Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AK Parti Sözcüsü Çelik: “BM Genel Kurulu'nun Filistin kararı sevindirici bir gelişme”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda (BMGK) tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısının BM Genel Kurulu’nda ezici bir çoğunluk ile kabul edilmesi sevindirici bir gelişmedir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 18:31
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 18:31
Kaynak: İHA
AK Parti Sözcüsü Çelik: “BM Genel Kurulu'nun Filistin kararı sevindirici bir gelişme”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, BM Genel Kurulu'nun Filistin kararına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Filistin'in BM üyeliğinin BMGK'de tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısının BM Genel Kurulu’nda ezici bir çoğunluk ile kabul edilmesi sevindirici bir gelişme olduğuna dikkati çeken Çelik, şu ifadeleri kullandı:
“İsrail'in BM Büyükelçisinin, Filistin kararı sonrası kürsüde kağıt öğütücü makinesiyle BM Anlaşması'nı parçalaması İsrail’in uluslararası hukuku tanımadığını bir kere daha göstermiştir. Uluslararası toplumun BM Genel Kurulu’nda Filistin halkına ve iki devletli çözüme güçlü bir şekilde destek vermesi, Ortadoğu ve dünya barışına dair uluslararası bir mutabakatı ortaya koymaktadır. Dünya milletleri BM Genel Kurulu’nda İsrail'i mahkum ederken, buna karşı çıkanlar kurallara dayalı uluslararası düzenin karşısında konumlanarak siyasi tarihlerine kara leke olarak geçecek tarihi bir hata yapmıştır.”
Uluslararası toplumun, gelinen noktada Netanyahu hükümetinin Filistinlilere yönelik barbarca saldırganlığını sona erdirmeye dönük daha somut ve ileri adımlar atması gerektiğini belirten Çelik, "Filistin Devletinin tanınması yönünde BMGK’ya baskı yapmalıdır. Cumhurbaşkanımızın en net şekilde vurguladığı gibi haklı davasında Filistin halkının yanında yer almaya ve barbarlığı durdurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.