Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MİT'ten nokta operasyon: Sözde Suriye sorumlusu etkisiz

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin kadın yapılanması sözde sorumlularından "Rihan Amude" kod adlı Liman Suwyeş’i Kamışlı’da gerçekleştirdiği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 11:21
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 11:25
Kaynak: İHA
MİT'ten nokta operasyon: Sözde Suriye sorumlusu etkisiz

MİT, terör örgütü YPG’nin kadın yapılanması sözde sorumlularından "Rihan Amude" kod adlı Liman Suwyeş’i Kamışlı’da gerçekleştirdiği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, terör örgütü PKK/PAJK sözde meclis üyesi ve PAJK Suriye sözde sorumlularından olan Liman Suweyş, Suriye’de örgüt adına toplumsal alan ve örgütlenme faaliyetlerini yönetiyordu.

Türkiye’ye sınır olan Kamışlı bölgesinde Kandil’den gelen talimatları kadın örgüt mensuplarına aktaran ve örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda Türkiye’ye yönelik eylemsel faaliyetleri organize eden Suweyş, Türkiye’ye yönelik faaliyetleri sebebi ile MİT’in hedef listesindeydi. Suweyş’in etkisiz hale getirilmesi için saha ajanlarına talimat verildi. Kamışlı’da bulunduğu belirlenen terörist Suweyş, anlık takibe alındı. Uygun zamanda MİT’in gerçekleştirdiği nokta operasyonla Suweyş etkisiz hale getirildi.

Aslen Suriye Amudeli olan ve "Rihan Amude" ile "Reyhan" kod adlarını kullanan Liman Suweyş, 2010’da örgütün kırsal kadrolarına katıldı. Örgütün en üst düzey kadın örgüt mensupları ile birlikte eğitim aldı. 2020 yılında PKK/YPG’nin Irak Süleymaniye yapılanmasında sorumlu olarak faaliyet yürüttü. Irak’ın ardından Suriye’ye geçiş yapan Liman Suweyş, kadın örgüt mensuplarının sözde sorumluluğunu yaptı. 2022 yılında ise yeniden PKK/YPG’nin Suriye’deki kadın yapılanması KONGRA-STAR’ın Irak Süleymaniye’deki sözde sorumlusu oldu. Suweyş, son olarak PAJK'ın Suriye sözde sorumlusu olarak faaliyet yürütüyordu.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.