ödemeleri yaparız demiştik. Yoksa da dava yolu olur. Orada da öyle bir sonuçlandırma oldu. Bunlar 2-3 gün içerisinde oldu. Sensibile ile böyle ayrılık oldu, kendisine teşekkür ediyoruz. Torrent de bu yolu tercih etti. Hizmet etmiş, çaba sarf etmiş, Galatasaray’ın kültüründe olan teşekkür etmek yakışır. Böyle sonuçlanmaması gerekiyordu. Bu yolu tercih etti. Bu şekilde sonuçlandı" şeklinde cevap verdi.

"Altyapıda 10 yıllık bir plan yapılması lazım"

Geçtiğimiz sezon kiralık olarak başka takımlarda oynayan Okan Kocuk, Yunus Akgün ve Emre Akbaba’nın durumunun sorulması üzerine Timur, "Galatasaray’ın en önemli gerçeği altyapıdır. En çok uğraştığımız konu ve bizim de kurtuluşumuz. Tüm branşlarda amacımızın altyapı olması lazım. Okan hocamızın altyapıdan yetişmiş bir hoca olarak gelmesi çok pozitif bir konu. Bizim için en önemli meselemiz altyapı. 3 yıldır ben de altyapı ile bir sürü modelde çalışmalar içerisinde bulundum. Bunların hepsi önerme. Altyapıda 10 yıllık bir plan yapılması lazım. Basketbolda öyle yaptık. Bunu önümüzdeki günlerde ve aylarda paylaşacağız. Bu sene Yunus da Okan da Emre de iyi performanslar sergilediler. Hocamız kadroda istiyor. Bizle birlikte olacaklar. Altyapıdan gelecek oyuncular var. Kampta birçoğuna şans tanınacak. Altyapıda birçok model olacak. Yurt dışında pilot takım için görüşmeler de yapıyoruz” dedi.

Maaş ve bonservis bütçesini belli bir aralık olarak belirlediklerini söyleyen Erden Timur, “3-4 haftada tüm transferi bitmek zorundayız gibi durum var. Hedeflediğimiz futbolcular Galatasaray’a güç katacak futbolcular olacak. Avrupa olmayınca gelmek istemiyorlar. Gelişimini düşünen oyuncular açısından söylüyorum. İkna etmek için her şeyi yapıyoruz. Bu aralığı açıklayamam stratejimiz ortaya çıkar" açıklamasında bulundu.

"Şampiyonluğa inancım her zaman tam"

Gece gündüz her şeyi yapacaklarını, bunun için de maddi ve manevi her türlü fedakarlığı yapacağının sözünü verdiğini belirten Timur, "Sistemli düzenli bir şekilde Galatasaray’ın geleceğini de düşünerek hareket edeceğiz. Bugün için geleceği feda etmemiz gerekiyor. Bugün geldiğimiz nokta bu. Daha hazır rakiplerimiz var. Çok iyi dönem yaşamamız gerekiyor transfer döneminde. Şampiyonluğa inancım her zaman tam. Şampiyon olmak için her şeyi yapma sözünü veriyorum" şeklinde konuştu.

"Okan hoca rakamsal hiçbir şey konuşmadı"

Yeni teknik direktör Okan Burak hakkında da konuşan Erden Timur, "Okan hocamız, Galatasaray’da yetişmiş çok büyük bir değer. Şampiyonluk yaşamış, çok çalışkan. O da aynı fikirlerde. Sözleşmemiz 1+1. Kendisi ’1 yıllık sözleşme bile yeter’ dedi. Rakamsal hiçbir şey konuşmadı. Profesyonel konu olduğu için 3-4 defa bu konuda zorladım, konuşmadı. Birlikte her şekilde mücadele edeceğiz. Dünyada olması gereken gibi bir ekibi olacak. Onunla ilgili de kendisi çalışmalar yapıyor. Uzun vadede sergileyeceği performansla Galatasaray’ın geleceğinde önemli bir şekilde yer olacağını düşünüyorum. İnşallah da öyle olur. Teknik ekibi belli olmadı. Birkaç gün onun çalışmaları yapılıyor. Sadece ulusal değil, uluslararası isimler de olacak. Duran toplarla ilgili, çeşitli pozisyonlarla ilgili yapılanma da olacak. Hocanın takdirinde ekibi. Scout analizleri de yaptırdık. İrfan hoca ile 9 yıldır çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Mısırlı futbolcu Mustafa Muhammed’in ocak ayında opsiyonunu kullandığını hatırlatan Timur, "1 Temmuz’da ödemesi var. Ödemesi yapılacak. Genç, değerli, gelecek vaat eden bir oyuncumuz. Diagne’nin de sözleşmesi devam ediyor. Sakatlık problemi yaşadı. Bizim muhakkak takviye etmek istediğimiz alanlar var ama yabancı kontenjanımız dolu. Bazı konularda sporcularımızla konuşup, hem onların ikna edilmesi lazım hem onların gönüllü olması lazım. Değer var elimizde, bu değeri korumamız lazım" dedi.

Kerem ve Marcao’nun durumu

Kerem Aktürkoğlu ve Marcao’nun takımın en değerli futbolcularından olduğunu belirten Erden Timur, "Onların kalmakla ilgili bir şeyi yoksa biz satışla ilgili düşünmüyoruz. Tek istediğimiz şu, Galatasaray’da oynamak için gözü parlamıyorsa, canı gitmiyorsa burası da Galatasaray. Oyuncunun da kendi hayalleri var. Avrupa’da oynamak ister. Kendi gelişimi için hayalleri var. Bunlar da Galatasaray’a değer katan şeyler. Hiçbir şey konuşulmadı. Oyuncularımızla devam etmek istiyoruz. Şunlar da konuşuluyor, 20 milyon falan... Keşke daha fazla olsa ama gerçekçi rakamlar da olması lazım. Böyle şeyler olursa beklentilerimiz çok yüksek olur" diye konuştu.

"Doğru kadroyu kurmak konusunda her şey yapılacak"

Transferleri kampa yetiştirmek konusunda ciddi çaba sarf ettiklerini vurgulayan Timur, "Galatasaray’ın çıkarına uygun yönetmek için, aksiyonu hızlı ama doğruyu tercih ederek yapmak gerekiyor. Her şey bir anda olmayacak. Doğru kadroyu kurmak konusunda her şey yapılacak. Bazısı geç olabilir, bazısı yetişebilir. Şu an yaşanılan sürecin doğal sonucu olacak" şeklinde konuştu.

Sponsorluk durumunun nasıl olacağının sorulması üzerine ise Erden Timur, "Takımın sponsoru yoktu. 1+1+1’di. Başka bir sponsorluk bulunamayınca devam etmiştim. Benim 3 yıllım dolduktan sonra yüzde 45 daha düşüğe sponsor bulundu. Sponsor bulunamayınca biz el sıkıştığımızda ne rakam dendiyse ona imza attım. Burada şahittir herkes, Burak başkan da burada. Rezzan Bey bu işi fikir olarak da sözleşme yapan da bu konuda ısrar eden kişi de oydu. 100 milyon Dolar’dı. 1.5 ay sonra imzalandı. Orada yine başka birileri bulunmaya çalışıldı, benim böyle istediğim olmadığı için. O zaman imzalandığında 70 küsür milyon Dolar olmuştur. Sponsorluk ile ilgili ben hemen bırakırım dedim. Zaten başkanıma da şunu dedim, ‘Ben tüm sponsorlukları bırakmak istiyorum’ dedim. Seçimde böyle şeyler söyledim. Başkandan bu konuda affımı istedim. ‘Ben yine aynı parayı vereyim’ dedim. Global sponsorluk isim altında tamamen bağış olan şeyler de yaptık. Herkesin tahmin ettiğinden çok rakamlar. Bazıları biliniyor, bazıları bilinmiyor. Emre Akbaba, Falcao biliniyor. Ben hiçbirinde açıklama yapmadım. Ben bırakayım Galatasaray 2 katı para kazansın. Ben de aynı parayı vereyim, bir de sponsor da versin Galatasaray da 2 katı para kazansın. Çünkü bu işler üzücü, kırıcı olabilir. Herkes Galatasaray’a bir şeyler veriyor ama geri alıyor o insanlar. Ben hiçbirini almadım. Bundan sonra sponsorluk yapmayarak anlamış olacak. Benim için karşılıksız bir şey. Bu işlerden feragat edip, yine aynı parayı verip devam edeceğim. Galatasaray için de daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar 12-13 milyon Dolarlık en az sadece bağış maksadıyla Galatasaray gayrimenkul verdim, hepsi de satıldı. Sadece geçen sene 100 milyon TL’ye yakın Galatasaray’a ödemeler yaptık. Geçmişteki şeyleri söylemeyeyim. Sponsorluk gitsin, ben sadece tarafsızca bir şey yapmaya çalışıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
banner282
banner299
20
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:30
Öğle 13:12
İkindi 17:10
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
version="1.0" standalone="yes"?> <