Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Limonla çocukluk çağı kanserlerine dikkat çektiler

Samsun’da bir hastanede düzenlenen etkinlikte limonla çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekildi ve “Erken teşhis, hayat kurtarır” mesajı verildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2022 13:35
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2022 15:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursahaber.com/
Limonla çocukluk çağı kanserlerine dikkat çektiler

Samsun’da bir hastanede düzenlenen etkinlikte limonla çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekildi ve “Erken teşhis, hayat kurtarır” mesajı verildi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi, Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla VM Çocuk bölümünde limonata standı kurdu. Hastanedeki Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık etkinliğine Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, VM Medical Park Samsun Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ve yöneticiler katıldı. Başkan Av. Cemil Deveci hastane yöneticileri ve misafirlerle sohbet etti; çocukluk çağı kanseri hakkında hekimlerden bilgi aldı. Misafirlere, doktor ve çalışanlara limonata ve sarı balon hediye edildi.

Erken teşhis ve ölümlere limon ve sarı balonlarla dikkat çektiler

15 yıl önce Amerika’da kansere yakalanan ve hayatını kaybeden Alex adlı bir çocuğun kanser araştırmaları ve kanser hastası çocuklar için sokakta açtığı limonata standı, Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalığı oluşturmada büyük bir harekete dönüşmüş, dünyaca ünlü Alex’in Limonata Standı Vakfı kurulmuştu. Farkındalık için bu harekete atıfta bulunan hastane limonata, sarı balon ve rakamlarla çocukluk çağı kanseri broşürleri dağıtarak erken teşhis ve ölümlere dikkat çekti.

“Toplumun geleceği olan çocuklarımız için erken teşhis hakkında bilinçlenmeliyiz”

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci etkinlikte yaptığı konuşmada, “Her yıl yüzlerce çocuk kanser nedeniyle hayata veda ediyor. Geleceğimiz olan çocuklarımız için bilinçlenmeli, erken teşhisin önemini idrak etmeliyiz. Bugün burada Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık etkinliğine katılmaktan onur duydum. Çocuklarımızın geleceği için erken teşhisin farkına varmalı, kontrollerimizi yaptırmalıyız. Neden limonata diye sorduğumda bu farkındalık etkinliğinin yüksek bilinç ve farkındalıklı anlamını bir kez daha kavradım. 1 yaşında kansere yakalanan ve 4 yaşında evinin arka bahçesinde çocuk kanseri araştırmalarına ve kanser hastası çocuklara katkı sağlamak amacıyla limonata satan Alex’in, evinin bahçesinde kurduğu küçücük bir stant çok ses getirmiş ve büyük bir kanser hareketine dönüşmüş. Alex, 2004 yılında hayatını kaybettiğinde kendi başına tam 1 milyon dolar bağış toplamış. Bu hareketin üzerine Alex’in Limonata Standı Vakfı’nı kurulmuş ve Alex aramızdan ayrılırken adını ‘Keşifleri ve Düşünceleriyle Dünya Tarihine Yön Veren 21 Çocuk’ listesine yazdırmış. Böyle bir farkındalık etkinliğine imza atan ve misafirlerine erken teşhisin öneminden bahseden VM Samsun ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

“Erken teşhis, hayat kurtarır”

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Hematoloji Kliniği’nden Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Davut Albayrak ise “Çocukluk çağı kanserleri erken teşhis ve yeni uygulanan tedavi seçenekleriyle çocuklarımızın hayat kalitesinin daha iyi noktalara gelmesinde umut verici. Aile ve sosyal çevrenin de bilinçli katkısıyla farkındalık kazanımının her gün artması çocuklarımızın sağlık nesillere ulaşmasında büyük önem taşıyor. Ailelerimiz sağlık kontrollerinin önemini idrak etmelidir. Toplumumuza çocukluk çağı kanserleri farkındalık ayı sayesinde sağlıklı bir gelecek inşa etmek için çıktığımız bu yolda bir farkındalık oluşturabildiysek ne mutlu bize. Erken teşhis, hayat kurtarır” şeklinde açıklamada bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.