Yıldırım Belediyesinin ya da Yıldırım ilçesinin önemi benim için büyüktür. Çünkü Bursa’ya ilk geldiğimiz yıllarda Yıldırım ilçesinde oturduk aynı zamanda Yıldırım Belediyesi’nde engellilerle ilgili çalışmaya başladım. Ben haber gazetesinde yazı yazarken 2004 yılında Sağlık Bakanı’mız Mehmet Müezzinoğlu’nun öncülüğünde Yıldırım Belediyesi’nde başlayarak hem medya hayatında hem de belediyecilik alanında engellilerle ilgili çalışmalara başladım.

Yıldırım belediye başkanı İsmail Hakkı Edebali seçimlerden önce ve seçimlerden sonra engellilerle ilgili çalışmalar konusunda vaatleri vardı ve bu vaatleri seçimlerden sonra gerçekleştirmeye yani adım atmaya başlamış. Bu adımı milletvekili Bennur Karaburun’ la çalışmalara başlamış ve Bennur Karaburun ile hayatımın projesi diye kendi üstüne almıştır. Aslında bu proje Bennur Karaburun’un bir projesi olmayıp engelliler böyle bir proje için çalışmaları daha önceden yapmış (Ramazan Altınöz zamanında yapılmış bir projedir).Ama eski belediye başkanı Özgen Keskin bu projeye okul projesine çevirmiş ve şu anda Zorlu ailesi tarafında yaptırılan bir iş okulu olmuştur. Ramazan Altınöz zamanında yapılan projede komisyon üyeleri şu anda Bursa’ da çeşitli yerlerde çalışmaktadır. Bu komisyon üyeleri arasında Neriman Yiğit,  Prof. Dr. Neslihan Dosdoğru, Zülfikar Akar ve Ayhan Zembilci vardır. Böyle bir proje zaten var. Yeniden projeymiş gibi hayatı anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali var olan projeyi başka yerde hayata geçirmeye çalışıyor. Ben kendisinden bu konuyla ilgili bilgi alış verişinde bulunmak istedim ama maalesef ki Sayın Belediye Başkanı randevularıma cevap vermedi. Eğer randevularıma cevap verse idi bu projenin daha önceden düşünüldüğünü sizin zamanınızda da hayata geçirilebileceğini söyleyecektim. Ama maalesef ki randevularıma cevap vermedi.

Ben biraz araştırma yaptım millet mahallesindeki çok emek harcanan yerin şu anda aynı projeyi Yunus Emre Spor Kompleksinin etrafında bir araziye düşünüyorlarmış. Ben yine de şu konuyu vurgulamak istiyorum. Engelli Sivil Toplum Örgütleri ile görüşülseydi bu konuyu Sayın Başkan’a söylenebilirdi. Yaklaşık olarak bir yıl önce Haber Gazetesi’ni ziyarete geldiğinde Engelli Sivil Toplum Örgütleri ile buluşmasını kendisine önermiş, kendileri de bu öneriyi çok beğendiğini fakat önerimi kulak arkası ettiğini düşünüyorum.

Sayın Bennur Karaburun bir engelli milletvekili ama Bursa’da sadece Bennur Karaburun yok. Nice Bennur Karaburun’lar gibi engelli arkadaşlarımız var ama maalesef ki Türk toplumunda makama çok önem veriyorum ama engelliler konusunda da bilgili insanlarımız veya emek harcayan insanlarımız çok olduğu için bende bu proje yapılmadan önce engellilerin düşüncelerine önem vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

ENGELLİ TİCARET MERKEZİ KURULMASI DÜŞÜNÜLÜYOR

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali engelliler için Ticaret Merkezi kurmayı düşünüyormuş. Bu Ticaret Merkezi’nin başka bir versiyonunu eski belediye başkanı Sayın Erdem Saker yaptı ama yürümedi. Bence yapılan ticaret merkezlerine engelliler kontenjanı ayırın ve orada engelli arkadaşlarımızda yerlerini korusunlar. Ne olursa olsun bana randevu verir ya da vermeyebilir ama bir şey yapılacaksa engelli sivil toplum örgütlerinden bilgi alış verişinde bulunur. Yukarıda da söz ettiğim gibi sadece milletvekiliyle olacak bir iş değil. Sadece milletvekillerinin önünü açabilir. Örnek verecek olursak benim defalarca aradığım İsmail Hakkı Edebali’yi Bennur Hanım bir kere aradığı zaman rahatlıkla ulaşabilir. Ben de bu konuyu engelli arkadaşlarımla konuşarak kendilerine ilettim ve engelli arkadaşlarımızda benim gibi düşünerek ve konuya vurgu yaparak kendileriyle tartıştık. Tartışmanın sonucunda böyle bir yazı ortaya çıktı.

İŞARET DİLİ ve ÖZEL KALEM

Yıldırım Belediyesi’nde güzel bir çalışma oldu ve işaret kursu verildi. Sayın İsmail Hakkı Edebali bu önemli projeden hiç söz etmiyor. Ailesinde işitme engelli olan ve bu nedenle işaret dili bilen Ömür Dilekmen arkadaşımız başkanın programlarını takip ediyor ve engelli arkadaşlarımıza özellikle işitme engellilere tercümanlık yapıp, gerekli yerlere yönlendiriyor. Sevgili Ömür Dilekmen’e özel kalemindeki yeni görevi hayırlı olsun diyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254