Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Almanya ve Türkiye arası ikinci köprü kuruldu

Yaşar Üniversitesi ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği işbirliğinde, Almanya’nın çeşitli kentlerindeki liselerinde eğitim gören başarılı öğrencilerinin ağırlandığı eğitim gezisinin bu yıl da ikincisi düzenlendi.Yaşar Üniversitesi...

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2016 09:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2016 09:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursahaber.com/
Yaşar Üniversitesi ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği işbirliğinde, Almanya’nın çeşitli kentlerindeki liselerinde eğitim gören başarılı öğrencilerinin ağırlandığı eğitim gezisinin bu yıl da ikincisi düzenlendi.
Yaşar Üniversitesi ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği önemli bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda, Almanya’nın çeşitli kentlerindeki liselerinde eğitim gören başarılı 16 başarılı öğrenci, Türkiye’ye gelerek Yaşar Üniversitesi’ni ziyaret etti. İzmir’i ve Yaşar Üniversitesi’ni tanıyan Berlin, Hamburg, Sturttgat, Düsseldorf ve Frankfurt gibi kentlerde okuyan öğrenciler, bir hafta süren eğitim kampında gördükleri örnek derslerle Türkiye’deki üniversite eğitimi hakkında da bilgi sahibi oldu.
Birbirleriyle yakın dostluklar kuran öğrencilerden birçoğu yükseköğrenim tercihini Yaşar Üniversitesi’nden yana kullanacağını ifade ederek, yaşanan sıcak ilişkiler dikkat çekti.
Eğitim gezisinin sonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, “Geçtiğimiz 15 Temmuz sonrası yaşanan olayları duymuşsunuzdur. Ülkemiz zor zamanlardan geçti. Bu gibi olaylar birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini hepimize gösterdi. Siyasal görüşümüz, sosyal ve ekonomik durumumuz ne olursa olsun bu vatanın bizim olduğunu bir daha hatırladık. Belki sizler bu ülkede dünyaya gelmediniz ama anne ve babalarınız vasıtayla ülkenizle olan kültürel ve sosyal bağlarınız devam etmesi çok önemli” dedi.
"Mutlu bir deneyim geçirmenizi istedik"
Türkiye’nin tanıtımı yapmanın onur verici olduğu söyleyen Dinçer, “Biz hiçbir zaman bu programı sadece Yaşar Üniversitesi tanımanız için yapmadık. Türkiye’de kökleri olan sizlerin Türkiye’ye tekrar gelip mutlu bir deneyim geçirmenizi istedik. Aynı zamanda burada eğitim almanızın tabii ki birçok faydası olacak. Türkiye’de gerek akademisyenleri gerekse teknik imkanlarıyla yüksek öğretim ciddi bir kaliteyi yakaladı. Bu yüzden burada eğitim kariyerini seçtiğinizde ciddi bir donanıma sahip bireyler olarak mezun olacaksınız. Ama eğitiminizi nerede sürdürürseniz sürdürün çok başarılı bir kariyerinizin olmasını diliyorum. Tabii mutlu olduğunuz bölümleri seçerek bulunduğunuz topluma ve kültüre hizmet etmenizi temenni ediyorum” diye konuştu.
Almanya’dan transfer
Türk öğrencilerle birlikte okuyan, babası Cezayir ve annesi ise Alman asıllı olan Aısha Kadıdja Brık, “Yaşar Üniversitesi ile Almanya’da bir eğitim fuarında tanıştım. Türk kültürünü ve dilini tanımayı çok istiyordum. Bu yüzden bu eğitime katılmaya karar verdim. Eğitim esnasında buradaki ortamı görüp hocalarla tanışınca, akademisyen kadrosunu ve imkanlarını görünce tercihimi Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler’den yana kullanmak istedim ve kaydımı yaptırdım. Çok mutluyum” diye konuştu.
Almanya’nın Köln şehrinde gelen Berk Karota ise örnek dersler aldıklarını söyledi. Karota, “Almanya’nın diğer şehirlerinden gelen arkadaşlarımızla birlikte unutulmaz bir hafta geçirdik. Bu bir hafta içinde, İzmir’i ve çevresini tanıma imkanı bulurken aynı zamanda örnek dersler de aldık. Bu dersler bölüm seçmemizde mutlaka yardımcı olacaktır” dedi.
Öğrenciler, daha sonra eğitimlerin ardından kentin tarihi ve turistik mekanlarını tanıma fırsatı oldu. Öğrenciler, İzmir’in bir çok noktasına hayran kaldı.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.