banner304

banner193

banner246

Başkan Seçer: "Bu kente her yaptığımız iş evladiyelik"

Şehirde önemli hizmetleri ve projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Bizim bu kente her yaptığımız iş gerçekten çok ciddi, yani hani evladiyelik deriz ya, yaptığımız asfalttan, bina, merdivene, üst geçide kadar. Şimdi yeni sistem kavşağa geçtik, kanalize kavşaklar. 3. Çevre Yolu’nun tamamını da böyle yapacağız" dedi.

MERSİN 03.02.2023, 10:23
Başkan Seçer: "Bu kente her yaptığımız iş evladiyelik"

Şehirde önemli hizmetleri ve projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Bizim bu kente her yaptığımız iş gerçekten çok ciddi, yani hani evladiyelik deriz ya, yaptığımız asfalttan, bina, merdivene, üst geçide kadar. Şimdi yeni sistem kavşağa geçtik, kanalize kavşaklar. 3. Çevre Yolu’nun tamamını da böyle yapacağız" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in gelişimine katkı sağlamak ve kente daha kaliteli bir hizmet sunmak adına katılımcı anlayışla gerçekleştirdiği ’Sivil Toplum Buluşmalarına’ devam etti. Kongre ve Sergi Sarayında emek örgütleri olan sendikaların yönetici ve üyeleriyle bir araya gelen Başkan Seçer, sendikaların eğitim, sağlık, çevre, ulaşım, ekonomi gibi kent hakkındaki talep ve önerilerini dinleyip, sorularına yanıt verdi. Toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada kent dinamikleriyle iş birliği ve diyalog içinde olmanın önemine değinen Başkan Seçer, bu tür toplantıların kentin gelişimine büyük katkı sunduğunu vurguladı.

"Görev yaptığım sürece bu toplantıları sürdüreceğim"

Gerçekleştirilen sivil toplum buluşmalarının dördüncü serisinin ikinci toplantısında sendika temsilcileriyle bir araya geldiklerini belirten Başkan Seçer "Dördüncü serinin ilk toplantısını meslek odalarıyla yaptık. Esnaflar, kadınlar, sosyal sorumluluk vakıfları, yöre dernekleri ile devam edeceğiz. Bugün sendikalarla beraberiz. Bundan fayda sağladığımız için bu toplantıları rutin hale getirdik. Belirli aralıklarla Mersin’de yaşayan bütün kesimlerin, sosyoekonomik grupların, kültürel grupların, sosyal sorumluluk anlayışıyla çalışan derneklerin, kentle ilgili fikirleri, sorunlara ilişkin yansıttıkları bize gerçekten çok önemli yarar sağlıyor. Onların önerileriyle, telkinleriyle yol haritamızı belirliyoruz ve yaklaşık olarak 4 yıllık yönetim içerisinde de bu toplantılardan çok net, çok kayda değer yarar sağladığımı söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

"İdeolojik görüş şurada dursun, konuşacağımız Mersin"

Bu topluluğun siyasal anlamda da her kesimi yansıtan bir topluluk olduğunu ve buluşmalara herkesi davet ettiklerini söyleyen Seçer, "İdeolojik görüş şurada dursun, konuşacağımız Mersin. Mersin’in emek sınıfı, talepleri, beklentileri bunlar olduğu için bir arada toplantı yapmanın daha uygun olduğunu düşündük. Toplumumuzu da aslında genel anlamda buna hazırlamamız gerektiğini düşünüyorum. Daha doğrusu hazırlamaktan öte bunu hatırlatmak gerek. Yani ne oldu bize de bu kadar çok ayrıştık, ideolojik olarak kamplaştık? Siyasetçilerin siyasal söylemlerinden etkilendik. Oysa biz aynı amaca hizmet ediyoruz. Emek sınıfına hizmet ediyoruz. Yani sen sağ sendika, ben sol sendika, öbürü milliyetçi sendika bunların ayırımı da gerçekten 21. yüzyıl dünyasında entelektüel, birikimli insanlara yakışmayacak düşünce şekli. Entelektüel, iyi yetişmiş, eğitimli insan ‘Ben dünya insanıyım’ der. Tabi ki dinine, milliyetine, kültürüne, hüviyetine saygı gösterilmesini ister ama bunu isterken karşı tarafa da bunu kendisi uygular. Benim düşüncem ve hayattaki anlayışım bu. Onun için önce kendi kentimizde bir siyasetçi olarak bunu sağlamanın gayretini, mücadelesini verdiğimi de bilmenizi istiyorum. Kavgadan, siyasi kutuplaşmalardan ve gerginliklerden Türkiye’de en fazla rahatsız olan siyasetçilerin başında geldiğimi de sizlere aktarmak istiyorum" şeklinde konuştu.

"Muazzam bir yerleşke yaptık"

Konuşmasına geçtiğimiz hafta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile açılışı yapılan Toplu Taşıma Yerleşkesi hakkında katılımcılara bilgi vererek devam eden Seçer, "Toplu taşıma filomuzu yeniledik. En son 41 otobüsü teslim aldık. Muazzam bir yerleşke yaptık. Bakın o gün bahsettiğim 272 otobüs ve Toplu Taşıma Yerleşkesi’nin bize maliyeti güncel rakamlarla 1 milyar 148 milyon TL. Vallahi ticaret yapan bir adam olsam ihya olmuştum. Otobüsleri o kadar uygun şartlarda aldık ki, çok uygun. Hani ‘bedava’ derler ya, hem uzun vadeli hem hibe kredileri buldum Avrupa’dan. Bunlar doğalgazlı. Bir kere çok iyi bir toplu taşıma filomuz var. Biz geldiğimizde araçların yaş ortalaması 17.9’du, 2.9’a düşürdük. Böyle bir toplu taşıma ağımız var. Yeterli otobüsümüz var. Hiçbir sorunumuz yok. Hatta demode olmuşların bir kısmını belediyelere, kurumlara bağış yapıyoruz" diye konuştu.

"Kent müfettişi Alo 185 ve Teksindir"

Seçer, Teksin uygulamasının çok önemli olduğunu, oradaki tüm talep, istek ve şikayetlerin kendisine rapor olarak sunulduğunu belirterek, "Alo 185 Teksin’deki çalışan mesai arkadaşımız aynı zamanda başkan yardımcısı. Neticede şikayetleri alıyor ve objektif bir şekilde değerlendiriyor, amirine gönderiyor. Asıl kent müfettişi Alo 185 ve Teksin’dir" dedi.

"Bu kentte memnuniyeti 11 bin kişi ile sağlıyoruz"

Başkan Seçer, 11 bin personel ile kent için çalıştıklarını ifade ederek, "Toplam 11 bin kişiyle biz bu memnuniyeti sağlıyoruz. Bu insanların emeğinin ürünü. Tabii ki burada sevk ve idare önemli ama bu insanlar hem beyin gücünü kullanıyor hem kol gücünü kullanıyor, bedeniyle çalışıyor. Bunlar çok önemli. Sendika gelecek, oturacak bizle çatır çatır pazarlık edecek, hakkını alacak. Biz hakkını vereceğiz ama biz de çatır çatır kamuya hizmet bekleriz. Bunlar siyasi makamlar diye hep istismar edilmiş. Emin olun ben buna müsaade edemem. Zaten ben halkçı başkansam aslında halkın adına ben diyorum ki elemanıma ‘İşini düzgün yap.’ Halkçılık böyle olur. Öyle lafta olmaz. Sen hizmetini yapacaksın o zaman helal ekmek kazanıyorsun, herkes sana saygı duyar. Biz beraber yapıyoruz. Ne emeği sömürelim, ne farklı bir anlayışla siyaseti bize sopa olarak gösterenlere halkın kaynaklarını sömürttüremeyiz. Herkes işini yapacak" diye konuştu.

"Bu kente her yaptığımız iş evladiyelik"

Üst geçitler konusuna da değinen Başkan Seçer, 2. Çevre Yolu’nun transit yol olduğunu belirterek şunları söyledi: "5 yılda bir master planları yapılır. Biz şu anda yaptırıyoruz, yapılıyor, bitmek üzere. Bizden önceki yapılan master planında 2. Çevre Yolu transit yol. Şimdi Hal Katlı Kavşağı’na başlayacağız. Vatan Caddesi’ne kadar transit. Orası 15 kilometre civarında. Şu anda 6 kilometre kesintisiz gidebiliyoruz zaten. Biz belli yerlerde düzenleme yapıp, katlı kavşağı yaparız. Diğerlerini kapatırız. Ama katlı kavşak yaptığımız yerlerde de mutlaka merdiven koyuyoruz. Öyle böyle değil. Şimdi onların maliyeti 20 milyon TL. Düz merdivenler değil onlar. Dünyada ondan daha moderni, daha güvenlisi yok. Ben size söylüyorum. Bizim bu kente her yaptığımız iş gerçekten çok ciddi, yani hani evladiyelik deriz ya, yaptığımız asfalttan, bina, merdivene, üst geçide kadar. Şimdi yeni sistem kavşağa geçtik, kanalize kavşaklar. 3. Çevre Yolu’nun tamamını da böyle yapacağız."

"Kültür Parkın tamamını plaj yapacağız"

Kültür Parkın tamamını plaj yapacaklarını kaydeden Başkan Seçer, "Çok güzel bir çalışma yaptırdık ODTÜ’ye. Sahil benim değil, Çevre Bakanlığı’nın iznini bekliyorum. İki seneyi aştı. Ben gelir gelmez bunları yaptım. Bakın Hilton ile İdman Yurdu Meydanı arası rezalettir. Oralar belediyelerin. Kanun açık. İnatlaşma oldu, geriden gelen davalar var Belediye ile bakanlık arasında. Benim dönemimde değil, şimdiki Bakan döneminde de değil, tahsis veremiyorlar. Oraya gidip bir şey yapamıyorum. Geçen Meclis’te gündeme taşıdım. 2. okuma salonunu oraya yapacağım. Çocuklar çok rağbet etti sahil olduğu için" dedi. Trafik sorunu olduğunu ancak bu konuda çok da mesafe aldıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, "4. Çevre Yolu’nu açtık. Yeni bulvarlar açıyoruz şimdi. Yedi Kardeşler, Vatan Caddesi, 3., 4. Çevre Yolu’nun 18 uygulaması devam ediyor. Vatan Caddesi’ne bağlayacağız. Yeni bulvardır. Hal Katlı Kavşağı, Saya Katlı Kavşağı başlıyor. Bu trafiğin seri akma açısından önemlidir. 3. Çevre Yolu yenilendi. Hem genişledi hem gayet güzel oldu" diyerek, teknik olarak uygun olan caddelere bisiklet yolu yaptıklarını söyledi.

"Ulaşımda yüzde 76 sübvanse yapıyorum"

Ulaşım ücretleri ile alakalı da değerlendirme yapan Başkan Seçer, "Şu anda otobüs ücretlerini siz pahalı buluyorsunuz ama zararımı söyleyeyim. Makul olan kabul; bu standarttır; toplu taşımada belediyeler her 100 TL masrafının 50 TL’sini toplar. Şu anda ben 100 TL masrafımın 24 lirasını topluyorum. Yüzde 76 sübvanse yapıyorum. Ben bunu yapıyorum. Bakın öğrenci 1 TL. dolaylı olarak velilerin cebine gidiyor. Farkında değil. Gelsin abonman kartı alsın Mersin’in her yerinde mesafe farkı olmaksızın 1 TL yaptık. Yoksa ben de isterim. O zaman anlamı kalmaz. O zaman toplu taşımayı fesh etmek lazım. Ya da devlet ‘ben bunu üstleniyorum’ diyecek" dedi.

"Kesinlikle çok güzel bir ekmek fabrikası yapacağım"

Halk Ekmek konusunda yöneltilen bir soruyu cevaplandıran Başkan Seçer konu hakkında şunları söyledi: "Hareket alanım yok. Şu anda tam kapasite çalışıyoruz. 45 bin somun, 2 bin 600 çeşit ekmek, roll ekmek 29 bin, toplam 76 bin 600 ekmek çıkartıyor. Şimdi 24 saat esasına giriyorlar. Biraz daha üzerine koyacak. 43 büfemiz var, bunlar genelde görece geliri düşük insanların alacağı yerlerde. Bizde 2.5 TL şu anda, Türkiye’nin en ucuz ekmeği. Çok yakın zamana kadar 1.5 TL’ydi. Dikkat ederseniz 5 TL oldu ekmek. Arazi sorunumuz var, belediyemizin arazisi yok. Yeni projeyi hazırlattım, Allah nasip eder, yani aday olurum, kazanırım, Belediye Başkanlığım bir dönem daha devam eder, bir sıkıntı olmazsa, kesinlikle çok güzel bir ekmek fabrikası yapacağım. Ekmek fabrikası zarar da etmeyecek. Öyle bir tasarladık ki ekmek üretecek, oradan zarar edecek ama türev ürünler üretecek, ondan kar edecek. Yani yoksul, gariban adama ucuza ekmek vereceksin. Ama adam diyet yapıyor, diyet ekmeği ver, tam buğdaylı ver ve oradan da para kazan."

Yorumlar (0)
banner311
banner310
banner276
banner282
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:13
İkindi 16:46
Akşam 19:34
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 26 44
6. Başakşehir 25 44
7. Kayserispor 26 41
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 25 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Göztepe 28 44
9. Manisa FK 27 42
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Altınordu 28 26
15. Erzurumspor 27 25
16. Adanaspor 28 25
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 29 17
19. Yeni Malatyaspor 29 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 28 64
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 27 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 27 35
10. Girona 27 34
11. Celta Vigo 26 34
12. Mallorca 27 33
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 27 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
<