Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kirazın faydaları saymakla bitmiyor!

Diyetisyen Betül Serttaş konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2024 17:20
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 17:20
Kaynak: ELİF ŞANLI ERTARMAN
Kirazın faydaları saymakla bitmiyor!


Tadı, görüntüsü, ağız sulandıran rengi ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi kiraz oldukça faydalı bir besin olup yapısındaki bileşenlerle de sağlığı koruyucu etkilere sahiptir.
Peki bu harika besinin faydaları nelerdir ?
Polifenol deposu kiraz yapısında bolca Beta Karoten ve C vitamini içerir. Bu özelliği ile kiraz antioksidan ve antiinflamatuvar etkiye sahiptir.Antioksidandan zengin beslenme, kronik hastalıklar riskini azaltır ve inflamasyonu engeller.
A Vitamini ve Potasyum başlıca olmak üzere birçok vitamin içeren kiraz, kas ağrılarının giderilmesinde ve bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir.
Kiraz vücuttan atılması gereken bir madde olan ürik asidin uzaklaştırılmasında da baş rolde oynar. Bu etkisiyle kiraz gut, böbrek taşı gibi hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.
Uykuya dalmakta zorlananlar için bir kiraz mucizesi daha… Kiraz, uyku hormonu olan Melatonin hormonunu uyararak vücudu rahatlatır ve uyku kalitesini artırır. 
Kiraz zayıflatır desem peki… Evet yanlış duymadınız. Yapısındaki lif oranının yüksek olması ve düşük glisemik indekse sahip olması sebebiyle kilo kontrolünde de rahatlıkla tüketebileceğiniz kiraz karın bölgesi yağlanmasının azalmasını sağlar.
 

Kaynak: ELİF ŞANLI ERTARMAN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.