banner216

Bu haber kez okundu.

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan:
TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, Zonguldak’ta doğa ve yaşam haklarının her zaman takipçisi olacaklarını söyledi.
TEMA Vakfı’nın Zonguldak da dahil olmak üzere kömür madenciliği ve kömürlü termik santrallerin doğa ve insana olan zararlı etkilerine yönelik Türkiye çapında farkındalık oluşturma ve iletişim faaliyetlerine devam ettiğini belirten Temsilcisi Berran Aydan, “Kömür yatırımlarına karşı yoğun ve kapsamlı bir çalışma sürdüren TEMA Vakfı, tüm hukuki süreçleri işletmektedir. Zonguldak’ta Çatalağzı bölgesinde yeni termik santrallerin yapılmaya başlamasından itibaren kamuoyu oluşturmak üzere pek çok çalışma yürütülmüştür. Kül barajının yapılmasının ardından 2013’te işletmedeki ithal kömürlü termik santralin kapasite artırımı için verilen ÇED olumlu kararının iptali için açılan davaya da müdahil olunmuştur.
Uluslararası anlaşmalarla korunan Filyos Vadisi’nin ağır sanayi bölgesine dönüştürülmesine engel olmak için de 2010 yılından beri hukuki mücadele sürdüren TEMA, bu çerçevede şu ana kadar 4 adet dava açmıştır. Bu davalar sonucunda, Zonguldak-Bartın-Karabük Çevre Düzeni Planı kısmen iptal edilmiştir. Ayrıca Zonguldak-Bartın-Karabük Çevre Düzeni Planı Değişikliği’nde ve 2012 tarihli Filyos Endüstri Bölgesi Bakanlar Kurulu Kararı’nda yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştır. 2015 tarihli Filyos Endüstri bölgesi Bakanlar Kurulu kararı davası ise halen devam etmektedir. Zonguldak TEMA Temsilciliğimiz ve Vakıf yöneticilerimiz konuyla ilgili olarak kamu yetkilileri dahil bölgedeki paydaşlar ile görüşmelerde bulunmaktadır. Bu temaslarda termik santrallerden kaynaklanan kirlilik üzerinde durmanın yanısıra Zonguldak-Bartın hattı boyunca pek çok termik santral projesinin hayata geçirilmek istenmesinden doğan kaygıları paylaşmaya devam etmektedir. Aralık 2015 itibarıyla bir denetim süreci başlatılacağı ve TEMA Vakfı’nın da İl Çevre Müdürlüğü ile birlikte çalışmada yer almasının istendiği bildirilmiştir.
TEMA Vakfı olarak bu önemli görevi hakkıyla yerine getirebilmemiz için sürecin planlanmasında yer alınmasının yanısıra gerekli tüm raporlara erişim olması gerektiğine inanıyoruz. ÇED raporu gereğince yapılması zorunlu olan ’entegre denetim’ ve ’ÇED izleme raporlarının’ incelenmek üzere tarafımızca paylaşılmasını ilgili Bakanlıktan istedik. Vakıf olarak, bu raporları değerlendirdikten sonra görevle ilgili doğru kararı verebileceğimizi, bu konuda bilim temelli bir süreç oluşturmak konusundaki hassasiyetimizin de anlayışla karşılanmasını umduğumuzu yetkililere ilettik. Ancak 02.03.2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talep ettiğimiz entegre denetim ve ÇED izleme raporlarının ticari sır içerdiği gerekçesiyle bizimle paylaşılamayacağını yazılı olarak iletti. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu, ilgili bakanlıktan gelen bu cevap ve görüşmelerde edinilen izlenimler nedeniyle (mevzuatın denetim sürecine gerektiği ölçüde dahil olmamıza izin vermeyeceği) sürecin içinde yer almamızın Vakfımız açısından doğru ve yararlı olmayacağına karar verdi. Karar ilgili mercilere iletildi. Vakfımız Bilim Kurulunca planlanarak ilgili makamlara önerilecek süreç ve yöntemlerin uygulanacağı bir çalışma ortamının oluşturulması halinde göreve hazır olduğumuzu da bu vesile belirtmek isteriz.” şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202