banner298

banner193

banner246

banner254

TSPB: "Sermaye piyasalarının geleceği yazılıyor, doğru adımlar atmalıyız"

TSPB BAŞKANI DR. ALP KELER, CFA SON BEŞ AYLIK SÜREÇTE HİSSE SENEDİ PİYASASINA 313 BİN YENİ YERLİ YATIRIMCININ KATILIMIYLA AKTİF BİREYSEL YATIRIMCI SAYISININ BORSA TARİHİNİN EN YÜKSEĞİ OLAN 790 BİNE ULAŞTIĞINI; SON 12 AYDA YATIRIM FONLARININ YÜZDE 88, BİREYSEL EMEKLİLİK FONLARININ İSE YÜZDE 41 ARTMASIYLA KURUMSAL YATIRIMCI PORTFÖY BÜYÜKLÜĞÜNÜN 369 MİLYAR TL’YE ÇIKTIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

EKONOMİ 30.06.2020, 15:01
TSPB: "Sermaye piyasalarının geleceği yazılıyor, doğru adımlar atmalıyız"

TSPB Başkanı Dr. Alp Keler, CFA son beş aylık süreçte hisse senedi piyasasına 313 bin yeni yerli yatırımcının katılımıyla aktif bireysel yatırımcı sayısının Borsa tarihinin en yükseği olan 790 bine ulaştığını; son 12 ayda yatırım fonlarının yüzde 88, bireysel emeklilik fonlarının ise yüzde 41 artmasıyla kurumsal yatırımcı portföy büyüklüğünün 369 milyar TL’ye çıktığına dikkat çekti.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı (TSPB) Dr. Alp Keler; CFA, sermaye piyasalarına 2019 yılı mayıs sonundan bu yılın mayıs sonunu kapsayan bir yılda, Borsamızın tarihinde rekor düzeyde yerli yatırımcının geldiğini söyledi. Keler, yerli yatırımcıların katılımının özellikle bu yılın ilk beş ayında ivmelenmesiyle sermaye piyasalarında önemli bir fırsatın yakalandığına dikkat çekti.

Düzenlediği online basın toplantısında, sermaye piyasalarındaki gelişmeleri değerlendiren Keler, geçen yıldan bu yana sağlanan yerli yatırımcı sayısındaki rekor artıştan büyük memnuniyet duyduklarını ancak bunun sağlıklı bir şekilde devam etmesi için aracı kuruluşlar, portföy yönetim şirketleri, kurumsal-bireysel yatırımcılar ve kamu otoritesi de dahil tüm aktörlere önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Keler, Türkiye sermaye piyasalarının derinleşmesinin şirketlere, yatırımcılara ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağladığını hatırlatarak, tüm piyasa katılımcılarını sermaye piyasasının uzun vadeli yatırım yeri olduğu bilinci ve sorumluluğuyla hareket etmeye çağırdı.

"Kurumsal yatırımcı portföyünde büyüme hızlandı"

Son bir yılda portföy yönetimine olan ilginin arttığına dikkat çeken Keler, kurumsal yatırımcı portföyündeki büyümenin de hızlandığını belirtti.

Keler, kurumsal yatırım portföyündeki gelişmeleri şöyle özetledi; ”Son bir yılda yatırım fonları portföy büyüklüklerinde önemli bir büyüme olduğunu görüyoruz. 2019 yılı mayıs ayı sonu ile kıyasladığımızda yatırım fonlarının portföy büyüklüğü yüzde 88 artarak bu yılın mayıs ayı sonunda 159 milyar liraya yükseldi. Aynı dönemde devlet katkısı ve otomatik katılım sisteminin devreye girmesiyle emeklilik yatırım fonlarında da ciddi miktarlarda büyüme sağlandı. Emeklilik yatırım fonları söz konusu bir yıllık dönemde yüzde 41 büyüyerek bu yılın mayıs ayı sonunda 143 milyar liraya ulaştı. Emeklilik fonları, yatırım fonları, yatırım ortaklıkları ve bireysel portföy yönetimi ile birlikte kurumsal yatırımcıların portföyü bu yılın mayıs ayı sonunda 369 milyar lirayı buldu." dedi.

"Borsa tarihinin yıllık en yüksek aktif yerli yatırımcısı son bir yılda geldi"

Keler, faizlerin düşmesi nedeniyle alternatif getiri arayışının yanında sermaye piyasalarında artan dijital olanaklar ve hükümetin sermaye piyasalarını destekleyen yaklaşımının etkisiyle son bir yılda sermaye piyasalarında yerli yatırımcı ilgisinin arttığına dikkat çekti.

Keler, "Hisse senedi piyasasında işlem yapan yatırımcı sayılarını iki kategoride toplayabiliriz. Bunlar; ayda en az bir kez işlem yapan aktif işlem yapan yatırımcı, ikinci kategoriyi ise bakiyeli yatırımcı diye tanımlayabiliriz. 2019 yılı mayıs ayında 343 bin olan hisse senedi piyasasında aktif işlem yapan yerli yatırımcı sayısı bu yılın mayıs ayı sonunda 790 bine yaklaştı. Bu, ülkemizin Borsa tarihi boyunca sağlanan aktif yatırımcıdan daha fazla aktif yatırımcının son bir yılda hisse senedi piyasasına geldiğini gösteriyor. Bu durum tüm sektör ve yatırımcılar açısından çok memnuniyet verici bir gelişme ve aynı zamanda tarihi bir fırsat. Bakiyeli yatırımcı sayısı üzerinden baktığımızda ise bu yılın ilk beş ayında 313 bin yeni yerli bireysel yatırımcının hisse senedi piyasasına katıldığını görüyoruz. Diğer bir deyişle bireysel yatırımcı sayımızın neredeyse dörtte biri bu yıl piyasa ile tanıştı. Bu anlamda da yatırımcı sayısı tarihi rekor” diye konuştu.

Keler, 2019 yılı mayıs ayı sonunda 22 bin olan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem yapan yerli yatırımcı sayısının da bu yılın mayıs ayı sonunda 30 bine yaklaştığı bilgisini verdi.

Yeni yerli pay senedi yatırımcılarının yüzde 83’ü 50 yaşın altında

Hisse senedine bu yılın ilk beş ayında yatırım yapan 313 bin yerli bireysel yatırımcılarla ilgili detaylı bilgiler paylaşan Dr. Alp Keler, bu yılın ilk beş ayında Borsaya gelen yerli bireysel yatırımcıların önemli bir çoğunluğunun 40 yaş altı olduğunu ifade etti.

Keler yatırımcıların yaşlarına ilişkin şu bilgileri verdi: "2020 ocak-mayıs döneminde hisse senedi yatırımı yapan yeni yerli bireysel yatırımcıların yüzde 26’sı 20-29 yaş aralığında, yüzde 35’i 30-39 yaş aralığında, yüzde 22’si ise 40-49 yaş aralığında. Böylece Borsaya yeni gelen yerli bireysel yatırımcıların yüzde 83’ünün 50 yaş altı gençlerden oluştuğunu görüyoruz." diye konuştu.

"Türkiye’nin dört bir yanından yatırımcı sayıları artıyor"

Yerli bireysel yatırımcıların illere göre dağılımının da sağlıklı gelişmelere işaret ettiğini belirten Keler, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımcı sayılarının artığını söyledi.

Keler, "Özellikle düşük yatırımcı sayısı olan illerde baz etkisiyle artış oranları çok daha yüksek. Örneğin 2019 sonunda bin 796 pay senedi yatırımcısının olduğu Şırnak’ta yılın ilk beş ayında yatırımcı sayısındaki artış yüzde 95 artarak 3 bin 510’a çıktı. Yine 2019 sonunda sadece 434 yatırımcı bulunan Ardahan’daki artış ise yüzde 66. Bölgelere göre bakıldığında da her bölgeden artışların yaşandığını ancak özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu gibi yatırımcı tabanının kısıtlı olduğu bölgelerde yeni yatırımcı katılımında artışın daha yüksek oranda olduğu görülüyor. Güneydoğu’daki yatırımcı sayısı beş ayda, yüzde 59,1, Doğu Anadolu’da ise yüzde 51,6 arttı. Yılın ilk beş ayında pay senedi yatırımcı sayısı Akdeniz’de yüzde 28,2, Karadeniz’de yüzde 27,8, İç Anadolu’da yüzde 25, Marmara’da yüzde 24,5, Ege Bölgesi’nde ise yüzde 22 oranında arttı." dedi.

Yeni yatırımcıların yüzde 44’ünün yatırım tutarı 20 bin TL’nin altında

Bu yıl ocak-mayıs döneminde Borsaya gelen yeni yatırımcıların yatırımlarının portföy büyüklüğüne ilişkin de ayrıntılı bilgiler veren Keler, yeni 313 bin yatırımcının yüzde 44’ünün 20 bin liranın altında bir varlığını hisse senedi piyasasında değerlendirdiğini söyledi.

Keler yeni yerli bireysel yatırımcıların portföy büyüklüğüne ilişkin şunları söyledi: "313 bin yeni yerli bireysel yatırımcının yüzde 28’i 10 bin liranın altında bir yatırım tutarıyla hisse senedine yatırım yapıyor. 10 bin-20 bin lira arası tutarla yatırım yapan yatırımcılar yeni gelen toplam yatırımcıların yüzde 16’sını oluşturuyor. Portföy büyüklüğü 20 bin liranın altında olan yatırımcılar yeni gelen toplam bireysel yatırımcıların yüzde 44’ünü oluşturuyor. 50 bin liranın altında bir varlıkla hisse senedi piyasasına yeni katılan yatırımcılar ise yeni gelen yatırımcıların yüzde 66’sını oluşturuyor."

Sermaye piyasalarının derinleşmesinin şirketlere, yatırımcılara ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine çok yönlü katkı sağlayacağının altını çizen Keler, sermaye piyasalarının gelişmesinin ve derinleşmesinin yolunun yatırımcı sayısının artmasından geçtiğini kaydetti.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği olarak her zaman ‘Önce Yatırımcı’ dediklerini belirten Keler, TSPB’nin faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri verdi; "Birlik olarak bu anlayış doğrultusunda, piyasalarımızın derinleşmesi için çok yönlü faaliyetler gerçekleştiriyoruz ve bu çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz. Ayrıca toplumu, tasarruf sahiplerini; sermaye piyasası kurumları, araçları ve bu araçlara sağlıklı, doğru yatırım yapabilmeleri konusunda bilgilendirmenin yanında, etkin sermaye piyasası kültürü oluşturmak için faaliyetlerimize aralıksız devam edeceğiz. Birlik olarak geçmişte olduğu gibi gelecek dönemde de ‘yatırımcı haklarını ön planda tutan, koruyan ve güvence altına alan güçlü bir yatırım ortamı’ oluşturmak için odağımızda ‘yatırımcılar’ olacak. Sermaye piyasalarımızın derinleşmesi için yeni gelen yatırımcıları kalıcı hale getirmemiz ve yatırımcı sayısını daha da artırmamız lazım. Böylece hem piyasalar derinleşecek hem de yerli yatırımcılarımız da uzun vadede şirketlerin büyümesinden pay alabileceklerdir. Tabii sadece yerli yatırımcı değil yabancı yatırımcıları da yeniden piyasalarımıza çekmemiz gerekiyor."

"Tüyo, söylentiler yerine bilgiye dayalı uzun vadeli yatırımı tercih edin"

Bireysel yatırımcılara, piyasa riskleri konusunda dikkatli olmaları uyarısı yapan Keler, "Risksiz yatırım diye bir şey yok. Bu noktada sağlam yatırım politikası ise akıllıca risk yönetmektir. Özellikle hisse senedi piyasasında işlem yapan yatırımcılar, sosyal medya yönlendirmeleri, ‘tüyo’ ve ‘söylenti’lere dayalı kısa vadeli yatırımlar yerine, bilgi ve etkin risk yönetimine dayalı uzun vadeli yatırımları tercih ederlerse varlıklarını artırabilirler. Çünkü borsa, riski yüksek ancak uzun vadede yüksek getiri potansiyeli sunan çok iyi bir yatırım alanıdır” dedi.

Piyasa koşullarını değerlendirerek yatırımlarını etkin risk yönetimi ile yönlendirme konusunda yeterli bilgi ve tecrübesi olmayan bireysel yatırımcılara ise yatırım kararlarını profesyonel kişilerin yardımıyla almalarını tavsiye eden Keler, "Hisse senedi piyasalarına yönelik yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan bireysel yatırımcılar, öncelikle piyasa profesyonelleri tarafından yönetilen yatırım fonları aracılığı ile tasarruflarını sermaye piyasalarında değerlendirmeliler" diye konuştu.

Doğrudan hisse senedi piyasasına yatırım yapacak bireysel yatırımcılara ’aracı kurum seçerken’, ’yatırım yaparken’, ’yatırım sonrası’ olmak üzere üç başlık altında şu uyarılarda bulundu;

"Aracı kurum seçerken; yatırım hesabı açmak için TSPB üyesi bir aracı kurum, banka veya portföy yönetim şirketini seçin. Ücret, komisyon, kesintileri ve alacağınız hizmetin kalitesini dikkatle karşılaştırın. Yatırım danışmanınızı seçerken lisanslı olmasına dikkat edin. Yatırım yaparken; birikimini değerlendirmeden önce, yatırım amacınızı ve vadenizi belirleyin. Bir yatırım yaptığınızda her zaman gelecekte riskle karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yatırım araçlarının fiyatı artabilir de azalabilir de. Ne kadar risk alabileceğinizi önceden belirleyin. Bir yatırım aracından elde etmeyi beklediğiniz getiri ne kadar yüksekse, bu aracın riski de o denli yüksek olur. Yatırım yaptığınız ürünleri ve taşıdıkları riskleri tamamıyla anlamadan bu araçlara yatırım yapmayın. Büyük riskler alarak kısa vadede yüksek kazanç elde etme peşinde olmayın. Çok seyrek tesadüfler dışında bu kesinlikle mümkün değil. Birikimlerinizi tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birden fazla yatırım aracına bölüştürün. Borç alarak yatırım yapmayın. Çünkü bu durumda paranın tümünü kısa zamanda kaybetme ihtimalini yüksek. Unutmayın, geçmişte bir yatırım aracının çok kazandırmış olması, gelecekte de öyle devam edeceği anlamına gelmez. Son olarak yatırım sonrası için de sorun yaşarsanız SPK, Borsa İstanbul ve TSPB’ye başvurun. Hesap bilgilerinizi ve şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Ayrıca Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan hesabınızı yönetebileceğinizi bilin. Yetkisiz tavsiyenin suç olduğunu hatırlayın ve gerekirse de şikâyet edin."

Keler, son bir yılda sağlanan rekor yerli yatırımcı katılımının kalıcı hale getirilmesi için TSPB üyelerine de çok büyük sorumluluklar düştüğünü vurgulayarak aracı kurum, banka ve portföy yönetim şirketlerini yatırımcıları odaklarına alan bu anlamda bilgilendirme ve eğitim çalışmalarına ağırlık vermeleri konusunda çağrıda bulundu.

Yorumlar (0)
banner276
banner299
18
açık
banner282
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:31
Güneş 05:28
Öğle 13:11
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30