banner304

banner193

banner246

banner254

ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş: 'Bursa merkezli, Türkiye kapsamlı' olma hedefimizi hayata geçirdik

ARSİYAD'ın iki dönemdir başkanlığını sürdüren Sayın Gürsel Durmuş ile ARSİYAD'ın çalışmaları ve hedefleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

ÖZEL HABER 01.02.2023, 11:47
ARSİYAD Başkanı Gürsel Durmuş: 'Bursa merkezli, Türkiye kapsamlı' olma hedefimizi hayata geçirdik

HABER: Çiğdem AKIN – Cevdet YILDIZ

Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ARSİYAD) 2003 yılında, ülkemizin sürdürülebilir kalkınma mücadelesinde etkin rol almak, bu mücadeleyi toplumun tüm katmanlarına yaymak amacıyla Bursa'da; Nazım Serhatlı, Bahadır Celal Manasoğlu, Burhan Yıldırım, Osman Koçak, Orhan Kalyoncu, Sevgi Demir’in öncülüğünde 40 kişi tarafından kurulan ilk yerel SİAD olma özelliğini taşıyor.

ARSİYAD'ın iki dönemdir başkanlığını sürdüren Sayın Gürsel Durmuş ile ARSİYAD'ın çalışmaları ve hedefleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sayın Başkan, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben, Artvin Şavşat doğumluyum. İktisat Fakültesi mezunuyum. 33 yıldır Bursa Kapalı Çarşı'da Ekonomi Döviz adlı aile şirketimizde, döviz ve kuyumculuk alanında faaliyet gösteriyoruz."Faset Pırlanta" adında kendimize ait markamız var. Bir Bursa markası. 1. sınıf atölyelerde ürünlerimizi yaptırarak markamızı geliştirmek için çalışıyor ve kuyumcularımıza markamıza ait satış noktaları da veriyoruz.

ARSİYAD'ın hedefleri ve yaptığı çalışmalar nelerdir?

ARSİYAD; Atatürk İlkeleri'ne, Cumhuriyet değerlerine bağlı, akıl ve bilim rehberliğinde, doğduğu ve yaşadığı yerler ile ülkesine değer katmak idealinde olan iş insanlarımızı aynı çatı altında buluşturmak amacıyla 2003 yılında kurulan ilk yerel SİAD’dır. Derneğimizin yerelden evrensele ve geçmişten geleceğe yolculuğu artan heyecanla devam ediyor.

Bizler, 20 yıla yakın bir süredir büyük bir özveri içinde birçok insanın yaşamına dokunan, topluma maddi ve manevi anlamda değer katan, ülkemizin ekonomisini geliştirmek ve marka değerini yukarı çıkarmak için özveriyle ve gönülden çaba gösteren, idealleriyle kendi alanında bir model olmaya çalışan birlikte çok güçlü bir aileyiz. Böyle bir ailenin içinde olmanın, bugüne ve geleceğe ışık tutmak adına çok anlamlı ve değerli bir yolculuk olduğuna yürekten inanıyorum. Tüzüğümüzde belirlenen amaçlarımızı gerçekleştirmek adına her biri titizlikle hazırlanmış etkinlik ve projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz.

İki dönemdir ARSİYAD'ın başkanlığını yapıyorsunuz. Yönetiminiz döneminde ARSİYAD ne gibi atılımlar gerçekleştirdi?

Yönetimimiz döneminde, ilkeli kurumsal yapımızı güçlendirdik. Sevgi ve hoşgörü kültürünü temel alıp, farklılıkları değer kabul ederek, her fikre ve yapıya eşit yakınlıkta durarak, kendi alanımızda örnek olmak için büyük bir özveri ve dayanışma ile çalışmalarımızı yürüttük. Bunlardan belli başlıları; üye tanıtım toplantıları, “Başarı Hikayeleri” paylaşımları, konusunda uzman kişilerin verdiği seminerler ve çeşitli konularda bilgi paylaşımları, “Ekonomi Buluşmaları” toplantıları, sosyal ve kültürel etkinlikler, toplumsal sorumluluk gereği yapılan yatırımlar...

Diğer taraftan; üyelerimizi daha geniş ve nitelikli kitlelerle buluşturup, derneğimize nitelikli yeni üyeler kazandırarak, daha güçlü bir ARSİYAD için tüm komisyon ve organlarımız çalışmalarını büyük bir heyecan ve coşkuyla sürdürüyor.

"BURSA MERKEZLİ, TÜRKİYE KAPSAMLI"

Bu toplumdan bir vesileyle değer elde eden herkesin aynı zamanda bu topluma borcu olduğuna inanıyoruz. Bu bilinçle aldığımız sorumluluğu yaptıklarımıza yeni ve daha güçlü organizasyonlar ekleyerek çalışmalarımızı güçlendirerek ileriye taşıyoruz. ARSİYAD, “Bursa merkezli Türkiye kapsamlı” olma hedefini bu dönemde hayata geçirerek iş insanlarımızın Türkiye’ye ve dünyaya açılan penceresi konumuna gelmeye başlamıştır. Önce Artvin’de, hemen akabinde İstanbul’da güçlü gruplar oluşturulmuş ve çalışmalar devam etmektedir. Ankara, Kocaeli ve İzmir’e yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

Hedeflerimiz arasında yer alan ARSİYAD Kültür Evi'ni ilk önce Bursa’ya inşa etmek; burada yapacağımız çalışmalarımızda Artvin’imize, Bursa’mıza ve ülkemize yeni değerler katmak için bütün gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz.

KOMİSYONLARIMIZ ÇOK İYİ ÇALIŞIYORLAR     

Üye İlişkileri Komisyonu, Eğitim Komisyonu, Kadın Kolları Komisyonu, Gençlik Komisyonu, Sektörel İş Geliştirme Komisyonu, Üye Edindirme Komisyonu, ve Kadın Okuma Kulübü adları ile bir çok grup ve komisyon çalışmalarımız var. ARSİYAD, bu komisyonlar vasıtasıyla da sürekli bir aktivite içerisinde.

Sadece Bursa'da değil; Artvin'de de çalışmalar yapıyoruz.En önemli çalışmalarımızdan biri de üye tanıtım toplantıları. Bu toplantılarda tecrübe paylaşımları yapıyor. Yılda bir Ekonomi Buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Her komisyonun kendi alanında özellikle sosyal sorumluluk açısından da birçok faaliyette bulunuyor. Bursa'da şu anda en aktif derneklerden biri olan ARSİYAD'ın 20. kuruluş yılını, Cumhuriyetimizin 100. yılında Mart 2023'de Podyum Davet'te düzenleyeceğimiz bir organizasyonla kutlayacağız. Bursa, Artvin, İstanbul, Ankara'dan hem iş dünyasının hem de protokolünün buluştuğu bu organizasyonda; Artvin kökenli iş insanlarına, bilim insanlarına, sanatçı ve sporculara bir çok kategoride ödüllerin verileceği bir ödül töreni gerçekleştireceğiz. Bunun ardından da bir konserle buluşma etkinliği yapacağız. Bu etkinlikler için çalışmalarımız ve hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.   

Sizce Artvin'in Bursa açısından önemi ve yeri nedir?

ARTVİNLİLER OLARAK BURSA'YA VE ÜLKEMİZE KATMA DEĞER KATIYORUZ   

Şu anda bizim üyelerimiz içerisinde holding sahipleri var. Bursa merkezli Türkiye kapsamlı bir yapılanma ARSİYAD. Bursa'da daha fazla ağırlıkta olan bir yapılanma. Bugün biz, 600-700 bin Artvinli'nin Bursa'da olduğunu biliyoruz. Çünkü birçoğunun sayımlarda ve resmi rakamlarda çıkmamasının nedeni artık Bursalı olmuş olduklarından dolayı. Bursa'da doğmuş, Bursa'da büyümüş. Aslen Artvinliler aslında Bursa'nın en önemli, en fazla yoğunlukta olan hemşehrileri diyebilirim.  Dediğim gibi yani holdinglerimiz var; sayıları yüzlerle ifade edilebilecek iş insanlarımız var. Birçoğu da doyduğu şehir Bursa'ya, doğduğu şehir Artvin'e değer katmak için uğraşıyor.  

ARSİYAD üyelerini; ciddi bir istihdam, ciddi bir üretim kapasitesi olan bir grup olarak söyleyebiliriz. ARSİYAD, Bursa merkezli bir kurum, büyük ağırlığı da Bursa'da olan bir yapılanma. Ancak bizim şu anda Artvin'de de 20 kişilik bir grubumuz var. İstanbul'da grubumuz var. Biz bu dönemde ARSİYAD olarak ulusal örgütlülüklerimizle birlikte Türkiye kapsamlı çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.         

ARTVİN'DE YATIRIMLARIMIZ VAR

ARSİYAD üyelerimiz Artvin'de bir otel yaptı. Artvin kent dinamikleriyle daima iş birliği içerisinde. Üyelerimiz, Bursa'da da ciddi anlamda Bursa'nın gelişimi; aynı zamanda da ülkenin gelişimine de katkı sunmak için bütün kentin dinamikleriyle çok yakın bir iş birliği içerisinde her iki kente de değer katmak için çaba sarf ediyorlar.    

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik tablo konusundaki görüşleriniz nelerdir?

Şu an için ekonomiyi bir seçim dönemi, bir de seçimden sonraki dönem olarak değerlendirmekte fayda var. Şimdilerde seçim dönemine kadar olan süreçte günübirlik politikaların uygulandığı bir süreçten geçiyoruz. Türkiye'deki ekonomik tabloya baktığımızdan dünyadan farklı bir tablo görüyoruz. Bu da tabi enflasyon noktasında ciddi yükselişleri beraberinde getirdi. Döviz noktasında dışarıdan girişleri kısıtladı.Şu anda bir seçim sürecinde uygulanan politikaları görmekteyiz.Yani seçime kadar biraz gevşek para politikası uygulanıyor. Ama bunun seçimden sonra bu şekilde sürmesi çok kolay değil. Seçimden sonra hangi iktidar gelirse gelsin kemer sıkma politikasına devam edileceğini tahmin ediyoruz.

                                                     

Yorumlar (1)
Murat okyay 2 ay önce
Edirne cok pahali bir sehir !... Ama gordum ki, Bursa ondan daha pahali bir sehir. Tamamen zengine hitap ediyor. Hayvanat bahcesinden, Uludaga kadar her yer tamamen , tamamen , tamamen, muzelerine varincaya kadar zengine hitap ediyor... Çok acimasiz... Bu sartlarda halkimiz sosyal ve kulturel gelisimini nasil gelistirebilirki ?... Her alani yabanci turistlere gore fiyat yonunden dizayn edilmis. Aci ama su anda gercek bu !... Bir hayvanat bahcesi Bursa karti olmayan bir 65 yas ustu kisiye normal vatandasa uygulanan fiyat tarifesi uygulaniyor. O halde kapi girisine neden 65 ustu indirimli levhasi asiyorsunuz ?... Uludag Teleferiginden alisveris merkezlerine kadar, bir cay fiyatina kadar, bir 30 cc.lik bira fiyatlarina, , , kayak araclarinin en ucuzuna kadar fiyat tarifelerinden sayin halkimiz haberdar mi acaba ?... Bunu Tum Bursalilarin dikkatine sunuyorum !... Bu hizmetlere halkin yuzde kaci ulasabilir ki ?... Fiyat vermiyecegim... Herkes kendisi sorgulasin ogrensin !... Keske gonlum arzu ederdi ki ,yillar once sizlerde kendi ilinizde kalsaydiniz da eger gelistirecekseniz orasini gelistirseydiniz ... Bence once kendi ulke halkiniza sehrinizi ucuzlatmayi deneyiniz derim. Sonra Yavanci Turist !... Ondan sonra da insan lar hayvanat bahcelerine, muzelere, spor araclarina paten de dahil pahali sporlar diye ulasamiyorlar ... Ne alakasi var... Sporun luksu, pahalisi olurmu ya ?... Niye hatayi kendimizde aramiyoruz ?. Lutfen kendimizi artik sorgulayalim !... Sizlere basarilar diliyorum. Saygilar !...
banner299
banner311
banner310
banner276
banner282
Namaz Vakti 20 Mart 2023
İmsak 05:37
Güneş 07:01
Öğle 13:16
İkindi 16:40
Akşam 19:22
Yatsı 20:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 25 43
7. Bodrumspor 25 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
<