banner298

banner193

banner246

banner254

07.03.2020, 00:00

İdlib ne anlama geliyor?

28 Şubat'ta İdlib'de gerçekleşen saldırı sonucu 34 askerimizin şehid edilmesi sonrası Rusya ile olan ilişkilerimizin geleceği ve Rusya'nın Suriye'de ne amaçladığı ve İdlib'te ne olduğu konusu ülkenin ana gündemi oldu. Bu sorulara cevap aramadan önce Suriye'de yaşanan olayları ve Rusya'nın bu olaylardaki rolünü incelemek faydalı olacaktır. Rusya ile Suriye ilişkileri Hafız Esad (baba Esad) dönemine kadar uzamaktadır. Suriye İç Savaşı'nın başından beri de Esad rejimini destekliyordu Rusya. Bunu elbette insani nedenlerden yapmadı.  Baas rejimi Sovyetler Birliği döneminden beri Rusya'nın en büyük silah tedarikçilerinden biridir. Üstelik Rusların kendi açıklamalarına göre, 10 senedir süren savaş boyunca 200 yeni silahın denendiği yani rahatça savaş suçları işlenebilen bir alandır Suriye. Elbette sivillerin üzerinde denenmiştir bu silahların çoğu. Yine Sovyetler döneminden beri var olan Tartus'taki deniz üssü, Rusya'nın Akdeniz'deki  tek üssü konumundadır. Rejim yıkılırsa bu üssü ve Suriye üzerindeki etkinliğini kaybetmekten endişe eden Rusya, Esad rejimine verdiği desteği 2015 yılından itibaren sahada doğrudan yer alarak daha da güçlendirdi. Rusya ve İran güçlerinin desteğiyle, yıkılmak üzere olan rejim tekrar güç kazandı. Ama bu gücü sadece kendi halkına karşı kazandı(!). Golan Tepeleri'ni açıkça gaspeden İsrail'e ya da ABD tarafından Suriye'nin %40'ı kendilerine ayrılan PYD/YPG'ye karşı hiç bir girişimi olmadığını biliyoruz.

Arap baharı adıyla meşhur olan olaylar sonucunda Mart 2011 senesinde Suriye'de de  başlayan hareketlerde ABD, Fransa ve İngiltere'nin başını çektiği batılı güçler muhalif cepheyi Suriye halkının temsilcisi olarak kabul edip Cenevre görüşmelerinde desteklemişlerdi. Türkiye de batı bloğu ile birlikte muhalifleri destekleyen grup içinde yer almış, hatta muhalif örgütlenmenin merkezi konumunda olmuştu. 2015 yıllarına gelindiğinde Suriye'nin yarısından çoğu muhaliflerin kontrolündeydi. Peki ne oldu da süreç bu tarihten sonra birden bire değişti? 2011 senesinde bin Ladin'in öldürülmesiyle başlayan süreçte el-Kaide bölünmüş ve pek çok örgüt ortaya çıkmıştı. Her ne kadar el-Kaide'den çıkan örgütlerden biri olarak tanımlansa da gelişen süreç içerisinde tümüyle ABD kontrolünde olduğu ortaya çıkan DEAŞ (eski ismiyle IŞID) terör eylemlerini ilk olarak Irak'ta başlattıktan sonra, özellikle 2013 senesinden itibaren Suriye'nin kuzeyinde oldukça etkin olmaya başladı. DEAŞ'in sahneye çıkmasıyla birlikte Suriye'de aktörler de değişmeye başladı. Türkiye'nin Ağustos 2016 senesinde 15 Temmuz'dan hemen sonra başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı ile tüm direnci kırılan DAEŞ'in, bu tarihten sonra bölgeden neredeyse buhar olması ama aslında ABD tarafından ilerde kullanılmak üzere farklı yerlere taşımasından anlaşıldı ki, bu terör örgütü sahada asıl olarak PYD/YPG'ye alan açmak için kullanılmıştır. PKK uzantısı PYD/YPG, özellikle ayn el Arab yani nam-ı diğer Kobani olaylarıyla birlikte dünya basınında DAEŞ'le mücadele eder gibi gösterilerek, ABD destekli terörist bir grup oldukları perdelenmeye çalışıldı. Bunda da kısmen başarılı oldular. Türkiye'nin bütün itirazlarına rağmen, hala özellikle Batı tarafından DAEŞ'e karşı mücadelede bir aktör olarak gösteriliyor ve ilerde kurumsal bir yapıya kavuşması ve toprak sahibi olabilmesi için çalışılıyor.

Bu çok aktörlü denklemde Rusya'nın sahada aktif olarak yer almaya başlaması PYD/YPG'nin de aktif olarak yer aldığı 2015 senesine denk geliyor. Her ikisi de önce terörle mücadele kisvesi ile aynı zamanlarda aktifleştiler. Ama Rusya rejim güçleri ile birlikte savaş suçu sayılacak insani trajedilerin altına imzasını attı. Hastane, okul, fırın, pazar yeri vb. bombalamaları gerçekleşti. PYD/YPG ise kendisi terör örgütü olmasının dışında, demografik yapının değiştirilmesi, çocuk yaşta sivillerin zorla silah altına alınması, sivillerin katledilmesi (Rakka örneği) vb. suçları bolca işledi. O zaman kadar Batı tarafından desteklenerek Suriye'nin büyük kısmını kontrol altına alan muhalifler yani ÖSO, tüm desteğin bir anda çekilmesi sonucunda Rusya destekli yoğun bombardımanlar ve İran kökenli milislerin karadan yürüttükleri saldırılar sonucu hızla alan kaybetmeye başladı. Bununla birlikte ABD destekli PYD/YPG'de DAEŞ ile mücadele adı altında alan kazanmaya başladı. Aslında yaşanmakta olan güney sınırlarımıza dayanmış ve ülkemize yönelik terör faaliyetleri yürüten DAEŞ'in uyguladığı terör nedeniyle yerleşik halkı göçe zorlanmış ve insansızlaştırılmış alanların, el çabukluğu ile PYD/YPG'ye devredilmesinden başka bir şey değildi. Zira DAEŞ, TSK tarafından düzenlenen operasyonda gösterdiği direncin zerresini göstermeden bu alanları neredeyse terk edip çekildi. Muhalif yapının yok edilmesi ile de Türkiye'nin Suriye'de ilerde kurulacak yeni yapılanmada etkili olmasının önü kesilmeye çalışıldı. İlk el değiştirmeler yaşanırken biz müdahil olamadık çünkü o sıralarda içerde 793 şehit verdiğimiz Hendek operasyonları ile uğraşıyorduk. 2015 senesinde başlayan Hendek operasyonları biter bitmez bu sefer de 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Bu sıkıntılı süreç boyunca güney sınırlarımız tümüyle PYD/YPG eline geçeceğinin farkında olan Türkiye, daha darbe girişiminin şokunu atamadan hemen Fırat Kalkanı operasyonu ile sürece müdahil oldu.

Fırat Kalkanı ve Zeytindalı harekatları ile Suriye'de kurulacak ve temel olarak Türkiye'yi tehdit etme işlevi görecek terör yapılanmalarına izin vermeyeceğini açıkca belli etmesinin ardından, sürdürülen diplomatik ilişkilerin sonucunda ABD'yi dışarda tutan gelişmeler yaşandı. Mayıs 2017'de başlayan Astana süreci ile Rusya-İran ve Türkiye arasında diplomatik ilişkiler kurulmaya çalışılmış ve İdlib'in de yer aldığı çatışmasızlık bölgeleri belirlenmişti. Bu bölgeler muhalif güçlerin ve sivil halkın bir arada bulunduğu ve henüz rejimin eline geçmeyen ama sürekli olarak bombalandığı için sivil kayıplarının yaşandığı bölgelerdi. Fakat rejim yani Rusya ve İran bu anlaşmaya sadık kalmadılar ve süreç içinde bu bölgelerdeki siviller ve muhalif güçler İdlib'e taşındılar. Türkiye bunun üzerine İran'ı devre dışı bırakarak Rusya ile Eylül 2018'de Soçi sürecini başlattı. Bu anlaşma ile İdlib bölgesi, Suriye'nin çeşitli bölgelerinden gelerek burada sıkışmış durumdaki yaklaşık 3 milyon sivilin zarar görmemesi için gerilimi azaltma bölgesi olarak tanımlandı ve süreç içinde M4, M5 karayollarının açılması ve Türkiye ile Rusya'nın gözetiminde düzenin sağlanması amaçlanıyordu. Karayollarının işletilmesinde pek sorun yaşanmadı ama rejim diğer çatışmasızlık alanlarında olduğu gibi İdlib'de de çoğunluğu sunnilerden oluşan ve rejimin katliamlarına, işkencelerine maruz kalmamak için Türkiye sınırına yakın bölgede hayata tutunmaya çalışan sivil halkın varlığına tahammül edemedi. İçlerinde var olan ve sayıları hakkında kesin bir rakam söylenmese de yaklaşık 50-60 bin civarındaki "terörist" olarak tanımlanan yabancı savaşcıları bahane ederek sürekli saldırılarına devam etti. Amaçları çok belli. İdlib bölgesini de işgal etmek ve insanları ya öldürerek ya da göçe zorlayarak İdlib'i insandan arındırmak. 

Sadece bu kadarla da kalmayacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok. İnsandan arındırılmış bu bölge de diğer sınır boylarında yapıldığı gibi PYD/YPG, İran destekli milisler ve Şebbiha tarafından bir terör yuvasına dönüştürülerek, Hatay üzerinden sürekli olarak Türkiye'ye yönelik tacizler başlayacaktır. Ayrıca  Afrin, Cerablus, El-Bab hattının ve Barış Pınarı bölgesinin taciz edilmesiyle devam edecektir. Topraklarımızdan uzak tutmaya çalıştığımız terör yeniden boy gösterecek ve 15 Temmuz'dan beri yaşamadığımız terör olayları yeniden başlayacaktır. Bu kadar açık bir gerçek önümüzde dururken, Türkiye'nin terörle mücadele başarılarının tümünü tersine çevirecek bir adımın atılması ve İdlib'te yaşanan saldırılar nedeniyle geri çekilmeyi düşünmek hata olur. Şehitlerimiz hepimizin canını yakıyor. 40 sene boyunca süren PKK terörünün aldığı 40 bin canımız, Hendek olaylarındaki 793 şehidimiz, 15 Temmuz'daki 248 şehidimiz, Fırat Kalkanı'ndaki 72 şehidimiz, Zeytindalı'ndaki  52 şehidimiz, Barış Pınarı'ndaki 5 şehidimiz gibi. Onlar nasıl ülkemizin güvenliği için teröre karşı can verdilerse, bundan sonra da vatan için şehitler verebiliriz. Çünkü henüz terör sorununu çözebilmiş değiliz. Üstelik kısa vadede ve kolay yoldan çözülecek gibi de değil. Önemli olan şehitlerimizin ne için can verdiklerini iyi bilmek ve o değeri koruyabilmek için her birimizin yapması gerekeni yapmasıdır. Bunun için yapmamız gereken en önemli iş, terörle mücadeleye bu sorun tehdit olmaktan çıkana kadar her açıdan ama özellikle diploması ve medya aracılığıyla mücadeleye devam edebilmek ve şehitler uğruna elde ettiğimiz kazanımlarımızdan vazgeçmemektir. Ülke içinde yıkıcı muhalefetten kaçınmak ve sosyal medya aracılığıyla sürdürülen psikolojik harp yöntemlerine karşı uyanık olmaktır. Birbirine destek olan, birlik içinde davranabilen bir millet olmamızdır. Asıl bunu yapamadığımız zaman onların hatırasına ve verilen bunca emeğe karşı saygısızlık etmiş oluruz.

Yorumlar (0)
banner276
banner299
11
kapalı
banner282
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak 06:36
Güneş 08:06
Öğle 13:01
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8
version="1.0" standalone="yes"?> <