Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hollanda’da Kur'an-ı Kerim'e çirkin saldırı

Hollanda’nın Arnhem kentinde Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) adlı aşırı sağcı grup, polis koruması altında Kur'an-ı Kerim'e yönelik çirkin saldırı düzenledi. Polis Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını engellemek isteyenlere copla müdahale ederken, çıkan arbedede 4 kişi yaralandı, 3 kişi de gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 14.01.2024 22:45
Haber Güncellenme Tarihi: 14.01.2024 22:45
Kaynak: İHA
Hollanda’da Kur'an-ı Kerim'e çirkin saldırı

PEGIDA adlı aşırı sağcı grubun lideri Edwin Wagensveld ve destekçileri, Hollanda’nın Arnhem kentinde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim'e yönelik çirkin saldırıda bulundu. Provokatif eylem için belediyeden izin alınmasının ardından başka bir grup da eyleme engel olmak için protesto gösterisi düzenledi. Kur'an-ı Kerim'i yakma girişimi sırasında eylemden rahatsız olan bir grup Wagensveld ve destekçilerinin üzerine atlayarak, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını engellemeye çalıştı. Polis, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını engellemek isteyenlere copla müdahale etti. Çıkan arbedede Wagensveld ve 3 polis yaralanırken, 3 kişi de gözaltına alındı. Wagensveld’in çıkan olayların ardından polis koruması altına alındığı ve PEGIDA’nın provokatif eyleminin yarıda kesildiği açıklandı.
Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch yaptığı açıklamada, "Kutsal bir kitabı yakmanın oluşturduğu üzüntüyü ve duyguyu anlıyorum. Ancak şiddet kabul edilemez” dedi.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.