Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Şimşek: Enflasyonda kalıcı düşüş Haziranda başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 11:02
Kaynak: İHA
Bakan Şimşek: Enflasyonda kalıcı düşüş Haziranda başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayı enflasyon rakamlarına yönelik değerlendirmede bulundu. Sosyal medya platformu X üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan Şimşek, yıllık enflasyonun üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyeceğini belirtti.

Yaptığı değerlendirmede hedefe ulaşmak için kararlı olduklarını belirten Şimşek şöyle devam etti:
“En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek. Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız.”

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.