Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Avrupalı çiftçilerden Brüksel'de traktörlü protesto

Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan Avrupalı çiftçiler, traktör konvoyları oluşturarak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi Avrupa Birliği’nin (AB) çevre politikalarını protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2024 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 17:15
Kaynak: İHA
Avrupalı çiftçilerden Brüksel'de traktörlü protesto

Belçika’nın başkenti Brüksel'de toplanan çiftçiler Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi traktörleriyle Brüksel’in sembol yapısı Atomium'un çevresini ablukaya aldı. Sabahın erken saatlerinde Brüksel’in farklı girişlerinden şehre ulaşan çiftçiler polis eşliğinde gösteri alanına ulaştı. Fransa, Hollanda ve Almanya, Polonya ve İtalya'daki çiftçilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce gösterici, traktörlerine astıkları pankartlarla AB'ye çiftçilere sahip çıkma çağrısı yaptı. “Çiftçi Yoksa Gıda Yok", "Çiftçileri Öldürmeyin" yazılı pankartlar asan çiftçiler, AB ülkelerinin tarım politikalarında kendi egemenliğini koruması çağrısında bulundu. AB'nin yeşil mutabakat adı verilen ve çevre koruyucu kurallar içeren paketine karşı çıkan göstericiler, AB'den Avrupalı çiftçilerin rekabet gücünü zayıflatan yeşil mutabakattan vazgeçmesini istedi.
Gösterilere katılan çiftçilerin ağırlıklı olarak Avrupalı aşırı sağcı gruplardan oluştuğu görülürken, geçtiğimiz haftalarda yoğun katılımlı çiftçi gösterilerine sahne olan Brüksel'de bu kez bir çok sendikanın gösteriye katılmama kararı ise dikkat çekti.
Avrupa Parlamentosu seçimleri 6-9 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.